REKLAMA

Czerwińska: Nadwyżka budżetu po listopadzie br. wyższa niż po październiku br.

2018-12-18 07:19
publikacja
2018-12-18 07:19

Po jedenastu miesiącach bieżącego roku budżet nadal ma nadwyżkę, jest ona wyższa niż po październiku - poinformowała PAP minister finansów Teresa Czerwińska. Zgodnie z ostatnimi szacunkami MF październik zamknął się nadwyżką w kwocie 6,5 mld zł.

/ fot. Michał Dyjuk / FORUM

"Utrzymujemy dyscyplinę w wydatkach budżetowych i wysoką dynamikę dochodów podatkowych. Dzięki temu konsekwentnie redukujemy deficyt budżetowy i ograniczamy zadłużenie. Po 11 miesiącach bieżącego roku mamy nadal nadwyżkę. Jest ona wyższa niż po październiku" - poinformowała PAP szefowa resortu finansów.

Dodała, że cały bieżący rok budżetowy zamknie się deficytem sektora instytucji rządowych i samorządowych na poziomie ok. 0,5 proc. PKB. "Krok po kroku budujemy zrównoważone finanse publiczne" - podkreśliła minister.

O nadwyżce w budżecie po listopadzie br. minister Czerwińska informowała na początku grudnia. Nie było wówczas jednak mowy o kwocie.

Zgodnie z ostatnim szacunkowym wykonaniem budżetu państwa, po październiku br. nadwyżka w budżecie wyniosła 6,5 mld zł. Dochody budżetu w tym okresie sięgnęły 309,4 mld zł, tj. 87 proc. planowanych, z budżetu wydano natomiast 302,9 mld zł, czyli 76,3 proc. zaplanowanej na ten rok kwoty.

Według danych MF w okresie styczeń - październik 2018 r. dochody budżetu państwa były wyższe o 14,4 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe o 7,7 proc., czyli o ok. 20,3 mld zł. MF zwróciło uwagę, że w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego roku dochody z podatku VAT były wyższe o 5,4 proc. rdr; dochody z akcyzy i podatku od gier o 5,2 proc. rdr; dochody z PIT o 13,7 proc. rdr; dochody z CIT były wyższe o 16,5 proc. rdr, a dochody z podatku od niektórych instytucji finansowych były wyższe o 3,7 proc. rdr.

"Wysokie dochody z podatku PIT i CIT wynikają z dobrej sytuacji na rynku pracy oraz wysokich wpłat podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą w związku z dobrą koniunkturą gospodarczą. Ponadto wysokie dochody z podatku CIT związane są również z działaniami podejmowanymi w celu uszczelnienia systemu podatków dochodowych" - tłumaczył resort finansów w komunikacie.

Zgodnie z komunikatem wykonanie wydatków budżetu państwa po dziesięciu miesiącach 2018 r. w wysokości 302,9 mld zł, tj. 76,3 proc. planu oznacza, że w stosunku do analogicznego okresu 2017 r. były one wyższe o 10,6 mld zł. "Natomiast analizując zaangażowanie wydatków w stosunku do planu jest ono na zbliżonym poziomie jak po dziesięciu miesiącach 2017 roku (tj. 76 proc. planu)" - dodano.

W ustawie budżetowej na 2018 r. założono deficyt na poziomie 41,5 mld zł. Jednak w uzasadnieniu do projektu budżetu na przyszły rok resort finansów podał, że przewiduje, iż deficyt na koniec tego roku wyniesie 23,76 mld zł. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
drabio
A po zrelizowaniu rocznego budzetu tez bedzie nadwyzka czy 20-30 mld na minusie? Statystyki mozna latwo manipulowac, bardziej miarodajne porownanie przed wyborami bedzie to ile nowego dlugu zacignal rzad w calej kadencji sejmu 4 lat.
pjb
Ciekawe ile z tego to transfer od społeczeństwa z depozytami dzięki realizowanej przez NBP polityce ujemnych realnych stóp procentowych? Takie działania PRL to w końcu nic innego niż pełzająca racjonalizacja oszczędności.
jaro867
Kto nie rządził długi i tak rosły ..Ale mimo wydatków które doszły do budżetu ,ta ekipa zdecydowanie sobie lepiej radzi niż poprzednia i to jest fakt..Nie cierpie wyzywania typu Pisowiec ,Peowiec patrzcie ludzie realistycznie .
grzegorzkubik
KOD może zwijać głupoty od braku demokracji i poszanowania Konstytucji ale sukcesów w gospodarce i ponad 5% PKB nie zmniejszy za rok 2018. Niech żyją nasze portfele i tyją a KOD niech ginie.
histeryk
Mieszasz dwie sprawy, które nie mają ze sobą żadnego związku. KOD nie ma nic do koniunktury gospodarczej. Co innego obrońcy alimenciarzy zwalczający eko-Morawieckiego. Ci rzeczywiście woleliby niższy wzrost PKB :-)
grzegorzkubik
Ten rząd jest lepszy od poprzedników dlatego Pan Schetyna z braku argumentów mówi o ośmiornicy PIS-owskiej lub o dyktaturze i PRL-u. Już skończyły się argumenty opozycji. Nie mogą się pochwalić swoimi dokonaniami bo kradli i rządzili bez pomysłu. Nie było na nic pieniędzy jak mawiał Rostowski. Dziś taki tuman Grzegorz Ten rząd jest lepszy od poprzedników dlatego Pan Schetyna z braku argumentów mówi o ośmiornicy PIS-owskiej lub o dyktaturze i PRL-u. Już skończyły się argumenty opozycji. Nie mogą się pochwalić swoimi dokonaniami bo kradli i rządzili bez pomysłu. Nie było na nic pieniędzy jak mawiał Rostowski. Dziś taki tuman Grzegorz che być premierem. Koń by się uśmiał.
marxs
łżesz w żywe oczy jak twój guru mgr historii czy mgr etnografii Brocha albo nie masz pojęcia o czytaniu ze zrozumieniem i to banalnych prostych tekstów
siwy_janek odpowiada marxs
polecam zapoznać się z dokumentami źródłowymi
jkl777 odpowiada siwy_janek
Na Nowogrodzkiej jeszcze je PiSza...

Powiązane: Budżet 2018

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki