REKLAMA

Czerwień na GPW. Ogromne wzrosty Playa

2020-09-21 17:30
publikacja
2020-09-21 17:30
fot. Krystian Maj / FORUM

Na GPW obserwowaliśmy mocne spadki, podobnie jak na giełdach zagranicznych. Słabo spisywały się m.in. dotknięte różnymi aferami banki. Po przeciwnej stronie znalazł się rosnący o ponad 30 proc. Play.

Spadkiem o 2,86 proc. zakończył poniedziałkową sesję WIG20. Po zielonym początku indeks już przed południem gwałtownie osłabł. Spadkami dzień zakończyły także mWIG40 (-2,93 proc.) i sWIG80 (-2,12 proc.). Szeroki indeks WIG zakończył dzień 2,77 proc. pod kreską, a obroty sięgnęły 1,72 mld zł. Czerwień obserwowaliśmy także na giełdach zagranicznych, co tłumaczone jest powrotem obaw o ponowne „zamknięcie gospodarki”.

/ Bankier.pl

Spośród blue chipów najgorzej radziły dziś sobie akcje JSW (-11,81 proc.), PGE (-8 proc.) oraz Dino (-6,38 proc.), mimo że żadna z tych spółek nie opublikowała istotnego komunikatu. Spadki zaliczyły dziś również banki, a zrzeszający je indeks zniżkował o 4,5 proc. Poza ogólnie słabym sentymentem rynkowym wpływ na to mogły mieć jeszcze dwa inne wydarzenia. Po pierwsze, ma miejsce dalszy ciąg „Afery Getback”, gdzie prokuratura poinformowała, że postawi zarzuty wobec Leszka Czarneckiego. Drugą negatywną informacją były doniesienia, że ING Bank Śląski (-9,09 proc.) mógł pośredniczyć w praniu brudnych pieniędzy z Rosji i Ukrainy. 

Po drugiej stronie barykady znalazł się Play, którego wycena w trakcie minionej sesji poszybowała w górę aż o 36,73 proc. Na uwagę zasługują również ogromne obroty, które w przypadku tej spółki przekroczyły 600 mln zł, niemal 4-krotnie przewyższając kolejny pod tym względem podmiot. Wszystko za sprawą wezwania na sprzedaż wszystkich akcji Play, jakie wystosował Iliad Purple, spółka zależna Iliad, francuskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych. Iliad poinformował, że cena w wezwaniu wynosi 39 zł za akcję.

Poza ING, w mWIG40 wyjątkowo słabo spisywały się również DataWalk (-15,03 proc.) oraz XTB (-6,29 proc.), który to opublikował dziś pełne wyniki za I półrocze 2020 roku. Z mniejszych spółek warto także wymienić drugą z rzędu mocno wzrostową sesję Krynicy Vitamin (+33,47 proc.), po tym jak w ubiegłym tygodniu przedstawiła ona wstępne wyniki finansowe za I półrocze 2020 roku. Wyraźnie w górę poszedł również kurs Wasko (+9,92 proc.), który zawarł ugodę ze Skarbem Państwa i nie będzie musiał płacić ponad 100 mln zł naliczonych kar umownych. Kolejną spadkową sesję zaliczył natomiast Vistal Gdynia (-11,51 proc.), po tym jak PKO BP wezwał spółkę do wykupu dwóch weksli opiewający łącznie na kwotę blisko 30 mln zł.

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Ma pójść na sprzedaż i to powód do wzrostów? Ogólnie to słaba spółka. Warto o tym pamiętać.
langdon25
Słaba spółka i dlatego Francuzi płacą za nią 2 mld euro .
Typowy tok myślenia dla zatwardziałego pisa.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki