REKLAMA

Francuzi chcą kupić Playa. Kurs w górę o ponad 30 proc.

2020-09-21 07:14, akt.2020-09-21 10:34
publikacja
2020-09-21 07:14
aktualizacja
2020-09-21 10:34

Iliad Purple, spółka zależna Iliad, francuskiego dostawcy usług telekomunikacyjnych, wzywa do zapisywania się na sprzedaż 254 625 876 akcji, czyli 100 proc. pozostających w obrocie akcji w Play Communications - podał Play w komunikacie. Iliad poinformował, że cena w wezwaniu wynosi 39 zł za akcję.

Francuzi chcą kupić Playa. Kurs w górę o ponad 30 proc.
Francuzi chcą kupić Playa. Kurs w górę o ponad 30 proc.
fot. Radosław Nawrocki / / FORUM

W piątek na zamknięciu kurs Play Communications na warszawskiej GPW wynosił 28,1 zł. Zgodnie z oczekiwaniami, poniedziałkowe otwarcie przyniosło wzrost kursu o 36 proc., do 38,4 zł.

Play ujawnił w poniedziałkowym komunikacie opóźnioną informację, że 10 sierpnia 2020 r. Rada Dyrektorów spółki otrzymała od Iliad wstępną niewiążącą ofertę w związku z potencjalną transakcją nabycia 100 proc. pozostających w obrocie akcji w spółce w drodze wezwania. Jak dodano, rozpoczęto wtedy badanie due diligence.

Kenbourne Invest II S.a r.l. oraz Tollerton Investments Limited, najwięksi akcjonariusze Play Communications posiadający łącznie akcje dające 40,2 proc. głosów na W) podpisali z Iliad wiążącą umowę sprzedaży akcji przewidującą nieodwołalną sprzedaż i przeniesienie wszystkich posiadanych akcji Play Communications w ramach wezwania niezależnie od ewentualnego pojawienia się jakiejkolwiek konkurencyjnej oferty. Umowa ta gwarantuje Iliad większość miejsc w Radzie Dyrektorów Play Communications.

Iliad planuje nabyć akcje objęte zapisami sprzedaży w wezwaniu, niezależnie od tego, ile akcji zostanie objętych zapisami. W przypadku osiągnięcia w wyniku wezwania progu 95 proc. ogólnej liczby akcji Playa, Iliad nie wyklucza przeprowadzenia przymusowego wykupu akcji należących do akcjonariuszy mniejszościowych oraz delistingu.

Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 19 października i potrwają do 17 listopada. Planowane zawarcie transakcji nabycia akcji ma nastąpić 20 listopada, a rozliczenie 25 listopada.

Wartość transakcji za 100 proc. kapitału wyniesie ok. 2,2 mld euro, a EV ok. 3,5 mld euro. Przejęcie ma być finansowane długiem i gotówką.

Jak podano w komunikacie Iliad, transakcja zależy od uzyskania zgód regulatora, notyfikacja o planowanej akwizycji będzie złożona w Komisji Europejskiej.

Iliad podał, że chce m.in. pomóc Play w rozwoju na rynku mobilnym i przyspieszeniu cyfrowej dystrybucji oferty Play. Spółka chce kontynuować rozpoczęty przez Play proces wydzielenia i sprzedaży tzw. pasywnej infrastruktury.

"Iliad od lat konsekwentnie realizuje strategię dynamicznego rozwoju opierającą się na dostarczaniu innowacyjnych usług telekomunikacyjnych po jak najkorzystniejszej cenie. Nasza filozofia jest bardzo podobna do filozofii wyznawanej przez Play Communications. Zarówno my, jak i Play Communications zrewolucjonizowaliśmy rynki, na których działamy a także wypracowaliśmy podobną kulturę wzrostu i sprawnego działania. Dzięki połączeniu doświadczeń zespołów Play Communications i Iliad będziemy mogli wzmocnić nasze fundamenty i kontynuować dalszy rozwój. Razem staniemy się szóstym co do wielkości operatorem telefonii komórkowej pod względem liczby abonentów w Europie" – powiedział cytowany w komunikacie prezes Grupy Iliad Thomas Reynaud.

Zarząd Play przyjmuje ofertę przejęcia 100 proc. akcji Play Communications przez Grupę Iliad - podała spóła w komunikacie prasowym.

"Zarząd Play pozytywnie podchodzi do oferty złożonej przez Iliad. Widzimy przed nami wiele ekscytujących wyzwań na polskim rynku, takich jak: rozwój technologii 5G, wdrożenie oferty sieci szerokopasmowej, rozwój usług chmurowych oraz zaproponowanie nowego podejścia do telewizji. Cieszymy się, że będziemy mogli podjąć te wyzwania z naszym nowym przyszłym udziałowcem" – powiedział cytowany w komunikacie prezes Play Jean-Marc Harion.

"Play i Iliad mają wiele wspólnego. Obie firmy weszły na ustabilizowane rynki telekomunikacji jako nowe podmioty kwestionując status quo, wprowadzając innowacyjne i proste oferty, które były w najlepszym interesie klientów. Dlatego też połączenie sił obu firm jest logicznym biznesowo ruchem. Po dokonaniu tej transakcji Play wkracza w nowy rozdział. Dokonania zespołu Play na rynku usług mobilnych są doskonałym fundamentem do dalszego rozwoju, w szczególności w segmencie stacjonarnych usług szerokopasmowych i ultra-szybkich usług szerokopasmowych, co do których Iliad wniesie swoje doświadczenie. Cieszymy się, że iliad wkracza na polski rynek" – dodał prezes Grupy Iliad Thomas Reynaud.

W piątek na zamknięciu kurs Play Communications na warszawskiej GPW wynosił 28,1 zł.

Iliad jest wiodącą firmą telekomunikacyjną we Francji kontrolowaną przez jej założyciela Xaviera Niela. Spółka jest notowana na Euronext. Grupa Iliad świadczy usługi telekomunikacyjne we Francji, Włoszech, w Irlandii i Szwajcarii. Z usług Iliad korzysta łącznie 29 mln abonentów. Grupa w 2019 roku osiągnęła 7,8 mld EUR przychodów i 2,9 mld EUR zysku operacyjnego. Zatrudnienie wynosi ponad 15 000 pracowników.(PAP Biznes)

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
itso_alternator
mnie by było wstyd pracować w takiej firmie z takim podejściem do reklamy
itso_alternator
na dzień dobry dostajesz książkę jako umowę i te gęby w reklamie ci się śmieją w twarz
langdon25
Ojej to teraz Szatanową zastąpi Ogórkowa ???!!!
demeryt_69
Niech biorą, ale pod warunkiem, że zniknie Kurdeszówna, która kojarzy się zbytnio z produktami "Trojan" :)
fred_
Spoko spoko. Nikt nic nie kupi.
demeryt_69
Play otrzymał 10. sierpnia wstępną niewiążącą (!) ofertę potencjalnego nabycia pozostających w obrocie akcji - dość to wszystko dziwne.
pstrzezek
Wow 30% w góre. Czyli teraz kosztuje mniej więcej tyle co na debiucie ;)
atx
szanowny zarządzie playa ale jak wam kupią 100% to nie wiem czy wiecie ale już nie będziecie w zarządzie także gdzie tu wasza wielka szansa ?
chyba że na drobny szmal który i tak się zaraz rozpłynie pod wpływem 5 Gie
_boss_
Lentex był wystawiony przez wekend po 26 zł, nie było chętnych. Ale cena godziwa
daniel_1
_boss_ lentex_marketingowiec domorosły?
Wpisy o wzrostach itd.
Od wielu miesięcy te same wpisy.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki