REKLAMA

Czernicki (MF): Inflacja będzie zbliżać się do celu NBP przez kilka, kilkanaście kwartałów

2021-10-20 09:34
publikacja
2021-10-20 09:34
Czernicki (MF): Inflacja będzie zbliżać się do celu NBP przez kilka, kilkanaście kwartałów
Czernicki (MF): Inflacja będzie zbliżać się do celu NBP przez kilka, kilkanaście kwartałów
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Inflacja w Polsce pozostaje na podwyższonym poziomie, wskaźnik cen będzie zbliżał się do celu NBP - tj. 2,5 proc. - przez kilka, kilkanaście kwartałów - powiedział w radiu TOK FM główny ekonomista w Ministerstwie Finansów, Łukasz Czernicki.

"Inflacja jest na pewno wysoka, temu się nie da zaprzeczyć. Kilka miesięcy temu prognozowaliśmy trochę niższą inflację na przyszły rok - w okolicy 3,3 proc., natomiast pewnie ta inflacja będzie trochę wyższa. Inflacja jest podwyższona, przyspieszyła do prawie 6 proc., jest to na pewno jakieś ryzyko makroekonomiczne, natomiast wg naszych szacunków, tak wysoka inflacja powinna być zjawiskiem przejściowym" - powiedział Czernicki.

"W przyszłym roku inflacja powinna zacząć się systematycznie obniżać. Zakładam, że do celu inflacyjnego będziemy się zbliżać na pewno przez kilka, kilkanaście kwartałów" - dodał.

W projekcie budżetu na 2022 r. rząd zakłada, że średnioroczna inflacja CPI w przyszłym roku wyniesie 3,3 proc.

Czernicki powiedział, że aktualizację swoich prognoz resort finansów przedstawi w kwietniu w corocznej Aktualizacji Programu Konwergencji. Dodał, że ścieżka inflacji zostanie zapewne zrewidowana w górę.

"Zakładam, że będzie jakaś rewizja tych prognoz. Natomiast na chwilę obecną nie prowadzimy jakichś prac, nie powinno nas to np. skłaniać do nowelizacji budżetu, pozostajemy zawsze konserwatywni. Pamiętajmy, że fiskalnie ta inflacja trochę nam jednak pomaga. Można założyć, że podwyższona inflacja oznacza większą stabilność finansową państwa. Natomiast my pozostajemy konserwatywni" - powiedział. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
niedorzeczny
"Kilka miesięcy temu prognozowaliśmy trochę niższą inflację na przyszły rok" - no rzeczywiście, ociupinkę się pomylili, ale tak tyci tyci...
niedorzeczny
O ile dobrze pamiętam, to było tak: "Zbliżamy się do przeszkody, a jedziemy zbyt szybko... Wciśnijmy gaz do oporu. Prędkość samoczynnie spadnie za jakiś czas, zwłaszcza że będziemy mieli lepsze hamowanie dzięki tarciu powietrza."
men24a odpowiada niedorzeczny
Inaczej bym to napisał, .......góra lodowa przed nami, kapitanie cała naprzód !!!
friedens
Kto jeszcze wierzy Morawieckiemu i w ogóle rządowi PiS? Kto ma jeszcze zaufanie do NBP lub RPP? A poza tym kilkanaście kwartałów to mówiąc po polsku ok. 5 lat. Co za bełkotliwy sposób podawania informacji?
men24a
Jeżeli kilkanaście kwartałów to wychodzi nawet 6 lat wysokiej inflacji
michalshk
Jest powiedziane, że będzię się zbliżać, czyli za 4 lata może być powiedzmy inflacja 20% a w piątym roku zacznie się zbliżać i będzie już tylko 19.8%
forresty
Rotfl... Posiadacz szklanej kuli orzekł co bedzie za kilkanaście kwartałów. Jakby powiedział ze za 4 lata inflacja wróci do celu to byłoby to chyba gorsze do przełkniecia.
Tych wszystkich drukarzy pustego pieniadza należałoby postawić przed Trybunałem.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki