REKLAMA

Coraz gorzej z zatrudnieniem na wschodzie Polski

Weronika Szkwarek2020-09-21 10:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-09-21 10:30
fot. Kite_rin / Shutterstock

Pracowników w ostatnim kwartale roku będą poszukiwać dolnośląskie i opolskie firmy, wynika z badania Manpower Group. Najmniej optymistyczni są natomiast pracodawcy z regionu wschodniego. 

Jak czytamy w opracowaniu badania Manpower Group, ostatni kwartał roku przyniesie lepsze niż w trzecim kwartale perspektywy zmiany pracy. We wszystkich 6 analizowanych regionach przeważają przedsiębiorstwa, które chcą od października do grudnia szukać nowych pracowników. 

Prognoza netto zatrudnienia (czyli wyrażona w procentach różnica między odsetkiem pracodawców przewidujących wzrost całkowitego zatrudnienia a odsetkiem pracodawców deklarujących spadek całkowitego zatrudnienia w ich oddziale w najbliższym czasie) jest najwyższa dla regionu południowo-zachodniego, która wynosi tam +7 proc. Plus sześć procent odnotował region centralny, północny i południowy. Najmniej nowych pracowników będą rekrutować firmy ze wschodniego regionu - w województwach lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i podlaskim prognoza netto wyniesie plus trzy procent, podobnie w regionie północno-zachodnim. 

Perspektywy zatrudnienia dla IV kw. 2020 r.
Region Prognoza dla IV kw. 2020 Prognoza dla IV kw. 2019
Południowo-zachodni +7 proc. +15 proc.
Północny +6 proc. +2 proc.
Południowy +6 proc. +12 proc.
Centralny +6 proc. +4 proc.
Wschodni +3 proc. +9 proc.
Północno-zachodni +3 proc. +9 proc.
Źródło: Barometr ManpowerGroup Perspektywy zatrudnienia dla IV kw. 2020 r. 

- Po dłuższym okresie negatywnego wpływu pandemii na zatrudnienie w wielu branżach, od początku września widzimy znaczące ożywienie. Po zakończonym sezonie urlopowym firmy mierzą się często z szybką potrzebą realizacji swoich zamówień, co łączy się z potrzebą pozyskania dodatkowych pracowników. Regiony, w których prognoza zatrudnienia jest najwyższa, charakteryzują się dużym nasyceniem firm, a co za tym idzie większymi potrzebami personalnymi. Również teraz te województwa reagują dynamicznie i wykazują gotowość do uzupełnienia stanów osobowych. O wzroście pracowników mówią przedsiębiorstwa zlokalizowane na południu i południowym-zachodzie, gdzie wysoki udział mają firmy produkcyjne, logistyczne czy centra biznesowe - mówi Luiza Luranc, dyrektor sprzedaży w firmie rekrutacyjnej Manpower.

Wzrost zatrudnienia planowany jest w branży e-commerce, ale także w produkcji i branży motoryzacyjnej w regionie południowym i południowo-zachodnim. Jeśli chodzi o specjalistów, to poszukiwane są osoby z umiejętnościami w zakresie obsługi klienta. 

W porównaniu do poprzedniego kwartału zapotrzebowanie na pracowników najbardziej wzrośnie w regionie centralnym, jedynym regionem, gdzie firmy będą poszukiwać mniejszej liczby pracowników jest wschód (spadek o 3 pp.). W III kwartale 2020 roku prognoza netto zatrudnienia dla wschodu (czyli województw: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i podlaskiego) wynosiła +6 proc., a w III kw. 2019 roku +8 proc. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
karbinadel
Niech rządząca na pobożna lewica nadal podnosi płacę minimalną, to zatrudnienie zostanie tylko na państwowym
grzegorzkubik
Pomyślcie co by było w Polsce jakbyśmy mieli już zlikwidowany LOT i ktoś brałby się za KGHM. To są wszystko reperkusje wielkiej likwidacji Polski po 1989 roku.
glos_rozsadku
wtedy loty byłyby tańsze, jakość usług wyższa, mniej rodzin w spółce i mniej kolesiostwa.
killgore
Ktoś powinien się wziąć za KGHM. Może po zwolnieniu wszystkich politycznych miernot ta spółka w końcu wygeneruje zysk i wypłaci dywidendę. A LOT to dawno powinien być zaorany, przynajmniej by nie było wiecznego dosypu z pieniędzy podatników.
karbinadel
Rozumiem, że według ciebie przed rokiem 1989 Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej?
masekrut555
Tu się zgodzę. Ale i w 1989 roku nie było już niepodległej Polski.
antybolszewik
@grzegorzkubik ekonomii uczył się z marksistowskich podręczników tak jak obecnie rządzący. On myśli, że przedsiębiorstwa najlepiej aby były państwowe i stale dofinansowywane.
trooper
Elektorat PIS (wschód Polski) będzie ze swojego mocarza coraz bardziej chyba niezadowolony.
fred_
Nie znam nikogo za Wschodu, kto by na PIS glosowal wiec. Moze masz innych znajomych.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki