Co wiemy po marcowym Fedzie?

główny analityk Bankier.pl

Marcowa decyzja Rezerwy Federalnej nie zaskoczyła uczestników rynku. Niemniej jednak Fed odsłonił przed nami kilka kwestii, które wcześniej były jedynie przedmiotem spekulacji.

Po pierwsze, Fed zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopę funduszy o 25 pb. do poziomu 0,75-1,00%. To wciąż poziom bardzo niski, wciąż poniżej dołka z lat 2003-04, który doprowadził do eksplozji bańkę spekulacyjną na rynku nieruchomości.

Po drugie z analizy tzw. fedokropek wynika, że członkowie FOMC chcieliby dokonać w tym roku jeszcze tylko dwóch podwyżek - po 25 pb. każda. Wykres ten niewiele zmienił się względem grudnia. Dla niektórych inwestorów mogło to być rozczarowanie. Po nagłej zapowiedzi marcowej podwyżki na rynku pojawiły się spekulacje, że Fed może zdecydować się na cztery podwyżki stóp w 2017 roku. Po marcowym komunikacie nic tego nie zapowiada.

(Rezerwa Federalna)

Po trzecie te same fedokropki sugerują, że stopa funduszy federalnych jeszcze przez bardzo długi czas pozostanie niska jak na historyczne standardy. To samo podczas konferencji prasowej powiedziała Janet Yellen. W tempie +75 pb. rocznie najwcześniej pod koniec 2019 r. zobaczylibyśmy stopy w USA na poziomie 3%. To wciąż bardzo niewiele.

Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z marca 2017 r.
Rozkład oczekiwań członków FOMC względem pożądanego poziomu stopy funduszy federalnych na koniec roku. Stan z marca 2017 r. (Rezerwa Federalna)

Po czwarte polityka pieniężna Stanów Zjednoczonych pozostaje bardzo ekspansywna. Przy inflacji CPI rzędu 2,7% środek przedziału funduszy federalnych wynosi zaledwie 0,875%, zatem realna krótkoterminowa stopa procentowa w USA wynosi 1,78%. Fed w swoich projekcjach zakłada, że w tym i przyszłym roku inflacja PCE wyniesie średniorocznie odpowiednio 1,9% i 2,0%. W takim wypadku aż do końca 2018 roku realne stopy procentowe w USA pozostaną ujemne.

Po piąte po raz pierwszy w komunikacie FOMC pojawiła się wzmianka o możliwym zmniejszeniu stanu posiadanych aktywów. Chodzi o stertę niemal 4,5 biliona dolarów obligacji skarbowych i hipotecznych, które Fed skupił w ramach programów QE.

Choć samo QE zostało wygaszone jesienią 2014 roku, to Rezerwa Federalna nadal reinwestuje kapitał i odsetki z posiadanych obligacji, generując spory popyt na rządowe papiery dłużne i wywierając w ten sposób presję na długoterminowe stopy procentowe. Gdy Fed zacznie zmniejszać swój stan posiadania, można oczekiwać wzrostu stóp na długim końcu krzywej terminowej.

Jednakże w środę FOMC zadeklarował, że wielkość sumy bilansowej będzie utrzymywana „do czasu normalizacji poziomu stopy funduszy federalnych”. Nie wiadomo, jak rozumieją ową „normalizację”. Ale jeśli przyjąć za „normalny” poziom stóp wartość 3%, to Fed będzie kupował obligacje aż do 2019 roku. Był to zatem bardzo „gołębi” sygnał ze strony amerykańskich władz monetarnych.

Po szóste pojawił się tzw. dysydent – członek Komitetu sprzeciwiający się woli większości. Przeciwko podwyżce stóp zagłosował Neel Kashkari, który optował za utrzymaniem stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie. W poprzednich latach „dysydenci” żądali podwyżek stóp. W fedokropkach widać też jednego ultragołębia, który nie chciałby wzrostu stóp do końca 2019 roku!

(Bankier.pl)

Wnioskując z powyższego, dochodzę do wniosku, że ewentualne podwyżki stóp procentowych w USA będą niewielkie, bardzo rozwleczone w czasie, w efekcie czego realne krótkoterminowe stopy procentowe w największej gospodarce świata na długo pozostaną ujemne. Zatem wczorajsza reakcja rynków (dolar w dół, akcje, obligacje i złoto w górę) była jak najbardziej logiczna. Jeśli Fed nadal będzie tak powolny w normalizowaniu polityki pieniężnej, to hossa na dolarze może być zagrożona.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~CONRAD

Trzeba poczekać 3-4 lata, to wszystko się zawali bo do wielkiej gry wejdą Chiny jak będą miały 8 ton złota.

! Odpowiedz
0 0 ~ed

tutaj ciekawy punkt spojrzenia na ta samą sprawę, link: http://independenttrader.pl/trzecia-podwyzka-i-krach-1.html

! Odpowiedz
0 6 ~bania

Dolar musi stanieć do poziomu 3.70, a symboliczne podwyżki stóp to zasłona dymna aby przypadkiem dolar nie poleciał na łeb na szyję bo wtedy tracą banki. Zniżkę na dolarze może powstrzymać tylko taniejąca ropa, ale tutaj pierwsze skrzypce zaczyna grać Rosja, której zupełnie na taniej ropie nie zależy i ogrywa OPEC jako neutralny obserwator. Czekamy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~foka

teraz czekam na mega analize kuczynskiego glownego analityka domu xelion - tu mieszka analityk mega analiz

! Odpowiedz
0 14 ~bbsd

a moja konkluzja jest inna: rośnie ryzyko rosnącej inflacji, co może spowodować nagłą i nieoczekiwaną konieczność szybszych podwyżek stóp - prędzej, czy później to nastąpi, jest to bowiem konsekwencją obecnej ciągłej ekspansji monetarnej

! Odpowiedz
0 2 ~plebs

Wiemy tyle ze dalwj nie ma parytetu zlota. Aj wej

! Odpowiedz
1 3 ~beeeee

... po 7) pani z mięsnego, udająca finansistkę, miała podobno pyszne salami.....

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 7 ~lol

"Zatem wczorajsza reakcja rynków (dolar w dół, akcje, obligacje i złoto w górę) była jak najbardziej logiczna." buhahahah ale bełkot. długo gościu wczoraj siedziałeś w nocy nad tymi wypocinami?

! Odpowiedz
1 17 ~xy

Wczoraj nikt nie potrafił wytłumaczyć dlaczego dolar tanieje.Nad ranem ogłoszono że euro drożeje bo wybory w Holandii wypadły dobrze dla UE . Teraz okazuje się ze 3 podwyżki w roku to za mało itp.. itd.. W rzeczywistosci potęzni gracze widzieli ze większość obstawia silnego dolara i na pewno wykorzystali tą sytuacje na swoją korzyść.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN 0,20% 3,9361
2020-02-28 04:43:00
EUR/PLN 0,10% 4,3259
2020-02-28 04:43:00
EUR/USD -0,09% 1,0992
2020-02-28 04:43:00
CHF/PLN 0,27% 4,0659
2020-02-28 04:43:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil