REKLAMA

Co trzecia rodzina ledwo wiąże koniec z końcem

Mateusz Szymański2013-07-16 07:00
publikacja
2013-07-16 07:00

Prawie 31 procent Polaków przyznaje, że z trudnością udaje się im przetrwać "do pierwszego" - wynika z badania przeprowadzonego przez GUS, którego pełna wersja ujrzała w piątek światło dzienne. Ale - jeśli wierzyć badaniom - równocześnie jesteśmy raczej zadowoleni ze swoich warunków bytowych.

dziecko
Image licensed by Ingram Image

Duża część gospodarstw domowych ma problem z codziennymi wydatkami. Niemal 37% badanych przez GUS twierdzi, że muszą bardzo skrupulatnie pilnować swoich wydatków, a czasem nie wystarcza im nawet na podstawowe potrzeby. Prawie 27% uważa, że ma zbyt małe dochody, by związać koniec z końcem. Co czwarty Polak nie ma pieniędzy na wizytę u lekarza specjalisty. W co 10. domu w święta nie ma prezentów.

Nie mamy nawet 500 zł na niespodziewane wydatki

Mimo zaostrzania przez banki polityki kredytowej 10% Polaków ma kłopoty z codziennymi zakupami za sprawą zaciągniętej pożyczki lub kredytu, a 7% musiało taką pożyczkę zaciągnąć, by zaspokoić bieżące wydatki na konsumpcję. Naprawdę zastraszająca jest jednak inna kwestia, która pokazuje, że wielu z nas cały czas żyje na finansowej krawędzi. 42% gospodarstw domowych nie jest w stanie bezproblemowo pokryć niespodziewanego wydatku w wysokości 400-500 złotych! Tyle samo gospodarstw domowych nie może pozwolić sobie na tydzień wakacji raz w roku, a 37% nie ma pieniędzy na rozrywkę i uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych.

Za to całkiem nieźle urządziliśmy się we własnych domach. Tylko 3,1% nie ma radia lub telewizora (ale warto pamiętać, że nie jest to informacja jednoznaczna - nie musi to wynikać z kiepskich warunków bytowych), a 1,6% żyje bez telefonu. Komputer jest w ponad 90% polskich domów, a prawie tyle samo gospodarstw ma dostęp do internetu. Tylko 12% rodzin nie ma samochodu z powodów finansowych. Sumarycznie zaledwie 5% uważa, że ich gospodarstwo domowe jest źle wyposażone w dobra trwałe i tyle samo skarży się na warunki mieszkaniowe. To niedużo - zwłaszcza biorąc pod uwagę, że 36% narzeka na niewłaściwą temperaturę w mieszkaniu, dla 26% jest ono zbyt małe, 8% uskarża się na złą instalację elektryczną lub jej brak, a prawie co 10. nie ma pralki.

v» Jesteśmy za biedni na dzieci

Według metodologii GUS-u, który rozróżnia 3 rodzaje ubóstwa, przynajmniej jedną jego formą dotkniętych jest prawie 28% gospodarstw domowych. Widać jednak pewnego rodzaju rozróżnienie - Polacy wydają się sporo inwestować w mieszkanie i zapewnienie warunków bytowych, co znajduje zresztą odzwierciedlenie w subiektywnych ocenach. Badanie CBOS-u przeprowadzone pod koniec 2012 roku wskazuje, że tylko 13% Polaków jest zdecydowanie niezadowolonych ze swoich warunków bytowych. Ponad połowa jest nimi usatysfakcjonowana.

Dużo gorzej wygląda kwestia naszej sytuacji materialnej i dochodów. Tu liczby się odwracają - 40% naszych rodaków narzeka na brak pieniędzy, a jedynie co czwarty deklaruje, że jest ze swojej sytuacji finansowej zadowolony. Nie ma się co dziwić - na tle Unii Europejskiej, do której najczęściej się porównujemy, nasze zarobki wypadają bardzo słabo. To pokazuje pewien paradoks i rodzi pytanie - skąd w takim razie Polacy mają pieniądze na urządzenie się, skoro ich dochody są niskie?

Odpowiedź nie są zbyt optymistyczne - Polacy często urządzają się "na kredyt". Wartość samych kredytów hipotecznych w Polsce wynosiła na koniec 2012 roku 316 mld złotych (wg raportu Amron SARFiN). W samym roku 2012 Polacy zaciągnęli kredyty gotówkowe na łączną wartość 40,4 mld złotych (wg Biura Informacji Kredytowej). Wielu z nas korzysta ze wsparcia rodziców. Niestety, zobowiązania pochłaniają dużą część domowych budżetów, przez co nie stać nas już choćby na korzystanie z dóbr kultury. Chyba że wliczymy do nich telewizor, który ma w Polsce prawie każdy.

Mateusz Szymański
Redaktor Bankier.pl

Źródło:

Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~pogrom lemingowi
LUDZIE! telewizor mozna miec stary za 50 - 100 zl , pralke tez stara, telefon nie smartfon na karte tez mozna miec za pare zlotych, auto? mozna miec i malucha za 200 zl albo cinquacento ,komputer mozna tez miec np 7 letni i internet dziala OTO TEN CALY DOBROBYT ludzie nie maja na jedzenie ktore jest tak drogie ze to ONO STAJE SIE LUDZIE! telewizor mozna miec stary za 50 - 100 zl , pralke tez stara, telefon nie smartfon na karte tez mozna miec za pare zlotych, auto? mozna miec i malucha za 200 zl albo cinquacento ,komputer mozna tez miec np 7 letni i internet dziala OTO TEN CALY DOBROBYT ludzie nie maja na jedzenie ktore jest tak drogie ze to ONO STAJE SIE LUKSUSEM!!!!!! oplacanie rzadowych haraczy staje sie luksusem zwanych dla niepoznaki POdatkami na bande nierobow, oplacanie chciwych KONOWALOW staje sie luksusem, OPLACANIE krwiozerczych korporacji produkujacych leki STAJE SIE LUKSUSEM !!! OGRZANIE DOMU staje sie luksusem I NA TO POLAKOW NIE STAC a nie na stare auto (swoja droga PRAWO JAZDY TEZ JUZ JEST LUKSUSEM) NO i lanie paliwa w POlsce to tez juz jest luksus TLUMOKI w POlsce TUSKA nie samochod jest luksusem a PALIWO DO NIEGO I HARACZE PLACONE Z TYTULU POSIADANIA SAMOCHODU i INNYCH "BOGACTW" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~gosc
Trzeba po-malowac latarnie.
~andre
Skąd ta bieda przecież tyle szczawiu i mirabelek się marnuje?
~emigrant
Wyjechalem i mam swiety spokoj normalnie. ale podly dziadu panie T. masz posprzatac po sobie co zrobiles Polakom i Polsce bo zawisniesz ze swoja bandą.
~emeryt
Trudno o komentarz zatrważających danych o kondycji finansowej i stopie życiowej większości polskich rodzin.Rodzima ''zielona wyspa'' tonie - w długach i biedzie rodzin. Sytuacje pomija się milczeniem,dla włodarzy ważniejsze są tematy drugorzędne,czyli zastępcze.Zresztą czy widać biedę z za przyciemnianych szyb Trudno o komentarz zatrważających danych o kondycji finansowej i stopie życiowej większości polskich rodzin.Rodzima ''zielona wyspa'' tonie - w długach i biedzie rodzin. Sytuacje pomija się milczeniem,dla włodarzy ważniejsze są tematy drugorzędne,czyli zastępcze.Zresztą czy widać biedę z za przyciemnianych szyb ekstrawaganckich aut notabli? Za ''komuny'' słyszeliśmy ''rząd sam się wyżywi''. Wydaje się stwierdzenie aktualne do dzisiaj,bo rządzący,niezliczona ilość urzędasów na ''państwówkach'', prezesi ,w szczególności spółek skarbu państwa,bankierzy,posłowie,senatorzy,kapitał etc,etc,mają się dobrze.Co z resztą ''wykluczonych''Powyższy artykuł pokazuje bolesną prawdę o naszej rzeczywistości,aż strach się bać co czeka następne pokolenia!!!
~bosman
czytajcie ,,Islandia -media o tym milczą ! ,pl'' ta zmknieto do więzienia zdrjców z rządu ,sejmu i bankierów i teraz ludzie mają dobrze. Zróbmy tak samo !!!
~stas00
Ale czemu tu się dziwić .Z księżyca ci ludzie spadli.Zarabiając 1200 zl dziwią się ze ludzie nie maja 500 zl na nieplanowane wydatki.Co za pojebany kraj!!!!!!!!!!!!!
~SAMOLUB
JAK MOŻNA BYĆ ZADOWOLONYM ZE SWOICH WARUNKÓW BYTOWYCH NIE MAJĄC PIENIĘDZY NA ŻYCIE OD PIERWSZEGO DO OSTATNIEGO DNIA MIESIĄCA CZEGOŚ TU NIE ROZUMIEM PRZECIEŻ CZŁOWIEK KTÓRY NIE MOŻE ZWIĄZAĆ KOŃCA Z KOŃCEM JEST POPROSTU WYKLUCZONYM CZŁONKIEM SPOŁECZNYM.NO I Z CZEGO TU SIĘ CIESZYĆ PRZECIEŻ Z ROKU NA ROK NAM ZWYKŁYM OBYWATELOM ŻYJE SIĘ JAK MOŻNA BYĆ ZADOWOLONYM ZE SWOICH WARUNKÓW BYTOWYCH NIE MAJĄC PIENIĘDZY NA ŻYCIE OD PIERWSZEGO DO OSTATNIEGO DNIA MIESIĄCA CZEGOŚ TU NIE ROZUMIEM PRZECIEŻ CZŁOWIEK KTÓRY NIE MOŻE ZWIĄZAĆ KOŃCA Z KOŃCEM JEST POPROSTU WYKLUCZONYM CZŁONKIEM SPOŁECZNYM.NO I Z CZEGO TU SIĘ CIESZYĆ PRZECIEŻ Z ROKU NA ROK NAM ZWYKŁYM OBYWATELOM ŻYJE SIĘ CORAZ BIEDNIEJ
~rt
Nie marudzić lemingi, postraszą was znowu PIS-em jak będą wybory z znowu polecicie głosować na PO. Pokażą wam kolejnego cudownego spota wyborczego i wszystkim będzie od razu lepiej.
~drwal odpowiada ~rt
Warto zapamiętać. Kidawa-Błońska empatycznie: „są ludzie, którzy w taki sposób przyjęli styl swojego życia, że chodzą i grzebią po śmietnikach”

Dialektyka w służbie POstępu!!! Wybieranie odpadków ze śmietników to nie bieda, ubóstwo .nędza lecz "styl życia".

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki