REKLAMA

Co się kryje pod ofertami kont z prawnikiem w bankach

Barbara Sielicka2013-05-17 10:00
publikacja
2013-05-17 10:00

Niektóre banki oferują przedsiębiorcom możliwość skorzystania z usług prawnych w pakiecie z innymi produktami bankowymi dla firm. Sprawdzamy, ile kosztują takie usługi i co kryje się pod pojęciem „porada prawnika” w banku.

konto z prawnikiem
Źródło: Thinkstock

Konto z prawnikiem

Trzy banki zaoferują przedsiębiorcy możliwość skorzystania z konsultacji prawnych przy założeniu konta firmowego. Mowa o Toyota Banku, FM Banku oraz BNP Paribas. Ten pierwszy w swojej ofercie ma Konto firmowe z Prawnikiem, które jest połączeniem konta firmowego z ubezpieczeniem Ochrona Prawna Firmy oferowanym przez Towarzystwo Ubezpieczeń D.A.S.

porównywarka kont firmowychUbezpieczenie to zapewnia pomoc prawną (nie tylko w sytuacjach, gdy już się pojawił problem) bez konieczności ponoszenia kosztów prawnika – adwokata lub radcy prawnego. Konto jest bezpłatne, jeżeli średnie miesięczne saldo na rachunku wyniesie 50 tys. zł. W innych sytuacjach miesięczny koszt prowadzenia konta wynosi 100 zł. Oferta jest przeznaczona dla firm zatrudniających do 5 osób na umowę o pracę. W przypadku większej liczby zatrudnionych miesięczna stawka jest ustalana indywidualnie.

Ubezpieczony uzyskuje poradę prawną, a polisa ubezpieczeniowa pokrywa koszty niezbędne do reprezentacji interesów ubezpieczonych na drodze postępowania sądowego. Roczna suma ubezpieczenia to 100.000 zł.

Podobny produkt oferuje FM Bank pod nazwą Pakiet Twój Prawnik. W jego ramach przedsiębiorca może wykupić ubezpieczenie, zawierając umowę z Towarzystwem Ubezpieczeń Concordia Polska. Ubezpieczenie obejmuje m.in. pomoc prawną w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych i przy dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych.

Cena pakietu zależy od rodzaju wybranego konta firmowego w banku oraz od liczby zatrudnionych w firmie pracowników i waha się od 136,50 zł do 430 zł za rok. Przedsiębiorca może wybrać pakiet z prawnikiem premium. Wówczas pomoc prawna rozszerza się m.in. na sprawy karne, prawo konkurencji i zagadnienia związane z przekształceniem przedsiębiorstwa. Rośnie też cena takiego pakietu i wynosi od 287,50 zł nawet do 800 zł za rok.

de minimis» Potrzebujesz kredytu na firmę? Teraz dostaniesz go bez zabezpieczeń
W BNP Paribas mały lub średni przedsiębiorca zakładający konto firmowe otrzymuje bezpłatną usługę Assistance Informacji Prawnej (po podpisaniu deklaracji przystąpienia do ubezpieczenia). Za dodatkową opłatą może nabyć jeszcze Ubezpieczenie Ochrony Prawnej (umowa z TU EUROPA), które obejmuje refundację kosztów pomocy prawnej w sytuacji powstania sporu prawnego, związanego z prowadzoną przez przedsiębiorcę firmą, z sumą ubezpieczenia do 30.000 zł w zakresie m.in. dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu czynów niedozwolonych lub niewykonania umowy.

Refundacji ulegają jednak tylko wyszczególnione w umowie koszty takich postępowań. Mowa np. o kosztach procesu sądowego przed sądem powszechnym (w tym wynagrodzenia jednego adwokata lub radcy prawnego), kosztach postępowania egzekucyjnego lub kosztach notarialnych za wymagane przez prawo czynności notarialne.

Miesięczny koszt za pakiet podstawowy to około 30 zł miesięcznie. Skorzystanie z ubezpieczenia z prawnikiem to dodatkowe 20 zł miesięcznie.

Zniżki na usługi prawnicze

Oferta Alior Banku najbardziej przypomina ofertę porady prawnej w tradycyjnym ujęciu i nie jest ubezpieczeniem. Bank ten utworzył nawet własną kancelarię „Alior Doradztwo Prawne”, z usług której mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne. Usługi prawne kosztują 200 zł za godzinę. Prawnicy udzielają również porad zdalnie za pośrednictwem telekonferencji lub poczty e-mail. 

Przedsiębiorcy mogą w kancelarii uzyskać porady prawne z takich dziedzin, jak prawo pracy, windykacja należności,  IT i e-commerce, ochrona konsumentów i prawa o konkurencji, a także przestępstwa gospodarcze.

księgowość» Księgowość dla firmy: taniej w banku czy w biurze rachunkowym?
Ostatnim bankiem, które w swojej ofercie ma usługę związaną z obsługą prawną, jest Deutsche Bank. Wybierając w nim Pakiet Przedsiębiorczy, firma zakładająca konto dbNET Biznes zyska również dostęp do oferty innych partnerów po niższych cenach. Jednym z partnerów jest serwisprawa.pl, w którym przy wykupie obsługi prawnej firmy Legal Assistance klient Deutsche Banku może liczyć na rabat 20%. Ceny usług są negocjowane indywidualnie.

Jak widać, konto z prawnikiem nie zawsze oznacza, że w cenie pakietu otrzymamy darmowe porady prawne. Może to być bowiem ubezpieczenie dotyczące zwrotu kosztów albo zniżki na te usługi. W dodatku w części ofert wymaga to od nas podpisania umowy z ubezpieczycielem. Jeżeli więc nie interesuje nas zakup kolejnego ubezpieczenia, lepiej skorzystać bezpośrednio z usług prawników.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

 

Źródło:
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Powiązane: Bank dla firmy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki