REKLAMA
PILNE

Co się dzieje na rynku nieruchomości?

2015-08-21 07:00
publikacja
2015-08-21 07:00
Co się dzieje na rynku nieruchomości?
Co się dzieje na rynku nieruchomości?

Do końca czerwca w Polsce rozpoczęto budowę o 11,2 proc. większej liczby lokali niż w tym samym okresie rok wcześniej. Rośnie także liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia. W sumie rozpoczęto 80,3 tys. inwestycji oraz uzyskano pozwolenia na budowę 86,4 tys. mieszkań - to 13% więcej niż w zeszłym roku. Czy duża podaż wpłynie na spadek cen?

Z sondy przeprowadzonej wśród czytelników Bankier.pl wynika, że 19,6% pytanych twierdzi, że nieruchomości będą drożeć. 18,5% uważa, że ceny będą stabilne. Jednak prawie 58% stoi na stanowisku, że ceny będą maleć. Pozostali respondenci nie mieli zdania.

Argumenty za wzrostem cen

Czynnikami stymulującymi wzrost cen są niskie stopy procentowe, które zniechęcają do trzymania kapitału na lokatach. Zatem kto ma gotówkę ten kupuje nieruchomości. Kolejny czynnik to wymogi dotyczące wkładu własnego, który obecnie wynosi 10%, ale już w 2017 roku będzie trzeba posiadać minimum 20% wartości nieruchomości by móc starać się o kredyt.

Argumenty za spadkiem cen

Z kolei argumenty za spadkiem cen to m.in. ubytek liczby ludności, zwłaszcza malejąca podaż studentów, których co roku jest mniej o ok. 10%. Do tego dochodzi emigracja - osoby, które do tej pory wynajmowały mieszkania, ale zdecydowały się na stałe wyjechać z kraju, na ten moment nie mają zamiaru kupować lokali. Inne argumenty za obniżką cen nieruchomości to widmo podatku katastralnego, a także zmieniająca się moda dotycząca zakupu mieszkań na rynku wtórnym w tzw., "wielkiej płycie". Polacy są za podnoszeniem swojego standardu życia dlatego raczej niechętnie będą patrzeć na mieszkania zbudowane w latach 80-tych.

Reasumując, ceny nieruchomości zależne są od wielu czynników. Są regiony, w których mieszkania raczej będą stale drożeć (centra dużych miast), ale niewątpliwie trzeba uważać by nie przepłacić za lokale niższej jakości znajdujące się w kiepskiej lokalizacji np., na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich.

Rynek nieruchomości jest bardzo niejednorodny dlatego przewidywanie jednego ogólnego trendu jest nieporozumieniem. O ile w małych miejscowościach ceny są stabilne i raczej nie wzrosną, o tyle w dużych miastach sprawa jest już bardziej skomplikowana. Dlatego prognoza wzrostu cen powinna być raczej neutralna, prawdopodobnie rynek ucywilizuje się na tyle, że mieszkania o niższej jakości wyraźnie stanieją, a te o podwyższonym standardzie prawdopodobnie wciąż będą drożeć.

Źródło:
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (47)

dodaj komentarz
~lol
katastralny a z czego ludzie zapłacą? przy takich płacach jak u nas to większość nie udźwignie takiego podatku. Chyba, że mops będzie płacił.
~emigrantUK
W Wielkiej Brytanii jest wysoka kwota dochodów wolna od dochodów, ale oni za to płacą wysoki podatek od nieruchomości. Polacy domagają się brytyjskich stawek podatkowych to będą je mieli. Wysoka kwota wolna od podatku wraz kastralnym.
~realista
Katastralny ??? Co pan pisze??? Chyba dawno pan nie byl w wiezieniu....!!! Bo za takie pomysly tam walsnie sie powinno siedziec,a nie pisac artykuly Na zamowienie
~rrrty
Na rynku golizna jak na plazy baltyckiej, jeszcze niedobitki kredyciarzy,lub tych co jeszcze wierza ze b drozej, a nie bedzie ,taniej tak i to sporo bo krach dopiero sie zaczyna
~Adam
Ta, 7 lat już się zaczyna...
~MAJO odpowiada ~Adam
Z tym krachem to trochę tak jak ze spadaniem z bardzo wysokiego wieżowca - z każdym mijanym piętrem można nabywać przeświadczenia, że nie uderzymy w ziemie bo przecież tyle już spadamy i nic... ale przecież wiadomo jak się to musi skończyć.
~erw
od 2 lat spzredają się nawet dziury w ziemi mimo iż piszecie bzdury wy forumowicze i zaklinacie rzeczywostosc mieszkania drożeją i drozec będą....nadal na gpw idzie krach loajty niskie a miezkanie pewne
~adamowicz-gdansk
sami tu zostaniecie z tymi mieszkaniami, kazdy bedzie mial po cztery i bedziecie wynajmowac sobie nawzajem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Coroner
„Co się dzieje na rynku nieruchomości?” To najłatwiejsze pytanie. Po prostu masowe ogłupianie potencjalnego klienta że nieruchomości będą drożeć. Otóż nie na całym świecie jesteśmy przed dosłownie progiem krachu finansowego który już się zaczął. Pamiętajmy wszystkie wartości obarczone w jaki kol-wiek sposób długiem spadną na pysk.„Co się dzieje na rynku nieruchomości?” To najłatwiejsze pytanie. Po prostu masowe ogłupianie potencjalnego klienta że nieruchomości będą drożeć. Otóż nie na całym świecie jesteśmy przed dosłownie progiem krachu finansowego który już się zaczął. Pamiętajmy wszystkie wartości obarczone w jaki kol-wiek sposób długiem spadną na pysk. I nie ważne że ty np. masz coś spłacone albo kupiłeś za gotówkę. Zadłużone i bankrutujące, pociągną całe rynki świata w Dół...! I nie pomogą tu ględzenia o zielonej wyspie. Rynki wschodzące (Polska) dostana po tyłku najbardziej. Przewiduję gwałtowne spadki minimum 30% a i na takie nie będzie klientów bo o kredyt nie będzie już tak łatwo jak dziś. Obudzimy się w zupełnie innym świecie finansowym. W zeszłym tygodniu sprawdźcie spadki na giełdach świata, a o poniedziałku to inwestorzy nawet niecącą słyszeć co może się wydarzyć.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki