REKLAMA

Co czwarty bezrobotny żyje z pracy dorywczej

Łukasz Piechowiak2012-06-15 11:49główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2012-06-15 11:49

Wysokie rosnące bezrobocie to duży problem gospodarczy i społeczny. Obecnie w Polsce ponad 2 miliony ludzi pozostaje bez zatrudnienia. Wg rządowej prognozy stopa bezrobocia na koniec roku wyniesie 12,4%. Jednak niewykluczone, że będzie to 14%. CBOS zapytał respondentów kogo dotyczy, i jak powszechny w polskich rodzinach jest problem bezrobocia.

Okazuje się, że osoby bezrobotne i poszukujące pracy można znaleźć w prawie co czwartej rodzinie. To duża poprawa w stosunku do 2005 roku, kiedy odsetek rodzin dotkniętych problemem bezrobocia liczył 38%. Niestety wciąż niepowodzenia w poszukiwaniu pracy dotyczą rodzin najbiedniejszych, które jednocześnie najgorzej oceniają swoją sytuację materialną. Naturalnie to brak pracy jest czynnikiem odpowiedzialnym za niekorzystną sytuację finansową, a nie odwrotnie. Co ważne, aż 74% badanych jest gotowa do natychmiastowego podjęcia pracy.

Starzy pracownicy nie znają bezrobocia

Z badania CBOS wynika, że 28% Polaków w przeszłości należała do grona bezrobotnych, z tego aż 20% respondentów pozostawała bez pracy przez dłuższy okres. Co interesujące, aż 61% badanych nigdy nie doświadczył braku pracy – do tej grupy osób zaliczają się głównie osoby w wieku 55-65 lat. Osobiste doświadczenia związane z poszukiwaniem zatrudnienia są różne ze względu na wiek, kwalifikacje, miejsce zamieszkania. Nie jest zaskoczeniem, że do grona bezrobotnych najczęściej zaliczają się osoby młode. Wg różnych wskaźników bezrobocie wśród młodych obecnie waha się w granicach od 20% do 25%.
cbos bezrobocie opinie
 Źródło: CBOS

Niestety ponad połowa, bo aż 57% osób bez pracy nie może jej znaleźć przez ponad rok. Oznacza to, że bezrobocie ma charakter długotrwały. 17% nie ma pracy od ponad dwóch do pięciu lat, a 28% pozostaje bez zatrudnienia dłużej niż 5 lat. Szybko pracę znajdują osoby młode – zwykle są bardziej elastyczne, bardziej skłonne do wyjazdów i potrafią dostosowywać swoje wymagania płacowe do obecnych warunków na rynku pracy.

Z czego żyją bezrobotni?


Nie ma zaskoczenia – 70% pozostaje na utrzymaniu rodziny. Jednak ponad 27% paradoksalnie żyje z pracy, ale dorywczej, której nie traktują jako pełnoprawną pracę. Zwykle jest to praca „na czarno”. Z drobnego handlu utrzymuje się tylko 1% bezrobotnych. Prawie co dziewiąta osoba bez pracy korzysta tylko z własnych wcześniej poczynionych oszczędności. Taki sam odsetek czerpie dochody tylko z zasiłku dla bezrobotnych, który w wynosi nieco ponad 700 zł miesięcznie. Jedynie co 10 badany korzysta z pomocy innych instytucji – opieki społecznej i Kościoła.

Łukasz Piechowiak

Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl
 
Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~bezrobotny
na euro to pracują debilne dzieciaki za darmo wolontariat (dla mnie to nie jest praca a się pod pracę podpina ) :/ cóż takie małe fałszowanie rzeczywistości.
a dodam że prąd mają uwolnić i centy pójdą ze 30-40% w górę. z czego placić? kto mi powie?

jakie są wasze propozycje?
~Na czarno EURO
(Euro 2012)w tym czasie powinno spasc bezrobocie a tym czasem np.na autostradzie pracuja podwykonawcy którzy zatrudniaja kierowców na czarno i nikt tego nie kontroluje niech zrobia kontrole na budowach autostrad to zobacza ile ludzi na czarno co 3 osoba jest na czarno
~bezrobotny
co czwarty ? kto to policzył ? u mnie na wsi 1 na 10 bezrobotnych NIE PRACUJE ! dorywczo bo jest za bardzo pijany !!
~nie nawidzę rządów
no niestety takie mamy czasy że nie ma pracy to trzeba kraść !!! cholerny tusk
~witek
a za kaczora pod kościół na żebry !!
~Mk
No tak, umieszczają swoje oferty na gumtree, tablicy lub sospraca i sobie spokojnie dorabiają...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki