REKLAMA
WEBINAR

Pasażerowie bezpieczniejsi. Nowe obowiązki firm przewozowych "na aplikację"

2023-02-21 14:49
publikacja
2023-02-21 14:49

Weryfikacja tożsamości kierowców i ich niekaralność - to tylko niektóre obowiązki nałożone na firmy przewozowe w ustawie o ruchu drogowym. Mają one za poprawić bezpieczeństwo pasażerów, a przede wszystkim pasażerek, w taksówkach zamawianych przez aplikacje.

Pasażerowie bezpieczniejsi. Nowe obowiązki firm przewozowych "na aplikację"
Pasażerowie bezpieczniejsi. Nowe obowiązki firm przewozowych "na aplikację"
fot. Alexandre Rotenberg / / Shutterstock

Zgodnie z danymi Komendy Głównej Policji, wzrasta liczba przestępstw o charakterze seksualnym, popełnianych w środkach transportu zamawianych przez aplikację. W 2020 r. odnotowano siedem takich przypadków, w 2021 r. – 21, natomiast od stycznia do września 2022 r. – 30. Przestępstwa mają charakter molestowania lub gwałtu, a ofiarami tych napaści są najczęściej kobiety. "Musimy zrobić wszystko, aby zapewnić pasażerkom bezpieczeństwo. Klucz do tego leży w wykorzystaniu technologii, którą oszukać dużo trudniej niż człowieka" – powiedział pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

"Nowe przepisy podnoszą bezpieczeństwo pasażerów podczas przejazdów zamawianych przez aplikację. Firmy będą musiały dokładniej weryfikować tożsamość potencjalnych kierowców, ich uprawnienia do kierowania pojazdem oraz niekaralność, a także sprawdzać, czy kurs rzeczywiście wykonuje osoba, która jest u nich zatrudniona. Chcemy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim klientom firm przewozowych, szczególnie kobietom" – wyjaśnił Janusz Cieszyński.

Jak firmy przewozowe zadbają o bezpieczeństwo?

Nowelizacja ustawy wprowadza regulacje, dzięki którym pasażerowie będą czuli się bezpieczniej podczas przejazdów. Każdy potencjalny kierowca będzie musiał zgłosić się osobiście do firmy, jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z nią i realizacją pierwszego przewozu. Trzeba będzie zostawić swoje zdjęcie, a także przedstawić prawo jazdy i zaświadczenie o niekaralności. Jeśli kierowca posiada polskie prawo jazdy, firma będzie musiała sprawdzić autentyczność dokumentu w rządowej wyszukiwarce Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Jak podkreśla Janusz Cieszyński, firmy będą miały obowiązek przechowywania wizerunku swoich kierowców przez pięć lat. "Przedsiębiorcy będą musieli również weryfikować – przed rozpoczęciem kursu – czy jest on faktycznie realizowany przez osobę, której ten przewóz zlecono. Ta weryfikacja będzie losowa, ale obowiązkowa i wykonywana nie rzadziej niż raz na sto przewozów. Firmy powinny wiedzieć, kto faktycznie dla nich pracuje i wykonuje te przewozy" – tłumaczy. "Jeśli więc kierowca nie przejdzie weryfikacji, kurs nie zostanie zrealizowany" - dodał.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dane przechowywane przez 5 lat

Przedsiębiorca będzie miał obowiązek przetwarzania informacji, które dotyczą osób wykonujących przejazdy, przez pięć lat (licząc od końca roku kalendarzowego, w którym kierowca zakończył współpracę z danym przedsiębiorcą). Chodzi o dane gromadzone w toku weryfikacji, ale również w trakcie współpracy przedsiębiorcy z danym kierowcą. Firmy pośredniczące przy przewozie osób będą mogły wymieniać się między sobą danymi kierowców – wystarczy złożyć odpowiedni wniosek.

"Jeśli ktoś został z jakiegoś powodu zwolniony, to ta informacja może trafić do kolejnego potencjalnego pracodawcy. Dopuszczamy takie rozwiązanie, ponieważ ma ono charakter prewencyjny" – tłumaczy minister i dodaje, że ustawa przewiduje również kary – nawet do 1 mln zł – dla przedsiębiorców, którzy nie będą przestrzegać nowych przepisów. (PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
samsza
Przez 5 lat ktoś może się nie zorientować, że został napadnięty ?
dawid_gmyrek
Czyżbyś nic nie zatrybił z tego tekstu?
markus2018
Na zachodzie są kobiety, które po 30-40 latach sobie przypominają, że jakiś dziś bogaty mężczyzna jest kiedyś zgwałcił. Więc te 5 lat przechowywania informacji to nawet krótko. Może jakiś kierowca Ubera w Polsce zostanie prezydentem Gruzji lub królem Nigerii.
efg odpowiada dawid_gmyrek
Rusek nie trybie przemocy bo dla Rosjan to norma
dawid_gmyrek
Marta Stańczyk pisze, że na-pastowane są najczęściej kobiety - kim są napastnicy? Czyżby pastowani?
go_ral
i jak niby sprawdza niekaralnosc zagranicznych kerowcow? przeciez ci kierowcy nawet prawo jazdy maja za lapowki
dawid_gmyrek
W tych firmach nie zatrudniają Polaków? Dziwne :)

Powiązane: Uber

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki