Ciastko na wynos z niższym podatkiem niż na miejscu

2020-07-09 11:30
publikacja
2020-07-09 11:30
fot. Brent Hofacker / Shutterstock

Od początku lipca obowiązuje nowa matryca VAT. Przedsiębiorca z innym podatkiem sprzeda ciasto na miejscu a z innym zapakuje na wynos.

Nowa matryca VAT miała uporządkować stawki podatkowe dla przedsiębiorców. Część podobnych produktów była opodatkowana w inny sposób - musztarda objęta była 23 proc. podatkiem natomiast sos musztardowy zaliczony był do produktów z 8 proc. VAT. Podobnie teraz będzie wyglądać sytuacja z podatkiem od wypieków.

5 czy 8 procent podatku?

Ciastko kupione i zapakowane na wynos będzie objęte, według nowej matrycy VAT, stawką 5 proc. Natomiast za wypieki zjedzone na miejscu w kawiarni lub innym lokalu objęte będą podatkiem w wysokości 8 proc., czytamy na łamach Dziennika Gazeta Prawna.

Właściciel biura rachunkowego skierował zapytanie do urzędów skarbowych odnośnie zastosowania odpowiedniej stawki podatku od towarów i usług do sprzedawanych ciastek. W odpowiedzi otrzymał informację, że niezależnie od miejsca konsumpcji wypieków obowiązuje 8-procentowa stawka. Natomiast Ministerstwo Finansów wypowiedziało się odmiennie w tej kwestii. Według resortu ciastka kupowane na wynos mogą być objęte stawką 5 proc. VAT.

Zmiany matrycy podatkowej VAT miały obowiązywać od 1 kwietnia. Jednak z powodu pandemii COVID-19, termin wprowadzenia w życie ustawy określającej nowe standardy stawek podatku od towarów i usług został przesunięty na 1 lipca. Nowa matryca podatkowa nie objęła produktów rolnych i środków produkcji dla rolnictwa.

DF

Źródło:
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
degrengolada
to jest pikuś w porównaniu z opodatkowaniem pączka. Bo ten jegomość może być opodatkowany stawką VAT 5, 8 albo i 23%. Wszystko to oczywiście w zależności czy jest z marmoladą czy nie. Czy z dłuższym terminem do spożycia i inne tego typu "kluczowe" kwestie. Śmieją się już z tego od 8 lat. No ale kto by to jest pikuś w porównaniu z opodatkowaniem pączka. Bo ten jegomość może być opodatkowany stawką VAT 5, 8 albo i 23%. Wszystko to oczywiście w zależności czy jest z marmoladą czy nie. Czy z dłuższym terminem do spożycia i inne tego typu "kluczowe" kwestie. Śmieją się już z tego od 8 lat. No ale kto by pomyślał żeby coś upraszczać. Raczej myśl by tworzyć kolejne departamenty i zatrudniać więcej i więcej najlepiej też posłów by kolejne rozróżnienia uchwalali
jacyna2017
Ustalą i uproszczą - taki jest sens tych działań. Najśmieszniejsze, że wszyscy rozpisujący się o PiSie nie zauważyli, że te stawki 'urozmaicone' stawki to spadek po rządach POPSL gdzie wszystko było zagmatwane tak aby łatwiej się przewalało! No, ale 'wolne media' nie pisały to skąd mieli wiedzieć!?
marxs
Najśmieszniejsze to jest to że musztarda stanieje o 4 grosze a drewno opałowe m3 podrożeje o 40-50 zł
ps. a ciastko na wynos nic nie stanieje a jeszcze zdrożeje
mknowak
POPSL może i zagmatwało ale dlaczego PiS przez 5 lat nie potrafił tego wyprostować zbyt skomplikowane to było dla nich........ czy może przez te 5 lat tez korzystali z tego zagmatwania i przewały robili bo tak mi to wygląda.
meryt odpowiada marxs
marxs "Najśmieszniejsze to jest to że musztarda stanieje o 4 grosze a drewno opałowe m3 podrożeje o 40-50 zł"

"W Krakowie od 1 września 2019 obowiązuje całkowity zakaz spalania węgla i drewna"
sammler
Będą pytać jak w Londynie: na miejscu, czy na wynos.

Mnie ciekawi coś innego. O ile SPADŁY ceny ciastek (i całej reszty wyrobów) w związku z obniżką na nie podatku VAT.
mknowak
A ja powiem że na wynos a potem sobie usiądę bo uznam że jednak mi się nie spieszy i zjem ciastko i co wtedy podejdzie Pani i powie że korekta paragonu i musi być nowy z innym VAT-em...... kretynizm godni kretynizm.
O ile mają spaść ceny jeśli różnica to 3% a cukiernie i tak "piętką gonią" pamiętam 10
A ja powiem że na wynos a potem sobie usiądę bo uznam że jednak mi się nie spieszy i zjem ciastko i co wtedy podejdzie Pani i powie że korekta paragonu i musi być nowy z innym VAT-em...... kretynizm godni kretynizm.
O ile mają spaść ceny jeśli różnica to 3% a cukiernie i tak "piętką gonią" pamiętam 10 lat temu ile było kawiarni a ile było przed wirusem spadek o 50% jeśli nie więcej.
sammler odpowiada mknowak
Pytałem o całokształt zmian cen. Bo wbrew pozorom ma to duże znaczenie - dla odczytów inflacji, na którą ceny żywności wpływają w największym stopniu.
jasiek2017
To cały PiS, wprowadzić zmiany tak aby nikt nic nie wiedział a później dowalać kary aby żyło się lepiej (rodzinom PiSowskich działaczy)

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki