WAŻNE

Duże zmiany w VAT. Wiemy, co podrożeje

2020-07-01 05:40, akt.2020-07-01 13:32
publikacja
2020-07-01 05:40
aktualizacja
2020-07-01 13:32
fot. Bartłomiej Pietrzyk / Shutterstock

Od 1 lipca zaczyna obowiązywać nowa matryca VAT, która spowoduje, że podobne towary będą opodatkowane jednakową stawką; ma to uprościć system podatkowy. Dla części produktów VAT spadnie - np. owoców tropikalnych czy części wyrobów piekarniczych, a dla innych, np. owoców morza - wrośnie.

Nowa matryca stawek VAT miała wejść w życie od 1 kwietnia br., ale termin ten został przesunięty na 1 lipca. Zmiana obejmuje m.in. zmianę klasyfikacji towarów i usług na potrzeby VAT, uproszczenie systemu stawek VAT, wprowadzenie Wiążącej Informacji Stawkowej (WIS).

Według Ministerstwa Finansów nowa matryca jest korzystna dla biznesu i konsumentów. Wiceszef MF Jan Sarnowski przekonywał w niedawnej rozmowie z PAP, że oznacza ona generalnie obniżkę stawek VAT i pozwoli konsumentom zatrzymać w kieszeniach ponad 300 mln zł.

Nowa matryca znacznie też uprości system stawkowy. Przypisanie określonej stawki do danej kategorii towaru czy usługi będzie znacznie łatwiejsze. Mniej będzie kategorii towarów i usług, do których zastosowanie mają określone stawki.

Ma to ograniczyć takie sytuacje, kiedy pączki miały trzy stawki VAT, a musztarda była inaczej opodatkowana niż sos musztardowy.

VAT w dół: owoce tropikalne, pieczywo, produkty dla dzieci

Zgodnie z nową matrycą, stawka VAT dla owoców tropikalnych i cytrusowych spadnie do 5 proc., czyli tak, jak w przypadku wszystkich owoców (były opodatkowane 8-proc. stawką). Podobnie 5-proc. stawką będzie opodatkowane pieczywo każdego rodzaju oraz ciastka. Przed 1 lipca pieczywo i wyroby ciastkarskie były objęte trzema stawkami: 5, 8 i 23 proc., w zależności od terminu przydatności do spożycia lub daty minimalnej trwałości.

Od 1 lipca spadnie też stawka na niektóre orzechy (np. migdały, pistacje) - z 8 proc. do 5 proc. W przypadku zup, bulionu, żywności homogenizowanej - w tym również dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego – stawka obniży się z 8 proc. do 5 proc.

W przypadku musztardy, niektórych przypraw przetworzonych (np. pieprzu, gałki muszkatołowej, tymianku) stawka spadnie z 23 proc. do 8 proc. Produkty dla niemowląt i dzieci, czyli żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe, będzie opodatkowana stawką 5 proc. (wobec 8 proc.). Taka sama obniżka dotyczy też artykułów higienicznych (podpasek, tamponów, pieluch).

VAT w górę: owoce morza, drewno opałowe, lód do celów spożywczych

Zgodnie z nową matrycą, niektóre stawki VAT wzrosną. Dotyczyć to będzie np. owoców morza (homarów, ośmiornic, krewetek, ostryg, kawioru etc.) oraz ich przetworów, a także przygotowywanych z nich posiłków w placówkach gastronomicznych. Stawka wzrośnie do 23 proc. z 5 i 8 proc.

Od 1 lipca z 8 proc. do 23 proc. wzrośnie też stawka na lód używany do celów spożywczych i celów chłodniczych oraz na drewno opałowe.

"Główne zadanie tego działania, to uproszczenie oraz pozostawienie więcej pieniędzy w kieszeniach Polaków. Uproszczenie matrycy VAT odbywa się w taki sposób, że ok. 1 mld zł obniżek VAT w związku z tą nową matrycą będzie skutkowało tym, że w kieszeniach Polaków zostaną nowe środki" - mówił Morawiecki w Polsat News. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (68)

dodaj komentarz
qart
Główny cel zmian to było ujednolicenie stawek. Na pieczywo były trzy 23, 8 i 5 %. Teraz jest jedna 5%. Poprzedników to przerastało intelektualnie, zresztą wtedy VAT był potrzebny żeby nim obdarowywać znajomych mafiozów. Jak to jest że przez 4 lata rządów PO wpływy wzrosły o 11 mld z za PIS o 111 mld czyli dokładnie Główny cel zmian to było ujednolicenie stawek. Na pieczywo były trzy 23, 8 i 5 %. Teraz jest jedna 5%. Poprzedników to przerastało intelektualnie, zresztą wtedy VAT był potrzebny żeby nim obdarowywać znajomych mafiozów. Jak to jest że przez 4 lata rządów PO wpływy wzrosły o 11 mld z za PIS o 111 mld czyli dokładnie o 100 mld więcej. Kto był benefizjentem rozkradania publicznej kasy.
mdebowski
Wpływy za PiS wzrosły bardziej, bo dzięki ogólnoświatowej dobrej koniunkturze (na którą na szczęście PiS nie ma wpływu) za rządów PiS mieliśmy wyższy PKB. Wyższa podstawa opodatkowania to wyższe wpływy, tyle. Za kilka miesięcy będzie można zrewidować to, co napisałem, obserwując spadek wpływów z VAT, bo właśnie Wpływy za PiS wzrosły bardziej, bo dzięki ogólnoświatowej dobrej koniunkturze (na którą na szczęście PiS nie ma wpływu) za rządów PiS mieliśmy wyższy PKB. Wyższa podstawa opodatkowania to wyższe wpływy, tyle. Za kilka miesięcy będzie można zrewidować to, co napisałem, obserwując spadek wpływów z VAT, bo właśnie PKB w Polsce się załamał.
tomcio-paluch
Czy bankier musi naprawdę tak manipulować? Drożeją niewiele znaczące trzy pozycje, tanieje 100 ważnych, a u was tytuł: wiemy co podrożeje. Nie róbcie tego, nie warto.
konik_garbusek
300 baniek oszczednosci, a podejrzewam ze "pracowali" nad tym z 10 lat, czyli kosztowalo to kilkanascie miliardów. To jest CHORY kraj, gdzie urzednicy decydują czy podatek na osmiernice bedzie 8 % czy 23 %. Moznaby wprowadzic 15 % vat na wszystko, ale co wtedy robiloby by 100 000 urzędników?
ajmagik
myślę, że jest ich ponad milion nie 100 tys. szkodzą, niszczą, mataczą, marnują papier, piszą bzdury zamiast egzekwować i przestrzegać prawo
henk54
300 mln zł Polacy zaoszczędzą rocznie. Czyli 7,90zł na osobę:-))
Lepsze to niż nic, ale nie róbmy z tego afery o rzekomej wielkiej obniżce podatków.
Nie prościej było ustawić VAT na wszystko 16% jak proponuję prof.Gwiazdowski?
No ale wtedy nie byliby potrzebni urzędnicy, którzy biorą miliardy za wymyślanie
300 mln zł Polacy zaoszczędzą rocznie. Czyli 7,90zł na osobę:-))
Lepsze to niż nic, ale nie róbmy z tego afery o rzekomej wielkiej obniżce podatków.
Nie prościej było ustawić VAT na wszystko 16% jak proponuję prof.Gwiazdowski?
No ale wtedy nie byliby potrzebni urzędnicy, którzy biorą miliardy za wymyślanie ile dać na lód, a ile na musztardę... Oraz nie można by było wziąć łapówek od wielu producentów, w zamian za faworyzowanie ich produktów mniejszą stawką. Ktoś nie chce sponsorować polityków? To można mu przysolić 23% i krzyż na drogę.
katzpodola
Nie ma to jak rzetelność dziennikarska, jak z dupy zrobic wiadomość dnia manipulując tytułem.
jes
Wracaj z powrotem do TVP. Tam wszystko rzetelnie, szczerze i krytycznie dla rządu.
jes
Dobrze, że nic nie zmieniono w maseczkach i respiratorach. Ośmiorniczki 80zł i skandal. 200mln w plecy MZ i to jest nic dla lepszego sortu. Ośmiorniczki gorsze !!!
przemek_opinia
Jak pięknie jest móc znów móc wymijać się z tematem. Sprawa maseczek, respiratorów nie jest wyjaśniona, ale jak widać ideologiczny wyrok już zapadł. Trzeba mieć paliwo do wrzucania w każdy temat. Tutaj o podatku VAT, a co tam wrzućmy respiratory mimo, że raport ma się pojawić dopiero w połowie lipca.

Powiązane: Zmiany w VAT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki