REKLAMA

Chróstny: Biznes ma absolutną przewagę nad regulatorami

2021-05-12 14:51
publikacja
2021-05-12 14:51

Europejskie urzędy antymonopolowe muszą współpracować, by stawić czoła światowym gigantom cyfrowym, które dysponują ogromnymi zasobami - mówił prezes UOKiK Tomasz Chróstny podczas środowego wystąpienia na Impact'21.

Chróstny: Biznes ma absolutną przewagę nad regulatorami
Chróstny: Biznes ma absolutną przewagę nad regulatorami
fot. Grzegorz Kawecki / / Puls Biznesu

Szef Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę, że współcześni giganci technologiczni i cyfrowi dysponują ogromną siłą na rynku. Co więcej - jak mówił - o ile, gdy "100 lat temu ludzie myśleli o sile rynkowej monopoli, działo się tak również z uwagi na klientów, ponieważ to oni płacili cenę za monopolistów", w tej chwili konkurencja jest ograniczana m.in. dlatego, że konsumenci są zadowoleni.

Chodzi o to - wyjaśniał - że wielu klientom wydaje się, że wiele usług jest darmowych, a narzędzia w sieci pozwalają np. porównać ceny, co pomaga w oszczędzaniu. Jak podkreślił, konsumenci zazwyczaj nie widzą ciemnej strony, że chodzi m.in. o wykorzystanie ich danych.

Wskazał, że kluczowa jest także kwestia zaufania ze strony konsumentów, zarówno do firm technologicznych, jak i instytucji państwowych. Ocenił, iż z tego względu konieczne jest budowanie zaufania, a także uświadamianie konsumentom korzyści, jakie przynosi im działalność urzędów monopolowych

Podkreślił, że dla UOKiK kluczowym wyzwaniem jest właśnie dostęp do danych, pozwalających na odpowiednie przebadanie praktyk konkurencyjnych.

"Widzimy, że biznes ma absolutną przewagę i to przewagę konkurencyjną nad regulatorami w wykorzystaniu danych" - powiedział.

Według szefa UOKiK narzędziem, które może pomóc urzędom monopolowym, będzie unijny akt o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act).

"To unikatowe narzędzie, które rozwiązuje wiele problemów, ale przede wszystkim te problemy identyfikuje. Najważniejsze jest to, że egzekwowanie tego prawa odbywa się na poziomie krajowych urzędów ochrony konkurencji" - powiedział. Zaznaczył, że potrzebna jest wzajemna współpraca tych urzędów, a także z Komisją Europejską, a działania powinny mieć miejsce na wszystkich rynkach UE.

Jego zdaniem zasadnicze znacznie ma dzielenie się wiedzą i zasobami, bo wielkie koncerny technologiczne mają w tym momencie monopol na różnego rodzaju usługi, mają unikatową wiedzę, unikatowe zasoby. "Czasami możemy nawet powiedzieć, że mają nieprzebrane zasoby, gdy porównać je z krajowymi instytucjami dlatego potrzeba nam współpracy" - podkreślił. (PAP)

autorka: Małgorzata Werner-Woś

mww/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki