REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Chiny zdewaluowały juana

Maciej Kalwasiński2015-08-11 06:23analityk Bankier.pl
publikacja
2015-08-11 06:23
Chiny zdewaluowały juana
Chiny zdewaluowały juana
fot. XiXinXing / / YAY Foto

Ludowy Bank Chin niespodziewanie obniżył kurs referencyjny juana do dolara o rekordowe 1,9%. Chińska waluta jest najsłabsza wobec "zielonego" od blisko 3 lat.

Chiński bank centralny steruje kursem juana poprzez codzienne ustalanie kursu referencyjnego. Dopuszczalne dzienne pasmo wahań wynosi +/- 2 punkty procentowe.

We wtorek PBOC wyznaczył kurs USD/CNY na 6,2298, w porównaniu do 6,1162 w poniedziałek. Bank zaznaczył w oświadczeniu, że tak duża dewaluacja jest jednorazowa i wynika ze zmiany sposobu ustalania kursu - od dziś uwzględniany jest m.in. poziom zamknięcia z poprzedniej sesji.

Od blisko pół roku renminbi utrzymywało się w okolicach 6,20 za "zielonego". Zdaniem ekspertów bank centralny sztucznie podtrzymywał moc juana, by zahamować odpływ kapitału z kraju i promować jego internacjonalizację. Niestety odbijało się to na konkurencyjności chińskiego eksportu, który i tak w ciągu ostatnich lat stał się mnie opłacalny za sprawą znaczącego wzrostu płac w Państwie Środka.

Decyzja o osłabieniu juana sygnalizuje rosnące obawy Pekinu o kondycję gospodarczą kraju. Choć gospodarka Chin ma już być napędzana głównie przez konsumpcję wewnętrzną i usługi, to eksport i inwestycje wciąż pełnią istotną rolę w tworzeniu PKB.

Kurs referencyjny juana ustalany przez Ludowy Bank Chin

W reakcji na decyzję chińskich władz juan osłabił się przed 6.00 polskiego czasu do poziomu 6,32 za dolara. Jeżeli skala obniżki utrzyma się do końca dnia będzie to największe jednodniowe osłabienie renminbi wobec dolara od czasu ustanowienia oficjalnego kursu wymiany w 1994 roku. Silnie zareagowały także waluty krajów regionu - wyraźne spadki zanotowały australijskie, nowozelandzkie i singapurskie dolary, a także koreański won. 

- Chiny wciąż odnotowują dużą nadwyżkę w handlu międzynarodowym, a realna siła juana wobec światowych walut odbiega od oczekiwań rynku - poinformował Bank.

Spodziewane podwyższenie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną i poprawa koniunktury w USA spowodowały znaczące umocnienie dolara, a co za tym idzie sztywno powiązanego z nim juana, wobec pozostałych walut. Główni partnerzy handlowi Chin - Japonia i Unia Europejska - osłabiają jena i euro w celu pobudzenia swoich gospodarek. W efekcie ważona obrotami handlowymi wartość juana była w marcu najwyższa w historii. Od tamtej pory odrobinę spadła, ale wciąż jest o 13% wyższa niż przed rokiem - wynika z lipcowych danych Banku Rozrachunków Międzynarodowych.

W weekend Chińczycy opublikowali niespodziewanie słabe dane o handlu międzynarodowym - eksport z Państwa Środka spadł w lipcu o 8,3% r/r. Słabsza waluta wzmocni konkurencyjność chińskiego eksportu. A to pewnie nie spodoba się Amerykanom, którzy przez lata twierdzili, że Pekin manipuluje wartością waluty, utrzymując ją na sztucznie niskim poziomie, dzięki czemu zwiększa konkurencyjność firm z Państwa Środka na arenie międzynarodowej.

Podgrzane przez kampanię prezydencką Stany Zjednoczone mogą utrudniać Pekinowi realizację wielkiego marzenia przywódców kraju za Murem - dołączenia juana do SDR - koszyka walut rezerwowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z drugiej strony bardziej rynkowy mechanizm kształtowania kursu renminbi powinien zostać pozytywnie oceniony przez MFW.

Dzisiejsza decyzja Chińczyków może mieć też wpływ na politykę monetarną Amerykanów. - Myślę, że ruch PBOC w kierunku dewaluacji juana znacząco obniża szansę na podwyżkę przez Fed stóp procentowych w tym roku - komentuje Patrick Chovanec, analityk Silvercrest Asset Management.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (42)

dodaj komentarz
~plutarch
ach znowu mam zamęt w głowie i nie wiem co piszę z tego upału...
~Matka_Putina
bo przecież jak Chińczycy na ulicy zaczną sprzedawać masowo dolary żeby mieć więcej juanów na ryż to amerykanom może być niewyraźnie...
~plutarch
jeszcze wiele razy ukradnij mój nick i napisz, że Putin, twój kopiejkodawca, zbawi świat.
~plutarch odpowiada ~plutarch
dla czego nie lubię samej siebie i ciągle nazywam siebie złodziejką... a czy ja sroka jestem?!
~Coroner
Link to takich tam tylko że wszystko zaczyna się kręcić koło naszego obecnego czasu. Pożyjemy zobaczymy http://strefatajemnic.onet.pl/apokalipsa/krwawy-ksiezyc-zacmienia-zwiastuja-koniec-swiata/nzsth
~plutarch
dobra rada: przejdź w cień
~plutarch odpowiada ~plutarch
mi zaszkodził brak cienia więc wiem co piszę, dobrze radzę ;) jaka ja biedna jestem :(:::::
~Coroner
„Chiny zdewaluowały juana” Dziwię się że na logiczny następujący po sobie ciąg zdarzeń nikt nie zadał podstawowego pytania. Kto następny w tej już otwartej wojnie walutowej. I czy jedyną ofiarą ma być umacniający się Dolar? Jedno jest pewne na jesieni finał. The Shemitah, Blood Moons, and God’s Seven Year Cycles.
~plutarch
pierwszą ofiarą jest rubel, dziś stracił kolejny punkt procentowy. no ale Krym wasz (jeszcze).
~Coroner
Shemitah wytłumaczenie. Czy to nie brzmi znajomo? Reset?

A pamiętacie pełne siódemek przemówienie Christine Legarde? Otóż jesteśmy właśnie w siódmym roku siódmego cyklu szmita / shemitah (co dokładnie znaczy: uwolnienie, darowanie). Trwa on od 25.09.2014 do Elul 29 czyli do 13.09.2015. Czy rok darowania długów
Shemitah wytłumaczenie. Czy to nie brzmi znajomo? Reset?

A pamiętacie pełne siódemek przemówienie Christine Legarde? Otóż jesteśmy właśnie w siódmym roku siódmego cyklu szmita / shemitah (co dokładnie znaczy: uwolnienie, darowanie). Trwa on od 25.09.2014 do Elul 29 czyli do 13.09.2015. Czy rok darowania długów nie jest idealnym momentem na reset? Oczywiście bardzo szybko się przekonamy, ale pewną podpowiedzią mogą być poprzednie „finały” szmity:
1973 – pierwszy szok paliwowy
1980 – wielki krach na złocie i srebrze
1987 – spektakularny krach na wall street
1994 – (krach na obligacjach, ale akurat ta data jest dla mnie nieco naciągana)
2001 – WTC
2008 – Lehman Brothers
Szczególnie ciekawy jest timing dwóch ostatnich szmit:
2001 – samoloty uderzyły w wieże na 7 dni przed Elul 29. Giełda była zamknięta i notowania wznowiono właśnie w Elul 29 i był to trzeci spadek w historii Dow Jones
Elul 29 w 2008 wypadł 29 września. Wówczas Dow Jones spadł o 777,7 pkt!!
http://online.wsj.com/mdc/public/page/2_3024-djia_alltime.html

Szmita to nie koniec. Jest jeszcze rok jubileuszowy, który wypada raz na 50 lat:
Kpł 25, 8 Policzysz sobie siedem lat szabatowych, to jest siedem razy po siedem lat, tak że czas siedmiu lat szabatowych będzie obejmował czterdzieści dziewięć lat. 9 Dziesiątego dnia, siódmego miesiąca zatrąbisz w róg. W Dniu Przebłagania zatrąbicie w róg w całej waszej ziemi. 10 Będziecie święcić pięćdziesiąty rok, oznajmijcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców. Będzie to dla was jubileusz - każdy z was powróci do swej własności i każdy powróci do swego rodu. 11 Cały ten rok pięćdziesiąty będzie dla was rokiem jubileuszowym - nie będziecie siać, nie będziecie żąć tego, co urośnie, nie będziecie zbierać nieobciętych winogron, 12 bo to będzie dla was jubileusz, to będzie dla was rzecz święta. Wolno wam jednak będzie jeść to, co urośnie na polu. 13 W tym roku jubileuszowym każdy powróci do swej własności. 14 Kiedy więc będziecie sprzedawać coś bliźniemu albo kupować coś od bliźniego, nie wyrządzajcie krzywdy jeden drugiemu. 15 Ale odpowiednio do liczby lat, które upłynęły od jubileuszu, będziesz kupował od bliźniego, a on sprzeda tobie odpowiednio do liczby lat plonów. 16 Im więcej lat pozostaje do jubileuszu, tym większą cenę zapłacisz, im mniej lat pozostaje, tym mniejszą cenę zapłacisz, bo ilość plonów on ci sprzedaje. 17 Nie będziecie wyrządzać krzywdy jeden drugiemu. Będziesz się bał Boga twego, bo Ja jestem Pan, Bóg wasz! Rok jubileuszowy – według kalendarza żydowskiego wypada właśnie od września 2015 do września 2016. Raz jeszcze powtarzam – oba fragmenty to NIE są proroctwa!!! Są to tylko i aż NAKAZY religijne, które elity finansowo-polityczne doskonale znają.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki