REKLAMA

Chiny: rozpoczęło się doroczne plenum Komitetu Centralnego KPCh

2016-10-24 09:36
publikacja
2016-10-24 09:36

W pilnie strzeżonym hotelu w Pekinie rozpoczęło się w poniedziałek czterodniowe plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Zdaniem analityków prezydent Xi Jinping wykorzysta plenum do konsolidacji wpływów przed falą zmian kadrowych w 2017 r.

Prezydent Xi Jinping i minister spraw zagranicznych Wang Yi / fot. Naohiko Hatta / FORUM

Ok. 370 czołowych funkcjonariuszy KPCh ma obradować nad dokumentem "Normy życia politycznego w partii w nowej sytuacji oraz rewizja regulacji wewnątrzpartyjnego nadzoru".

Zdaniem ekspertów, na których powołuje się agencja Kyodo, pod pretekstem wprowadzenia surowych reguł zarządzania partią Xi zamierza scentralizować swe wpływy na rok przed planową wymianą urzędników w Stałym Komitecie Biura Politycznego KPCh. To ostatnie plenum przed odbywającym się co pięć lat zjazdem KPCh w 2017 roku.

Zgodnie z niepisanymi zasadami, wdrażanymi od lat 90., Xi powinien ustąpić ze wszystkich zajmowanych obecnie stanowisk - przywódcy kraju, partii i zwierzchnika sił zbrojnych - w 2022 roku. Będzie miał wówczas więcej lat niż wynosi tradycyjny wiek emerytalny polityków (68 lat).

Xi, który stoi na czele partii od listopada 2012 roku, stara się zwiększyć swoje wpływy, a realizacja jego głównego postulatu, czyli walki z korupcją, często jest wymierzona w przedstawicieli konkurencyjnych frakcji politycznych w KPCh.

Kyodo odnotowuje, że przed tegorocznym plenum w chińskich mediach pojawiły się spekulacje, iż partia mogłaby formalnie przyznać Xi status przywódczy zrównujący go z jego wielkimi poprzednikami, Mao Zedongiem i Dengiem Xiaopingiem.

W dniach poprzedzających obecne plenum państwowe media nawoływały do zachowania jedności. "Powodzenie kraju zależy od przywództwa partii komunistycznej" - podkreślała w komentarzu agencja Xinhua, telewizja CCTV wyemitowała zaś serial dokumentalny opiewający dokonania Xi w walce z korupcją.

Podczas plenum KPCh w ubiegłym roku obradowano przede wszystkim nad nowym planem gospodarczym na kolejne pięć lat, zlikwidowano też politykę jednego dziecka z obawy, że gwałtownie postępujące starzenie się chińskiego społeczeństwa może ograniczyć wzrost gospodarczy kraju.(PAP)

akl/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki