REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Chiński smok zapolował na surowce

Maciej Kalwasiński2021-12-07 08:41analityk Bankier.pl
publikacja
2021-12-07 08:41
Chiński smok zapolował na surowce
Chiński smok zapolował na surowce
/ Reuters

Po spokojniejszym październiku w listopadzie chiński smok odzyskał apetyt na surowce. Import do Państwa Środka gwałtownie odbił i znów był najwyższy w historii. Rekordy nadal bił także eksport.

W listopadzie eksport z Chin wzrósł o 22 proc. i sięgnął 325,5 mld dol., natomiast import zwiększył się o 31,7 proc. i wyniósł blisko 254 mld dol. Dane okazały się lepsze od oczekiwań analityków, którzy w obu przypadkach spodziewali się zwyżki o niespełna 20 proc. Poziom eksportu i importu był rekordowy, co jest efektem większego popytu na towary, ale i ich wyższych cen.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

Po dwóch miesiącach przerwy dynamika zakupów z zagranicy ponownie była wyższa od sprzedaży na rynki zagraniczne. W przypadku eksportu tempo wzrostu było wolniejsze niż w październiku, a w przypadku importu - szybsze.

Ciekawie prezentują się dynamiki miesięczne. Wzrost eksportu o ponad 8 proc. jest wynikiem więcej niż przyzwoitym, ale odbicie importu o blisko 18 proc. jest już niezwykle silne. W październiku zakupy z zagranicy były najniższe od lutego, co mogło częściowo wynikać z efektów kalendarzowych, a częściowo - z chęci przeczekania okresu wysokich cen surowców na światowych rynkach czy obaw o koniunkturę za Murem. Teraz wygląda na to, że w ubiegłym miesiącu Chińczycy postanowili odbudować zapasy. Listopadowy gwałtowny wzrost przemawia za tym, by do miesięcznych odczytów podchodzić z większą ostrożnością i analizować stan gospodarki w nieco dłuższej perspektywie.

Listopadowe odbicie importu jest przede wszystkim efektem zwiększonych zakupów surowców - nowoczesnych i tradycyjnych. Wydatki na sprowadzane z zagranicy chipy wzrosły o blisko 20 proc. w porównaniu do października (o 6,7 mld dol.) i ponad 25 proc. wobec listopada 2020 r. - do jednego z najwyższych poziomów w historii blisko 42 mld dol. Na zagraniczną ropę Chińczycy przeznaczyli blisko 25 mld dol., o prawie 4 mld więcej niż miesiąc wcześniej. Jako że "czarne złoto" było zdecydowanie droższe niż rok temu, wartość importu była aż o 80 proc. wyższa rdr, ale wolumen o niemal 8 proc. niższy. W ujęciu ilościowym zakupy okazały się największe od 3 miesięcy.

Błyskawicznie rósł import innych surowców energetycznych - węgla i gazu. W pierwszym przypadku za Mur sprowadzono 35 mln ton, najwięcej w tym roku, trzy razy więcej niż w listopadzie 2020 r. i o 30 proc. więcej niż w październiku, choć nadal zaledwie tyle, ile w Chinach produkuje się w 3 dni. Za sprawą silnego wzrostu cen wydatki zwiększyły się jeszcze bardziej - ponad 8-krotnie w porównaniu do zeszłego roku i o 60 proc. miesiąc do miesiąca. Na zagraniczny węgiel Chińczycy wydali blisko 6 mld dol., a na gaz - ponad 7,5 mld dol., najwięcej od stycznia i blisko 50 proc. więcej niż w październiku. 

O ponad 20 proc. względem poprzedniego miesiąca zwiększyły się również zakupy miedzi czy stali. Spadła za to wartość import rudy żelaza (-3 proc. mdm), mimo że wolumen wzrósł o prawie 15 proc.

Z październikowego dołka odbiły również zakupy produktów rolnych (o 3,5 mld dol., do blisko 19 mld dol.), m.in. za sprawą soi (wzrost ilości i wartości o dwie trzecie) oraz samochodów (o 2,6 mld dol., czyli prawie dwukrotnie).

Powrót apetytu na surowce odbił się na bilansie handlowym chińskiego smoka. Nadwyżka zmniejszyła się po raz pierwszy od marca, choć wynik na poziomie blisko 72 mld dol. nadal jest jednym z najwyższych w historii.

Bankier.pl na podstawie danych chińskiego urzędu celnego

W obliczu pandemii koronawirusa i prób ograniczenia uzależnienia od zbędnych inwestycji finansowanych na kredyt chińska nadwyżka eksportowa pełni bardziej prominentną rolę jako silnik wzrostu gospodarczego Państwa Środka. W tym roku wyniesie ona zapewne ok. 4 proc. PKB Chin, najwięcej od 2016 r. W pierwszych trzech kwartałach roku kontrybucja handlu zagranicznego w PKB była bliska 20 proc., co po 28 proc. odnotowanych w roku ubiegłym jest najwyższym wynikiem od 1997 r.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (6)

dodaj komentarz
jenak
Samochody nadal na hałdzie. Brak półprzewodników ma się rozumieć. Pewnie kontenerów brak na te półprzewodniki.
jenak
Chiński smok produkuje wciąż tyle samo.


Ale brukselski smok produkuje Zielony Ład i wypada grzać chrustem, a świecić świeczką.
pozhoga
Ciekawe czy to wpłynie na otrzeźwienie jurowych timmermannsów? Tak tylko pytam...
marxs
nie przejmuj się PISiarzu Jurovą i Timmermannsem przejmuj się tym że lada moment będzie i głodno i chłodno i ciemno w tej twojej PISowskiej Polszy
"Brak prądu w Polsce. Krytyczna sytuacja systemu energetycznego.Polska zwróciła się do sąsiadów o pomoc w zaspokojeniu rosnącego popytu na energię elektryczną.
nie przejmuj się PISiarzu Jurovą i Timmermannsem przejmuj się tym że lada moment będzie i głodno i chłodno i ciemno w tej twojej PISowskiej Polszy
"Brak prądu w Polsce. Krytyczna sytuacja systemu energetycznego.Polska zwróciła się do sąsiadów o pomoc w zaspokojeniu rosnącego popytu na energię elektryczną. W naszym kraju „wystąpiły trudności w zbilansowaniu systemu elektroenergetycznego”. Pomoc przyszła m.in. ze Szwecji."-Lega Artis 6 grudnia 2021
ajwaj_
"Błyskawicznie rósł import innych surowców energetycznych - węgla i gazu"

- tu jest big problem np. Europy
Gaz "demokracji i wolnosci" kal-bojów i innych plynie do Azji > +400 % dostaw 2021
A parowców-gazowców brakuje, Balbina pewnie bedzie wozic beczkami-wiadrami, bo orkiestra czeka, a
"Błyskawicznie rósł import innych surowców energetycznych - węgla i gazu"

- tu jest big problem np. Europy
Gaz "demokracji i wolnosci" kal-bojów i innych plynie do Azji > +400 % dostaw 2021
A parowców-gazowców brakuje, Balbina pewnie bedzie wozic beczkami-wiadrami, bo orkiestra czeka, a malo prrzyplywa
Stad w Europie spoty ca 1 035 $/1 000m3 juz dawno zwrócily NordStream 2, dzieki tez wymagania PISia z sadu w Sztokholmie rozliczac wg cen spotowych

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki