Chiński rynek akcji kusi inwestorów

analityk Bankier.pl

Rośnie wartość chińskich akcji znajdujących się w rękach zagranicznych inwestorów. We wrześniu po raz pierwszy przekroczyła bilion juanów. Coraz większą popularnością cieszą się również obligacje.

Od początku 2014 r. do maja kolejnego właściciele akcji korzystali z hossy - w szczytowym momencie inwestorzy zza Muru byli w posiadaniu papierów wartych przeszło 800 mld juanów, czyli blisko 140 mld dolarów. W czerwcu 2015 r. doszło do załamania, a wartość akcji w rękach zagranicy spadła do poziomu 460 mld "czerwonych" w listopadzie.

Od tamtej pory zaangażowanie globalnego kapitału na chińskim rynku akcji stopniowo rośnie. I to pomimo tego, że zarówno indeks akcji typu B, dostępnych dla obcokrajowców, jak i główny indeks giełdy w Szanghaju nie osiągnęły ponownie poziomów sprzed dwóch lat.

(Bankier.pl)

We wrześniu tego roku wartość akcji w rękach zagranicznych inwestorów po raz pierwszy przekroczyła bilion juanów, co po przeliczeniu dawało ponad 150 mld dolarów. Od początku 2014 r. indeks B-Shares zyskał blisko 40 proc., a wycena papierów należących do obcokrajowców wzrosła ponad trzykrotnie. W tym samym okresie juan osłabił się jednak wobec dolara o ok. 10 proc.

Wartość chińskich akcji w rękach zagranicznych inwestorów [mld juanów]
Wartość chińskich akcji w rękach zagranicznych inwestorów [mld juanów] (Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

Globalny kapitał będzie napływał na chiński rynek akcji coraz szerszym strumieniem. W czerwcu tego roku firma MSCI Inc., wiodący dostawca globalnych indeksów akcji, ogłosiła, że od czerwca przyszłego roku chińskie akcje klasy A zostaną włączone do indeksów MSCI Emerging Markets i MSCI ACWI. W skład indeksu rynków wschodzących wejdzie 222 akcji klasy A dużych chińskich przedsiębiorstw notowanych na giełdach w Szanghaju i Shenzen.

W tym roku wyraźnego przyspieszenia nabrały również zakupy obligacji

W lipcu uruchomiono połączenie, dzięki któremu zagraniczni inwestorzy mogą bez zezwolenia nabywać w Hongkongu obligacje emitowane w Chinach kontynentalnych. Państwo Środka ma trzeci pod względem wielkości rynek obligacji na świecie - jego wartość przekraczała na koniec września 72 bln juanów (ponad 10 bln dol.).

Jeszcze do niedawna rynek ten był dla "obcego" kapitału praktycznie niedostępny. Po doświadczeniach kryzysu azjatyckiego Pekin nie był skłonny do otwarcia na błyskawicznie przemieszczający się kapitał spekulacyjny, zagrażający szczególnie słabo rozwiniętym rynkom finansowym. Zagraniczni inwestorzy byli ograniczani limitami kwotowymi oraz restrykcyjnymi wymaganiami licencyjnymi.

Limity i ograniczenia w wycofywaniu środków zostały zniesione na początku 2016 r., po półtora roku gwałtownego odpływu kapitału zza Muru i wyraźnym przyspieszeniu emisji obligacji przez krajowe podmioty. Udział zagranicy wynosił na koniec marca 2017 r. zaledwie 1,25 proc., pół roku później było to już 1,5 proc. - w rękach zagranicznych inwestorów znalazły się obligacje o wartości 1,1 bln juanów (166 mld dol.).

Wartość chińskich obligacji w rękach zagranicznych inwestorów [mld juanów]
Wartość chińskich obligacji w rękach zagranicznych inwestorów [mld juanów] (Bankier.pl na podstawie danych Ludowego Banku Chin)

To wciąż niewiele, ale w świecie rekordowo niskich stóp procentowych wielu inwestorów coraz częściej decyduje się na ulokowanie części środków w bardziej ryzykowne aktywa. Rentowności chińskich rządowych dziesięciolatek zbliżają się do 4 proc., a juan w tym roku odrabia straty z poprzednich lat. Alternatywa w postaci obligacji amerykańskich daje niewiele ponad 2,3 proc., nie wspominając o papierach japońskich czy niemieckich oscylujących wokół 0.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 open_mind

Jak inwestorzy miliardowi walczą przeciwko geopolitycznym czarnym łabędziom
http://www.visualcapitalist.com/billionaire-investors-hedging-geopolitical-black-swans/

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil