REKLAMA

Trudniej o kredyt, więc ceny domów już tak nie galopują. W Warszawie pojawiła się korekta

Marcin Kaźmierczak2022-06-10 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-06-10 06:00

Po galopujących stawkach płaconych za domy jednorodzinne nie ma już śladu – wynika z danych Bankier.pl za I kw. 2022 r. udostępnionych przez Cenatorium. Domy wciąż jednak drożeją szybciej od mieszkań, a za sprawą znacznych podwyżek notowanych w poprzednich kwartałach w skali roku wzrosty cen wciąż są dwucyfrowe.

Trudniej o kredyt, więc ceny domów już tak nie galopują. W Warszawie pojawiła się korekta
Trudniej o kredyt, więc ceny domów już tak nie galopują. W Warszawie pojawiła się korekta
/ Shutterstock

Jak co kwartał razem z firmą Cenatorium i „Pulsem Biznesu” redakcja Bankier.pl prezentuje ceny transakcyjne nieruchomości (czyli te, za które mieszkania faktycznie są sprzedawane) w wybranych dużych miastach Polski. Analizujemy rynki lokalne w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Olsztynie i Lublinie.

Wzrost cen wyraźnie hamuje

Wyhamowanie trendu wzrostowego miało miejsce w siedmiu spośród ośmiu analizowanych miast wojewódzkich. Najmocniej tę prawidłowość oddaje sytuacja obserwowana w Warszawie, gdzie za domy jednorodzinne płacono w I kw. 2022 r. średnio o blisko 2 proc. mniej niż trzy miesiące wcześniej. To pierwsza obniżka w ujęciu kwartalnym, jaką zanotowano w stolicy od trzech lat. Jeszcze pod koniec 2021 r. mówiliśmy bowiem o wzroście średniej stawki transakcyjnej sięgającym 5 proc. k/k.

Średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych [w zł/mkw.]

Miasto

I kw. 2021

IV kw. 2021

I kw. 2022

Zmiana k/k

[w proc.]

Zmiana r/r

[w proc.]

Warszawa

8 000

9 030

8 860

-1,9

+10,8

Poznań

5 990

7 022

7 219

+2,8

+20,5

Łódź

4 361

5 018

5 065

+0,9

+16,1

Kraków

6 232

7 141

7 233

+1,3

+16,1

Wrocław

6 471

7 461

7 747

+3,8

+19,7

Gdańsk

6 690

7 697

7 954

+3,3

+18,9

Lublin

5 161

6 132

6 176

+0,7

+19,7

Olsztyn

5 239

6 044

6 244

+3,3

+19,2

Źródło: Raport o cenach mieszkań Bankier.pl, „Pulsu Biznesu” i Cenatorium

Obniżek nie stwierdzono na pozostałych średnich rynkach. Na każdym z nich, oprócz Gdańska, miało jednak miejsce spowolnienie tendencji wzrostowej notowanej nieprzerwanie od dwóch, a nawet trzech lat.

Domy wciąż drożeją, duże mieszkania zaczęły tanieć

Pod tym względem sytuacja obserwowana na rynku sprzedaży domów jednorodzinnych zasadniczo różni się od tego, co początek 2022 r. przyniósł na rynku sprzedaży mieszkań – w szczególności tych największych.

O ile bowiem domy jednorodzinne drożały w ujęciu kwartalnym średnio od niespełna 1 proc. w Lublinie i Łodzi do ponad 3 proc. we Wrocławiu i Gdańsku (w IV kw. 2021 r. mówiliśmy o podwyżkach rzędu 3 - 6 proc. k/k), o tyle za największe mieszkania o powierzchni przekraczającej 80 mkw. płacono w I kw. 2022 r. średnio od 0,5 proc. do 3 proc. mniej niż w IV kw. 2021 r.

W IV kw. 2021 r. wyższe średnie ceny transakcyjne domów niż ponad 80-metrowych mieszkań (w przeliczeniu na metr kwadratowy) miały miejsce jedynie w Poznaniu (+3 proc.) i Olsztynie (+14 proc.). W pierwszym kwartale 2022 r. w tych miastach różnice cenowe pogłębiły się, a dodatkowo taka sytuacja miała miejsce we Wrocławiu (+4,3 proc.). W Lublinie z kolei za domy i mieszkania o powierzchni powyżej 80 mkw. płacono średnio niemal tyle samo.

Wyhamowanie trendu wzrostowego, podobnie jak pierwsze spadki średnich cen transakcyjnych na rynku sprzedaży mieszkań, można tłumaczyć coraz mniejszą dostępnością kredytów hipotecznych – z rosnącymi ratami i jednocześnie malejącą zdolnością kredytową.

Jeśli tym wyznacznikiem miały się kierować rynek w kolejnych miesiącach, hamowanie wzrostu cen może się utrzymać także w II kw. 2022 r., a być może – tak jak w ostatnich miesiącach w Warszawie – pojawią się i spadki.

Jak bowiem w artykule „Zdolność kredytowa topnieje jak śnieg w maju” wyliczył Michał Kisiel, analityk Bankier.pl, średnio o ponad 220 tys. zł spadła od marca zdolność kredytowa rodziny z dochodem w wysokości 11,5 tys. zł. W porównaniu ze styczniem ci sami kredytobiorcy mogą liczyć na finansowanie mniejsze o średnio 317 tys. zł.

Od 10 proc. do 20 proc. drożej niż przed rokiem

W ujęciu rocznym średnie ceny transakcyjne domów jednorodzinnych wciąż jednak galopują. Tak bowiem należałoby określić wzrosty wahające się od 10 proc. w Warszawie do ponad 20 proc. w Poznaniu. Za sprawą znacznych podwyżek, które nad rynek sprzedaży domów jednorodzinnych napłynęły w 2020 r., w ujęciu dwuletnim mówimy z kolei o wzrostach średnich kwot płaconych za domy wahających się od 25 proc. w Warszawie przez ok. 40 proc. w Krakowie po 48 proc. w Gdańsku.

Jeśli z kolei spojrzymy na średnie kwoty wpisywane w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży domów jednorodzinnych w ujęciu pięcioletnim, najstabilniejszym rynkiem okaże się Łódź. Stabilnie będzie jednak oznaczało w tym przypadku podwyżkę o blisko 42 proc. W Warszawie i Krakowie w tym czasie domy jednorodzinne podrożały średnio o 62 proc. W Olsztynie z kolei średnie kwoty płacone za domy w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiły się (+110 proc.).

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (45)

dodaj komentarz
niederfurzdorf
Co Pan pisze! Przecież ludzie biją się w kolejkach...
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
czeslaw2020
Super twórczość szprotka, i jaki ponadczasowy ubrany w jakże przyjemną dla ucha i oka formę przekaz!
chudopacholek
Poziom szkolnej akademii, ale i tak lepsze niż nie-kredyciarz.
bha
Kosmiczne ceny od lat w stosunku to zarobków większości % osób możliwych do osiągnięcia na rynku nie galopują one są od dawna oderwane od rzeczywistości mimo udawania jarząbka nie bez celu.
nie-kredyciarz_2020-2021
Na świecie jeszcze szalała potworna COVIDowa zawierucha,
A niejeden to postanowił na kredyt kupić sobie nierucha.
Dzień w dzień setkami obywatele umierali,
Pod respiratorem ostatnie tchnienie wydawali.
Nic sobie z tego nie robiąc, brał kredyt na COVIDowej stóp niskich fali,
Myśląc sobie w ukryciu, że frajerzy, którzy
Na świecie jeszcze szalała potworna COVIDowa zawierucha,
A niejeden to postanowił na kredyt kupić sobie nierucha.
Dzień w dzień setkami obywatele umierali,
Pod respiratorem ostatnie tchnienie wydawali.
Nic sobie z tego nie robiąc, brał kredyt na COVIDowej stóp niskich fali,
Myśląc sobie w ukryciu, że frajerzy, którzy przeżyją, będą mu przecież spłacali.
Lockdowny obowiązywały, ale nie jego waćpana,
On wtedy w nabytej na krechę kawalerce planował popijać szampana.
Mówił sobie: inwestycje mi całkiem obce, jestem osobą prostą,
Jednak kasjerka w Biedronce mówiła, że nieruchy mogą tylko rosnąć.
Do tego, gdy ostatnio wracał z potwornej libacji,
Taksówkarz podpowiadał, że nieruchem na kredyt zwycięży hydrę inflacji.
Długo nie zwlekając, po kredyt do banku pobiegł,
Gdzie konsultant polecił uciułaną kasę puścić pędem w obieg.
Brać kredyt pod korek ile fabryka dała,
Przecież taka zdolność kredytowa nie będzie wiecznie obowiązywała.
Wnet jednak Glapiński i jego potężne jastrzębie,
Zwijają żagle stóp niskich, bo okazało się, że mocni są owszem, ale jedynie w gębie.
Po pierwszej stopy referencyjnej podwyżce jakby kij w tylną część ciała mu wcisnął,
Trwogę poczuł nasz landlord, czar taniego kredytu w mig natychmiast prysnął.
Uczucie trwogi tej niestety z każdym miesiącem narasta,
Bo nie da się żyć zawsze tylko na czyjś koszt. Zrozumiałeś? Basta!

Prawdziwy Mocarz
lukaszslask
Najgorsze w tym wszystkim jest to,ze cala branza budowlana przyzwyczaila sie juz do wyzszych stawek,a Pracownicy wrecz zadali podwyzek,tylko nikt nie rozumie,ze to byla fikcja na kredyt,ktora zaraz moze sie skonczyc,bo ktos w handlu,uslugach musi pracowac i to nie za 8-10 tys,zeby sobie sprawic domek za milion,a iles stacji pomimo Najgorsze w tym wszystkim jest to,ze cala branza budowlana przyzwyczaila sie juz do wyzszych stawek,a Pracownicy wrecz zadali podwyzek,tylko nikt nie rozumie,ze to byla fikcja na kredyt,ktora zaraz moze sie skonczyc,bo ktos w handlu,uslugach musi pracowac i to nie za 8-10 tys,zeby sobie sprawic domek za milion,a iles stacji pomimo rekordowych cen jedzie na zero albo minusie,bo tak orlen im pozbijal marze,ale Pracownicy szregowi tego nie rozumiej i widzac 8 zl na dystrybutorze oczekuja podwyzek!!!!
Knajpom tez sie wydawalo,ze zrobia piwo po 15 zl i bedzie dla pracownikow,na wyzszy orad itd,ale sie okazuje,ze stoja puste lub na samej sobocie tyle nie zarobia,wiec zdrowo by bylo jakby wszyscy ochloneli m2 spadlby na 4-5 tys i moglibysmy kolejka ruszyc od nowa,a tak przy tych cenach to czeka nas recesja i to trudna do oszacowania!!!!
lukaszslask
Stopy powinny byc na poziomie 3-4% oczywiscie po uspokojeniu inflacji i celu na poziomie 2,5% plus marza 2-2,5% to da srednio 5-6%,a wiec domki dla Polakow nie moga kosztowac 1 mln tylko wracamy na 400-600 tys za szeregowke domek,a mieszkanko 200-300 tys
Oczywiscie dalej mozemy czarowac,ze nie da sie zejsc z cenami i poprostu
Stopy powinny byc na poziomie 3-4% oczywiscie po uspokojeniu inflacji i celu na poziomie 2,5% plus marza 2-2,5% to da srednio 5-6%,a wiec domki dla Polakow nie moga kosztowac 1 mln tylko wracamy na 400-600 tys za szeregowke domek,a mieszkanko 200-300 tys
Oczywiscie dalej mozemy czarowac,ze nie da sie zejsc z cenami i poprostu przestac budowac i wpasc w recesje
Najgorsze jest to,ze deweloperzy naprawde sie nachapali przez ostatni czas i moga zrezygnowac z budow,a zwlaszcza,ze wiekszosc z nich to firmy teczki,ktore nie zatrudniaja ludzi nie maja maszyn tylko wszystko zlecaja podwykonawcom i to ci ucierpia najbardziej!!!!
lukaszslask
Wytworzenie s klasy tez poszlo do gory,ale to nie znaczy,ze teraz wszyscy beda jezdzic s,tylko dlatego,ze koszty wytworzenia wzrosly,jezeli domek bedzie dalej kosztowal 1 mln,a stopy beda na poziomie 5-6% plus marza 2-2,5% o ubezpieczeniach,polisach,prowizjach nie wspominam to same odsetki od mln wyniosa 6-7 tys miesiecznie plus Wytworzenie s klasy tez poszlo do gory,ale to nie znaczy,ze teraz wszyscy beda jezdzic s,tylko dlatego,ze koszty wytworzenia wzrosly,jezeli domek bedzie dalej kosztowal 1 mln,a stopy beda na poziomie 5-6% plus marza 2-2,5% o ubezpieczeniach,polisach,prowizjach nie wspominam to same odsetki od mln wyniosa 6-7 tys miesiecznie plus splata kalitalu zalozmy 1 mln/300 msc=3333 to daje jakies 8-9 tys raty,ale rozumiem,ze wszyscy to beda placic,bo takie sa koszty wytworzenia:):):)
szprotkafinansjery
Właśnie tak będzie. Nikt nie sprzeda ze stratą, a mieszkać gdzieś trzeba. A gdy ktoś planuje zakup domu za mln, to ma pozycję zawodową pozwalającą na negocjację podwyżek pensji, z komfortu mieszkania za to nie zrezygnuje.

Powiązane: Ceny transakcyjne nieruchomości - raporty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki