REKLAMA

Ceny paliw spadły poniżej 6 zł/l. Trwa „przedwyborcza” promocja

Krzysztof Kolany2023-09-22 11:25główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-09-22 11:25

Na całkiem licznych stacjach benzynę Pb95 czy olej napędowy można zatankować za mniej niż 6 zł/l. Przez ostatni tydzień paliwa w Polsce mocno potaniały, co jest zasługą „przedwyborczej” promocji w rafineriach Orlenu.

Ceny paliw spadły poniżej 6 zł/l. Trwa „przedwyborcza” promocja
Ceny paliw spadły poniżej 6 zł/l. Trwa „przedwyborcza” promocja
fot. Marcin Dziadkowiak / / Bankier.pl

Za nami drugi tydzień silnego spadku detalicznych cen paliw w Polsce. W przedostatnim tygodniu września średnia cena benzyny Pb95 obniżyła się aż o 25 gr/l i wyniosła 6,07 zł/l – wynika z danych BM Reflex. Łącznie od początku miesiąca benzyna potaniała średnio o 60 gr/l. Co więcej, pojawiły się już stacje, na których ceny zaczynają się od piątki.

Zdarzają się także miejsca, gdzie również olej napędowy kosztuje mniej niż 6 zł/l. Natomiast średnia krajowa cena tego paliwa uplasowała się na poziomie 6,09 zł/l i była o 14 gr/l niższa niż tydzień wcześniej. Od początku września przeciętna cena detaliczna ON obniżyła się o 41 gr/l. Podrożał za to autogaz, który tankowano średnio po 2,87 zł/l, a więc o 4 gr/l drożej niż przed tygodniem.

Dzięki wrześniowym obniżkom ceny paliw w Polsce są niższe, niż były rok temu. Przeciętna cena detaliczna benzyny Pb95 jest o 17 gr/l niższa niż we wrześniu 2022 roku. Przez ostatnie 12 miesięcy olej napędowy potaniał o 1,03 zł/l, a LPG o 25 gr/l.

Trwa paliwowa anomalia

Od kilku tygodni obserwujemy cenową anomalię na polskim rynku paliw. Orlen zdecydowanie obniżył hurtowe ceny benzyny i oleju napędowego, podczas gdy w Europie paliwa drożeją za sprawą zwyżkujących notowań ropy naftowej oraz umacniającego się dolara. Szerzej o sprawie pisaliśmy tydzień temu w artykule zatytułowanym „„Przedwyborcza” promocja na Orlenie. Ceny paliw w Polsce rozjechały się ze światowymi”.

21 września w cenniku płockiej rafinerii benzyna EUrosuper95 wyceniana była na 4 751 zł/m3, czyli ok. 5,84 zł/l po doliczeniu 23% VAT (akcyza i inne parapodatki są wliczone w cenę hurtową netto). To o 15 gr/l mniej niż tydzień temu i już o 74 gr/l mniej niż pod koniec sierpnia. Przy utrzymaniu takiej ceny hurtowej w detalu możliwe są dalsze obniżki, potencjalnie do poziomów poniżej 6 zł/l.

Jeszcze dziwniej wygląda sprawa w przypadku oleju napędowego, który na giełdzie w Londynie notowany jest blisko najwyższych poziomów w tym roku (prawie 1000 USD/t). Tymczasem w Orlenie paliwo to oferowane jest po 4 755 zł/m3, a więc po ok. 5,85 zł/l po doliczeniu VAT-u. To o 14 gr/l taniej niż przed tygodniem oraz o 60 gr/l mniej niż miesiąc  temu. Także w przypadku ON jak najbardziej prawdopodobne jest zejście cen detalicznych poniżej 6 zł/l, co zresztą na niektórych stacjach już miało miejsce.

Jednakże w dłuższym terminie nie jest możliwe utrzymywanie sytuacji, w której paliwa są w Polsce o 15-20% tańsze niż średnio w krajach UE. Przy tak dużej różnicy cenowej grożą nam niedobory na stacjach i powtórka scenariusza węgierskiego z zeszłorocznej jesieni. Lecz na krótką metę (tak do miesiąca?) płocki koncern może utrzymywać zaniżone ceny hurtowe, co zapewne przełożyłoby się na dalszy spadek cen w detalu.

Ile kosztowałoby paliwo bez VAT-u?

Nie zapominajmy też, że 1 stycznia przywrócono w Polsce „stare” stawki VAT (co oznaczało ich podniesienie z 8% do 23%) oraz akcyzy na paliwa. Jednakże ze względu na „specyficzną” politykę cenową PKN Orlen (który w grudniu utrzymywał sztucznie zawyżone ceny, aby nie podnosić ich gwałtownie od 1 stycznia) przy dystrybutorach nie dało się zauważyć bezpośredniego efektu wyższych podatków.

W dłuższym terminie ceny detaliczne paliw dostosowały się do 23-procentowego VAT-u i finalnie płacimy za tankowanie więcej, niż gdyby nadal obowiązywała stawka 8%. Teoretycznie przy 8-procentowym Vacie litr benzyny i oleju napędowego mógłby teraz kosztować ok. 5,40 zł.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (37)

dodaj komentarz
vacarius
Prawdziwe sondaże muszą bardzo mało dawać PISowi poparcia.
grzegorzkubik
Pisałem wam, że będzie cena paliwa zmierzająca do 5 zł. Wszystko idzie zgodnie z planem:)
kaczyslaw_
Jak ustawią cenę jaka była w maju 2020, czyli 3,89 zł za litr to będą kozakami. :D
Teraz to są co najwyżej zwykłymi komunistami - malują trawę na zielono, bo wybory się zbliżają.
polonu
są duże szanse że po wyborach Polska opuści UE , /
podatnik-
Tusk już dawno obiecał,że będzie po 7 PLN!
rozsadkunamtrzeba
Podatnik minus rozum?
matheous
nawet węgrzy tacy bezmyślmi nie byli, bo jak zamrozili ceny paliw to dla swoich tylko. a jak podjeżdżało auto na obcych blachach to płaciło cenę rynkową. oczywiście jak to się skonczyło to wszyscy wiemy ale to dyskuja na kiedy indziej.
w każdym razie do nas przyjeżdżają teraz absolutnie wszyscy zatankować, bo tanio. Także popatrz
nawet węgrzy tacy bezmyślmi nie byli, bo jak zamrozili ceny paliw to dla swoich tylko. a jak podjeżdżało auto na obcych blachach to płaciło cenę rynkową. oczywiście jak to się skonczyło to wszyscy wiemy ale to dyskuja na kiedy indziej.
w każdym razie do nas przyjeżdżają teraz absolutnie wszyscy zatankować, bo tanio. Także popatrz w lustro i zobacz sponsora tego wszystkiego. to ty polaku byłeś dlugie miesiące dojony, orlen budował sobie poduszkę finansową twoim kosztem po to, żeby teraz czesi, słowacy i niemcy na legalu tankowali za pół darmo.
podatnik-
Jak to mówią Niemcy:Jedź po wachę twój samochód już tam jest"
rozsadkunamtrzeba
Niemcom i Czechom tankującym w Polsce Orlen dopłaca 1,6 PLN do każdego litra paliwa
Tylko po to, żeby wesprzeć kampanię wyborczą PIS (i sztucznie obniżyć inflację)
A po wyborach z nas to zedrze z nawiązką (a inflacja poszybuje)
To jest zdrada!
polonu
po wyborach odpał na paliwie , a co z gazem Amerykańskim ile się tak naprawdę płaci , bo to że jest to widać tylko jaka cena . Zamieniliśmy gaz Ruski na gaz Amerykański jaki bilans przecież społeczeństwo powinno wiedzieć co jest grane bo to ono płaci za to a tu cisza , i nikt się nawet nie odezwie w tym temacie . a węgiel , ile po wyborach odpał na paliwie , a co z gazem Amerykańskim ile się tak naprawdę płaci , bo to że jest to widać tylko jaka cena . Zamieniliśmy gaz Ruski na gaz Amerykański jaki bilans przecież społeczeństwo powinno wiedzieć co jest grane bo to ono płaci za to a tu cisza , i nikt się nawet nie odezwie w tym temacie . a węgiel , ile drożej płacimy rozumiem że embargo ale ile to embargo kosztuje nie wolno powiedzieć , obliczył ktoś o jakich stratach mowa , bo tego jest sporo , to są szczepionki cały ten wirus , teraz ta cała wojna no i zakup uzbrojenia + drogie surowce + utrata rynków zbytu na wschód ja pierdziele o jakiej kwocie mowa umie ktoś policzyć to , ktoś stracił ktoś zyskał , nie ma wątpliwości ładnie nas Amerykanie czeszą pięknie nas rzeźbią . no pokazowo . Konkretne osoby podpisują kredyty a płaci naród ta biedota .jedni umierają drudzy płacą za to biedota umiera biedota płaci . Czy to będzie Tusk czy Kaczyński zostaje ten sam dług i cały czas rośnie .musisz gnębić naród podatkami aby utrzymać swoich budżet i płacić długi bieżące wydatki , po wyborach jazda bez trzymanki . bedzie cisza bo wodą poleją a mróz na polu zima ..

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki