REKLAMA
WEBINAR

SONDACudów na Orlenie ciąg dalszy. Do jakich cen dobijemy przed wyborami?

2023-09-19 09:55
publikacja
2023-09-19 09:55

Im bliżej wyborów, tym lepiej. Ceny paliwa na stacjach mocno spadają, z tym że nie ma to uzasadnienia w sytuacji na światowym rynku paliw. Czy ceny paliwa w Polsce to jedna wielka manipulacja? Niewykluczone. Jaki poziom cen osiągniemy przed wyborami? Podzielcie się z nami swoją opinią. 

Cudów na Orlenie ciąg dalszy. Do jakich cen dobijemy przed wyborami?
Cudów na Orlenie ciąg dalszy. Do jakich cen dobijemy przed wyborami?
fot. Monika Dekrewicz / / Bankier.pl

Do cudów na Orlenie chyba już przywykliśmy. Z końcem 2022 roku zawyżano ceny paliwa tak, by po podwyżce stawki VAT od 1 stycznia 2023 roku klienci nie przeżyli szoku cenowego. Jeszcze przed majówką walka toczyła się o utrzymanie cen paliw poniżej 7 złotych. "Robimy wszystko, żeby w majówkę paliwo nie kosztowało 7 zł za litr" - zapewniał wówczas prezes Orlenu Daniel Obajtek.

W kwietniu prezes Orlenu tłumaczył, że "gdybym obniżył ceny paliw, automatycznie zachwiałbym parytetem importowym". "Wystarczyłby tydzień, dwa i mielibyśmy całkowity paraliż kraju. To już przerabiali Węgrzy, próbując uregulować odgórnie ceny paliwa - rozmontowali całą gospodarkę" - mówił wówczas.

Obecna sytuacja na stacjach paliw jest interesująca. Nie dość, że na rynkach światowych od początku wakacji baryłka ropy podrożała o prawie 25 dolarów, to i polski złoty osłabił się względem dolara o niemal 40 groszy (co od dołka z 17 lipca daje ok. +10 proc. w dwa miesiące).

Od kilkunastu dni w cenniku hurtowym Orlenu obserwujemy cudowne zjawisko. Ceny benzyny i oleju napędowego szybko spadają, podczas gdy w Europie rosną. Dzisiejsza aktualizacja cennika sugeruje, że ceny paliw w detalu mogą spaść nawet poniżej 6 złotych/litr.

Czy przecena na Orlenie to walka z inflacją, czy też kiełbasa wyborcza? - tego nie wiadomo. Wczoraj natomiast francuski rząd poinformował, że zezwoli na sprzedaż paliwa poniżej kosztów, by zbić wciąż uporczywie i nieakceptowalnie wysoką inflację.

JM

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (75)

dodaj komentarz
misiekk
Wczoraj ON już po 5,98 (pomorskie). Orlen miał co najmniej złotówkę marży nadto więc jest z czego zrzucać do wyborów. Do tego na Bankierze obok artykuł że ropa w USA nurkuje poniżej 90USD... jedyne co może utrzymać cenę to słabnąca złotówka.
polonu
PIS firmy strategiczne ,energetyczne rządowe więc ja zadaje pytanie co ci z rafinerii jak nie masz własnej ropy naftowej , rafinerie może mieć ten co ma ropę naftową , wtedy będzie najtaniej , a nie rządowa co rząd ma gówno w gaciach i jeszcze chce na tym zarabiać . Aramco ma ropę to co innego inna bajka . Takie Obajtki zarabiają PIS firmy strategiczne ,energetyczne rządowe więc ja zadaje pytanie co ci z rafinerii jak nie masz własnej ropy naftowej , rafinerie może mieć ten co ma ropę naftową , wtedy będzie najtaniej , a nie rządowa co rząd ma gówno w gaciach i jeszcze chce na tym zarabiać . Aramco ma ropę to co innego inna bajka . Takie Obajtki zarabiają tylko wtedy jak podbijają marże to wszystko , usunąć Obajtków i macie benzyne tanią , Arabską benzynę z pominięciem Obajtka . a to rzutuje na całą gospodarkę ha ha ha . futrujecie Obajtków .
1as
Zagłosowałem jak najwięcej z nas, 5,91-5,99 wygląda bardzo ładnie marketingowo, a po wyborach to może być i po 7 :)
W końcu stara szkoła!
misiekk
Ropa wczoraj już po tyle była ;)
1984
Redaktorze JM, daruj sobie podrzędne firmy paliwowe i wyjrzyj przez okno. Taka piękna pogoda ma się utrzymać do połowy października. Pytam się gdzie PiS musi mieć "plecy" aby takie coś przed wyborami załatwić? I czy zimą pogoda nie zechce sobie odbić obecnych strat? Orlen i cudowne ceny benzyny to pikuś w porównaniu z obecną pogodą!
carlito1
Będzie 5.99zł żeby elektorat był zadowolony, że poniżej 6....
jas2
Wysokie ceny są złe, ale niskie są jeszcze gorsze.
misiekk odpowiada okragly_stol
U nas ceny wyznacza prezes.
koperytko
za chwile sie okaze że PKN zabezpieczył dostawy ropy za 70 USD za baryłke. Tak samo jak zabezpieczyli wcześniej cene certyfikatu CO2 na 2 lata

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki