Trump żałuje, że nałożone cła na Chiny nie były wyższe

Kiedy prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę na szczycie G7, że ma "wątpliwości" w kwestii kroków eskalujących wojnę handlową z Pekinem, miał na myśli, że żałuje, iż nałożone cła nie były jeszcze wyższe - poinformował Biały Dom.

(fot. Sarah Silbiger / Reuters)
Rzeczniczka Białego Domu Stephanie Grisham, tłumacząc wypowiedź Trumpa, podkreśliła: "Jego odpowiedź została bardzo niewłaściwie zinterpretowana". "Prezydent Trump żałuje, że nie podniósł jeszcze bardziej ceł" - dodała.

Prezydent Trump zapytany w niedzielę w Biarritz, czy nie ma wątpliwości w kwestii kroków eskalujących wojnę handlową z Pekinem, odpowiedział, że wątpliwości ma zawsze. "Obecnie całkiem dobrze dogadujemy się z Chinami" - ocenił przy tym.

W piątek Trump ogłosił zwiększenie stawek celnych na import z Chin. Zrobił to w odpowiedzi na ogłoszone wcześniej tego dnia przez rząd w Pekinie cła odwetowe na amerykańskie towary o wartości 75 mld USD.

"Chiny nie powinny były nałożyć nowych taryf na produkty z USA o wartości 75 mld USD (motywowane politycznie!) - napisał Trump na Twitterze. - Począwszy od 1 października towary i produkty z Chin o wartości 250 mld USD, teraz oclone stawką 25 proc., będą opodatkowane stawką 30 proc. Dodatkowo, pozostałe towary i produkty z Chin o wartości 300 mld USD, które od 1 września miały zostać obłożone 10-proc. cłem, będą opodatkowane stawką 15 proc. Dziękuję za uwagę w tej sprawie!".

Z kolei biuro przedstawiciela handlowego USA oświadczyło w piątek, że zanim Waszyngton podniesie cło na import chiński o wartości 250 mld USD do 30 proc., zorganizuje konsultacje publiczne. Natomiast planowane 10-proc. cła na dodatkowe dobra konsumenckie z Chin o wartości ok. 300 mld USD zostaną wprowadzone w wysokości 15 proc. zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.(PAP)

ndz/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 11 zenonn

"Chiny nie powinny były nałożyć nowych taryf na produkty z USA o wartości 75 mld USD (motywowane politycznie!)

Jakie opoinie psychiatrów o panu Trumpie i dlaczego jeszcze rządzi światowym mocarstwem?

! Odpowiedz
10 19 open_mind

Świat jest kilka minut od całkowitego upadku, panika na całym świecie nasila się

! Odpowiedz
5 2 marxs

nie strasz przecie Pan Glapa z blond dziewczętami juz od rana prowadzi interwencję na walutach będzie dobrze a nawet lepiej niz dobrze

! Odpowiedz
4 6 sadinternetowypl

A odzyskałeś już kasę od dłużnika, czy czekasz aż padnie.

! Odpowiedz
6 17 grzegorzkubik

Wszystko jest do nadrobienia ale to dobrze nie wróży gospodarce. Te napompowane indeksy polecą dalej w dół.

! Odpowiedz
2 22 xxpp

Może USA przeniosą montownie do Polski? ;)

! Odpowiedz
18 24 rzymianin1

Jesli nie masz wiedzy na dany temat to prosze Cie nie wypowiadaj sie tak bo takimi wpisami udowadniasz tylko swoj brak wiedzy na ten temat, cła na towary importowane z Chin do Stanów zawsze zawsze płaci konsument Amerykańaki a druga sprawa to taka ze obecnie tylko 5% całego eksportu Chin idzie do USA. Te cła bardziej udezaja w usa niz w chiny i chiny dobrze o tym wiedza

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 9 jes

Jeśli nie masz wiedzy na dany temat to proszę Cie nie wypowiadaj się tak bo takimi wpisami udowadniasz tylko swój brak wiedzy na ten temat, ponieważ wysokość ceł jest tak dobrana by chińskie towary były droższe od towarów z innych krajów. Liczenie, że konsument w USA zapłaci tyle więcej co cło to lekko prostackie podejście.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 23 talmud

p.s jak tak bardzo "ten wybraniec" zaluje to przeciez moze podniesc cla do 75% przeciez jest "niezaleznym prezydentem"......

! Odpowiedz
11 22 talmud

japonia to nie chiny ktora musiala podpisac plaza & louvre accord - w china nie stacjonuja wojska "sprzymierzone" & trudniej jest wziasc w "lape" & pare innych czynnikow.......ale rozumiem chec napisania "odwaznej opinii"

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil