REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Carrefour nie jest już biblioteką. Część sklepów wciąż otwiera się w niedziele

Marcin Kaźmierczak2023-02-08 09:35redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-02-08 09:35

Zainicjowane latem 2022 r. w sklepach sieci Carrefour Express tzw. kluby czytelnika, zniknęły spomiędzy sklepowych półek – informują „Wiadomości Handlowe”. Tym samym sieć zamknęła sobie stosowaną od pół roku furtkę do handlu w niedziele niehandlowe.

Carrefour nie jest już biblioteką. Część sklepów wciąż otwiera się w niedziele
Carrefour nie jest już biblioteką. Część sklepów wciąż otwiera się w niedziele
/ Shutterstock

W części sklepów sieci Carrefour Express prowadzonych przez franczyzobiorców w lipcu 2022 r. powstały tzw. kluby czytelnika, czyli osobne działy, w których można było wypożyczać lub wymieniać książki. Wszystko po to, by – w interpretacji sieci handlowej – móc otwierać sklepy w niedziele niehandlowe.

W zamyśle miała to być dość swobodna interpretacja jednego z zapisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele mówiącego o możliwości otwierania „placówek handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku”, także w sytuacji, gdy dany rodzaj działalności nie jest dominujący.

Jak przypomina serwis wiadomoscihandlowe.pl, wówczas, czyli latem 2022 r. na podobny krok zamierzała zdecydować się Biedronka oraz Dino, jednak obie sieci wycofały się z pomysłu. Dino wciąż w swoim statucie ma wpisaną jednak działalność kulturalną, natomiast w części Biedronek istnieją stoiska z książkami do wypożyczenia.

Książki po sześciu miesiącach zniknęły jednak z wnętrz części sklepów działających pod szyldem Carrefour Express. Nie zmienia to jednak faktu, że część z nich wciąż jest otwierana w niedziele. Dzieje się tak wówczas, gdy za ladą stanie sam franczyzobiorca.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

PIP negatywnie, sądy bez jednomyślności

Wracając do tematu bibliotek w marketach, od początku negatywnie o tym pomyśle wypowiadali się przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy. Jak w rozmowie z „Wiadomościami Handlowymi” podkreśla Juliusz Głuski-Schimmer, rzecznik Głównego Inspektora Pracy, w opinii GIS furtka umożliwiająca handel w niedziele odnosi się „wyłącznie do placówek handlowych znajdujących się w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku, a nie do placówek handlowych, w których znajdują się zakłady prowadzące działalność w tym zakresie”.

Niestety, o niejednolitej interpretacji przepisu świadczą decyzje sądów, które w sprawach dotyczących niedzielnego handlu w sklepach posiadających tzw. kluby czytelnika i wypożyczalnie książek, podejmowały zarówno decyzje skazujące, jak i uniewinniające.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (10)

dodaj komentarz
infinityhost
"Dzieje się tak wówczas, gdy za ladą stanie sam franczyzobiorca." jak przyjdzie ładna klientka to wtedy stanie.
vacarius
Ja nie wiem po co sklepy są otwarte w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek i piątek gdy nikt nie ma czasu na robienie zakupów. Sklepy mógłby być otwarte tylko w soboty i niedzie. Ale czemu mają to regulować politycy i księża? A niech same sklepy sobie decydują kiedy są otwarte.
dawid_gmyrek
Polacy demokratycznie i w sposób jednoznaczny zdecydowali o tej kwestii - nawet Helweci mogą się uczyć demokracji od rodaków 'śfientego' :)
wizytator
Obchodzenie prawa to sport narodowy w tym kraju. Ale powiedzcie mi PO CO??
Czy ktoś umarł z głodu w niedzielę? To tylko świadczy o służalczej mentalności kadry.
monuz
a co to cię obchodzi?, ktoś chce sobie pracować w niedziele to pracuje, ty leć z daniną do czarnej mafii, każdemu co lubi
rzoockxz
Bo ustanawianie głupiego prawa to narodowy sport polityków w tym kraju. Powiedz mi po co? Czy ktoś umarł z przepracowania?
wizytator odpowiada monuz
A tobie ktoś karze robić zakupy w niedzielę? Nawet nie współczuję tym którzy urządzili sobie tak życie, że nie mają czasu przez 6 dni w tyg. do 23 zrobić zakupy. To nie życie to kierat.
infinityhost odpowiada wizytator
No ja dymałem dzisiaj o 7 rano po chleb do sklepu i wodę, tak sobie urządziłem wczoraj życie. Nie ma czasu na nic. Przynajmniej spędziłem czas na życiu.
dawid_gmyrek
Wolska - kraina futurystycznie opisana przez Orwella i Kafkę :)

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki