REKLAMA

Cały budynek tylko dla seniorów

Malwina Wrotniak2010-07-02 06:00redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2010-07-02 06:00
Materiały dla mediów

Robimy się coraz starsi, a mieszkania – zbyt duże i drogie - coraz bardziej nas uwierają. Zachód buduje całe osiedla dostosowane do seniorów. W Stargardzie Szczecińskim starsi ludzie już drugi rok testują jak mieszka się w domach zaprojektowanych specjalnie z myślą o nich.

Mieszkania, które mają pokonać strach

„Mamy sposób na mieszkanie” – głosi Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w swoim haśle i wydaje się, że pomysłowości faktycznie nie można mu odmówić. Po programie dla wychowanków opuszczających dom dziecka i osób niepełnosprawnych, w stargardzkim TBS-ie ruszyła budowa mieszkań ze specjalnymi udogodnieniami dla osób w wieku 55+.[1]


Budynek dla seniorów zrealizowany w ramach projektu "Nie Sami", źródło: Stargardzkie TBS

Projekt interesujący o tyle, że nie sprowadza się wyłącznie do rozwiązań architektonicznych. Gdy przed rozpoczęciem programu władze spółki spotkały się ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, padło pytanie o największe obawy mieszkaniowe osób starszych.

– Spodziewaliśmy się głównie narzekania na brak udogodnień technicznych, tymczasem sen z powiek seniorom okazał się spędzać strach przed tym, że w razie konieczności nie zdążą wezwać pomocy i będą skazani wyłącznie na siebie – mówi Jadwiga Dąbrowska, wiceprezes stargardzkiego TBS.

Mieszkania projektowane z myślą o osobach starszych musiały zatem wnieść coś więcej, niż tylko udogodnienia techniczne. Miały być miejscem gwarantującym poczucie bezpieczeństwa, tak fizycznego, jak i psychicznego.

Architektura 55+

Na gospodarstwo domowe o średniej wieku przekraczającej 55 lat najczęściej składają się jedna, góra dwie osoby. To wiek, w którym dzieci są już w pełni samodzielne, a jeden z małżonków nierzadko żyje w pojedynkę po śmierci partnera. Dla tych, którzy jesień życia spędzają w jednym i tym samym mieszkaniu, samodzielne funkcjonowanie staje się coraz trudniejsze.

Świadomość ta przyświecała projektantom stargardzkich mieszkań. Pamiętając o trudnościach seniorów w poruszaniu się, nierzadko inwalidztwie, o problemach ze wzrokiem, słuchem i pamięcią, koniecznością stało się zastosowanie prostych rozwiązań, które ucięłyby codzienne zmagania z uciążliwą architekturą mieszkań.

W czym tkwi różnica pomiędzy typowymi mieszkaniami w stargardzkim TBS-ie a dedykowanymi seniorom? Po pierwsze – nie trzeba się wspinać. Przystosowany do osób w podeszłym wieku budynek ma zaledwie dwie kondygnacje, a dodatkowo wyposażono go w windę. Wszystkie spośród 22 mieszkań mają nie więcej niż dwa pokoje i metraż nie przekraczający 56 mkw, zatem dogodny dla osób samotnych lub dwuosobowej rodziny.

Suma trzech mieszkań na każdej kondygnacji tworzy segment, z wejściem pomalowanym na wyróżniający się, jaskrawy kolor, co ma pomóc mieszkańcom w zidentyfikowaniu swojego adresu, podobnie jak wypukła numeracja zamontowana na drzwiach wejściowych.

Same pomieszczenia wyróżniają się szerokimi przejściami, dodatkowymi uchwytami w łazienkach i toaletach, powierzchniami antypoślizgowymi zastosowanymi w częściach wspólnych budynku.

W odpowiedzi na podkreślane przez seniorów poczucie osamotnienia, w budynku przewidziano przestrzeń wspólną – świetlicę z częścią kuchenną oraz dwa duże tarasy, przeznaczone do spędzania czasu w większej grupie, w organizacji czego pomaga animator.

Prócz pomocy animatora, na posterunku czuwa też lekarz, pielęgniarka oraz wspomniani wolontariusze. Opieka ma charakter całodobowy. Nie polega jednak na nieustannym towarzyszeniu mieszkańcom, bowiem z codziennymi trudnościami radzą sobie w pojedynkę. Problem pojawia się w tzw. nagłych wypadkach.

O tym nietypowym projekcie opowiada Wojciech Dunaj z Grupy Architektonicznej Domino.

M. Wrotniak, Bankier.pl: Zaprojektowanie budynku dla seniorów to wyzwanie. Inspiracje przyszły z wcześniejszych doświadczeń?
Wojciech Dunaj: Było to całkowicie nowe doświadczenie projektowe. Projekt zapadł nam mocno w pamięć ze względu na swoje przeznaczenie, a także na możliwość mniej standardowego podejścia do projektowania zarówno samej architektury, jak funkcji i elementów wyposażenia, włącznie z projektami wnętrz.

Jak projektować dla seniorów będąc młodym?
W.D.: Myślę, że wiek nie ma z tym zbyt dużo wspólnego. Na co dzień żyjemy przecież z osobami starszymi (rodzice, starsze pokolenie), więc i w tym przypadku nałożyły się własne doświadczenia oraz oczywiście doświadczenia Stargardzkiego TBS-u, który posiada bogate doświadczenie we współpracy z osobami niepełnosprawnymi i starszymi.

Czy wyposażenie mieszkania pod kątem osoby starszej wymaga dużych nakładów finansowych?
W.D.: Częściowo tak, obiekt jest wyposażony w windę, łazienki w mieszkaniach posiadają udogodnienia dla osób starszych.

Jak długo trwały prace nad tym tym projektem?
W.D.: Przygotowanie koncepcji konkursowej zajęło około 1,5 miesiąca, sam projekt budowlano-wykonawczy około 6 miesięcy.

Czy nabyte w ten sposób doświadczenie zaowocowało kolejnymi zleceniami na architekturę dla seniorów?
W.D.: Do chwili obecnej nie, chociaż inny TBS, z którym współpracujemy rozważa taki projekt w ramach swojego osiedla.

Młodym wstępu nikt nie broni

Nawet senior, który ma liczną rodzinę, może mieć trudność ze skorzystaniem z jej pomocy w trybie pilnym. Tymczasem w sąsiedztwie domu dla seniorów żyją ludzie, wśród nich spora grupa młodych osób, gotowych zarówno do niesienia pierwszej pomocy, wykonywania prozaicznych czynności gospodarczych (sprzątanie, koszenie trawy w przedogródku itp.), jak i wsparcia przy nauce korzystania z komputera i Internetu. dysponujących wolnym czasem ludzi. Kojarząc te fakty, stargardzki TBS powiązał ze sobą dwie potrzebujące siebie nawzajem społeczności.

Efektem jest system, w ramach którego seniorzy za pomocą elektronicznego pilota mogą wezwać na pomoc jednego z opiekunów. Elektroniczny alarm to obowiązkowe wyposażenie każdego z mieszkańców domu z udogodnieniami dla osób w wieku 55+.

Wielu seniorów, mało mieszkań

Projekty mieszkań skierowanych do seniorów stanowią dziś niewielki ułamek krajowego budownictwa. Stargardzkie TBS przetarło szlaki w budownictwie społecznym do realizacji mieszkań wspomaganych, ale o podobnych inwestycjach mówi się równolegle wśród deweloperów i samorządowców.

W Stargardzie póki co stoi jeden budynek dedykowany osobom w starszym wieku. Czy będzie zaczynem do zbudowania całego osiedla dla seniorów? – Do 2016 roku planujemy budowę jeszcze trzech zespołów segmentów, mieszczących łącznie 94 mieszkania, jednak ich realizacja uzależniona będzie od uzyskania kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi Jadwiga Dąbrowska ze Stargardzkiego TBS.

Czy apetyt projektantów urósł w miarę jedzenia? - W planowanym do rozpoczęcia w 2011 zespole mieszkaniowym zaprojektowano pokój pielęgniarki, co stworzy także realne możliwości uruchomienia , w porozumieniu z miejscową przychodnią, dyżurów lekarskich na potrzeby seniorów. Zespół ten włączony zostanie także do istniejącego systemu przywołania – mówią przedstawiciele TBS.

Dalsza realizacja ambitnych planów będzie zależała od zupełnie przyziemnych warunków. TBS to nie organizacja charytatywna, stąd niezbędny na dalszym etapie bardziej aktywny udział dodatkowych partnerów – organizacji pozarządowych i stowarzyszeń, które przyniosą wsparcie organizacyjne i finansowe.

Malwina Wrotniak
m.wrotniak@bankier.pl
Bankier.pl

[1] 29 czerwca 2010 r. rozstrzygnięto XX Konkurs Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa Budowa Roku 2009.Konkurs ma za zadanie wyłonienie spośród obiektów budowlanych wzniesionych w danym roku takich, które charakteryzują się najwyższą jakością robót oraz nowoczesnymi rozwiązaniami, stanowiącymi też wybitne osiągnięcia polskiej myśli technicznej. Obiekty budowlane zakwalifikowane do finału były oceniane w dziesięciu grupach.

W grupie I – budynki mieszkalne (o wartości do 30 000 000 zł) nagroda I stopnia została przyznana zespołowi segmentów mieszkalnych dla osób w wieku 55+ przy ul. Jana Śniadeckiego 11 w Stargardzie Szczecińskim, którego inwestorem było Stargardzkie TBS Sp. z o.o., wykonawcą Przedsiębiorstwo Remontowo – Budowlane KPRB SA w Stargardzie Szczecińskim, a projekt wykonała Domino Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj.

Źródło:

Do pobrania

dominopngdominopngdominopngdominopng
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Młoda Duchem
Inictatywa budowy budynków, czy całych osiedli dla seniorów bardzo nas zainteresowała. Jako Stowarzyszenie Młodzi Duchem chętnie zaangażujemy sie w tego typu działania. [[www.mlodzi-duchem.pl]]
~olivka z usa
uważam , że to bardzo dobry pomysł brakuje bowiem takich miejsc z przeznaczeniem dla starszych ludzi. pomysł godny podchwycenia..........powodzenia
~ewelina
Mieszkania w tym systemie są jedyną szansą dla osób których nie stać na mieszkanie własnościowe. Na http://tbs24.pl zaprezentowano już projekt reformy budownictwa społecznego, który miałby wejść od nowego roku. Oprócz TBS, powołane zostaną SGM (Społeczne Grupy Mieszkaniowe) działające na podobnych zasadach, ale Mieszkania w tym systemie są jedyną szansą dla osób których nie stać na mieszkanie własnościowe. Na http://tbs24.pl zaprezentowano już projekt reformy budownictwa społecznego, który miałby wejść od nowego roku. Oprócz TBS, powołane zostaną SGM (Społeczne Grupy Mieszkaniowe) działające na podobnych zasadach, ale dla bardziej zamożniejszych rodzin.

Powiązane: Finanse 50+

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki