REKLAMA

CD Projekt potrafi rozwijać gry. Na branżowych Oscarach zostawił konkurencję w tyle

2023-12-08 11:15
publikacja
2023-12-08 11:15

Przyznano nagrody w ramach The Game Awards 2023 - powszechnie uznawanych za Oscary w branży gier. Kilka nominacji zgarnął „Cyberpunk 2077” i jak się okazało, w jednej wygrał, zostawiając w tyle takie studia jak Epic Games czy Square Enix.

CD Projekt potrafi rozwijać gry. Na branżowych Oscarach zostawił konkurencję w tyle
CD Projekt potrafi rozwijać gry. Na branżowych Oscarach zostawił konkurencję w tyle
fot. oris van Gennip / / Laif

Tegoroczna ceremonia rozdania nagród na „The Game Awards 2023” odbyła się 7 grudnia w Peacock Theater w Los Angeles. W nocy czasu polskiego przyznano nagrody w 31 kategoriach, w tym tej najbardziej prestiżowej jak „Gra Roku”, którą został tytuł "Baldur's Gate 3" od Larian Studios.

Gra była jednym z faworytów tegorocznej gali, zgarniając aż 9 nominacji. Po 8 uzyskały „Alan Wake 2” od Remedy i „Marvel's Spider-Man 2” wyprodukowany przez Insomniac Games. W sumie "Baldur's Gate 3" zdobył cztery nagrody, a „Alan Wake 2” trzy, m.in. za reżyserię czy fabułę.

„Cyberpunk 2077” od CD Projektu był w tym roku nominowany w kategoriach „Najlepiej rozwijana gra” i „Najlepsze wsparcie społeczności”, kolejne nominacje dotyczyły dodatku do gry pt. „Widno Wolności” za „Najlepszą fabułę”, „Najlepszy występ aktorski” dla Idrisa Elby jako Solomona Reeda oraz „Głos graczy” przyznawaną przez głosującą społeczność. W tej ostatniej także wygrał "Baldur's Gate 3".

"Cyberpunk 2077" się rozwija

Nagroda dla „Cyberpunku 2077” za „Najlepiej rozwijaną grę” jest tym bardziej znacząca, że sama premiera gry sprzed trzech lat nie zachwyciła, a liczne problemy z optymalizacją i narzekania graczy na liczne bugi przełożyły się na sentyment inwestorów do samej spółki, której kurs akcji zakończył wieloletni trend wzrostowy.  

Od tego czasu CD Projekt jednak intensywnie pracował nad usprawnieniami, a kolejne aktualizacje poprawiały odbiór gry, o której powstał nawet bardzo dobrze przyjęty w zeszłym roku serial Netfliksa pt. „Cyberpunk: Edgerunners”.  W ostatnim czasie Redzi wydali dużą aktualizację 2.0 do podstawowej wersji "Cyberpunka" oraz płatny dodatek „Widmo Wolności”, który okazał się sukcesem sprzedażowym wspierającym wyniki spółki.

We wtorek 5 grudnia zadebiutowała wersja ostateczna gry „Cyberpunk 2077” w formie pudełkowej i cyfrowej. Wersja Ultimate zawiera podstawową wersję gry oraz rozszerzenie fabularne "Widmo wolności". Premierze towarzyszy aktualizacja 2.1, która dotyczy również posiadaczy gry na konsolach obecnej generacji i PC. CD Projekt kontynuuje przy tym transmediową ekspansje i współpracuje z hollywoodzkim producentem nad wersją aktorską Cyberpunka.

W pokonanym polu na "The Games Awards" w zycięskiej kategorii „Cyberpunk 2077” zostawił takie tytuły jak „Apex Legends” (Respawn Entertainment/EA), „Final Fantasy XIV” (Square Enix), “Fortnite” (Epic Games), “Genshin Impact” (HoYoverse).

Polskie akcenty na The Game Awards

Na „The Game Awards 2023” drugim polskim reprezentantem był „Ghostrunner 2” studia One More Level, który otrzymał jedną nominację w kategorii najlepsza gra akcji. W tej kategorii zwyciężyła jednak „Armored Core VI: Fires of Rubicon”.

Premiera „Widma Wolności” wsparła sprzedaż samego „Cyberpunka 2077”, która według informacji studia przekroczyła 25 mln sztuk w niespełna 3 lata od premiery. Dla porównania "Wiedźmin 3" osiągnął ten poziom po 4,5 roku.

The Game Awards jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie gier. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku, a jej protoplastą były nagrody „Spike Video Game Awards” przyznawane od 2003 roku. W 2015 roku „Wiedźmin 3: Dziki Gon” od CD Projektu sięgnął po najbardziej prestiżową nagrodę „Gra roku”, dokładając do tego nagrody dla studia za „Developera roku” i „Najlepszą grę RPG”. W 2016 roku dodatek do "Wiedźmina 3" „Krew i Wino” wygrał w kategorii najlepszy RPG. Z kolei w 2019 r. Marcin Jankos Jankowski i jego G2 Esports dostali nagrodę za najlepszą drużynę e-sportową roku 2019 i 2020. 

Michał Kubicki  

Źródło:
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zops
Wygraliście 9 i 0,01 procent kwoty startowej więc bierzcie bo wniosek przeznaczony do usunięcia braków fromalnych wniesiono.

Powiązane: "Cyberpunk 2077" od CD Projektu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki