CBŚP przechwyciło ponad 10 mln papierosów z Singapuru

2016-10-27 07:03
publikacja
2016-10-27 07:03

Ponad 10,5 mln papierosów próbowano przemycić do Polski z Singapuru. W kontenerze, który przypłynął do gdańskiego portu, miały być rattanowe meble - poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP kom. Agnieszka Hamelusz.

CBŚP przechwyciło ponad 10 mln papierosów z Singapuru / cbśp.policja.pl

Jak podkreśliła, przemyt udaremnili wspólnie funkcjonariusze gdańskiego CBŚP i pomorskiej Służby Celnej. "Straty Skarbu Państwa mogły sięgnąć nawet 11,5 mln złotych. Teraz ustalamy, kto stoi za przemytem" - dodała.

Na to, że zawartość kontenera może być inna niż deklarowana w dokumentach przewozowych. wskazał m.in. pies celników. "Po otwarciu okazało się, że kontener wypełniony jest kartonami z papierosami bez polskich znaków akcyzy" - zaznaczyła policjantka.

Według ustaleń śledczych importerem "mebli" miała być fikcyjna polska firma z woj. pomorskiego.

"To drugie, w ciągu ostatnich kilku miesięcy, tak duże zabezpieczenie nielegalnych papierosów, którego dokonali wspólnie celnicy z Pomorza i policjanci CBŚP. W sierpniu br. w trzech kontenerach z Malezji funkcjonariusze wykryli 26 mln sztuk nielegalnych papierosów. Był to jeden z największych tytoniowych przemytów zatrzymanych na morskiej granicy RP" - dodała Hamelusz.

CBŚP przechwyciło ponad 10 mln papierosów z Singapuru / cbśp.policja.pl

Jak podkreślają policjanci, przestępczość gospodarcza, w tym produkcja lub przemyt nielegalnych papierosów, jest coraz popularniejsza wśród polskich gangów. Istotny jest rozmiar zysków - koszt jednej nielegalnie wyprodukowanej w Polsce paczki papierosów to ok. 80 groszy; w Polsce ta sama paczka sprzedawana jest średnio za 6 zł, a w krajach Europy Zachodniej - za ok. 5 euro. (PAP)

pru/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Jan_Osik
Policjantom CBŚP,proszę dać nagrodę pieniężną ,a psu polskiej kiełbasy i sukę !
~niepelnosprawny_org
czarnogorskie papierosy sa najbardziej oplacalne, niedaleko, ale daleki wschód ma wieksze aspiracje....
~Tytan
Trzeba podnieść akcyzę to przemyt nie będzie opłacalny :)

A na poważnie, mamy już takie obciążenia fiskalne że już nawet z Singapuru oplaca sie przemycac papierosy. Musi być tam taniej niz w Albanii gdzie w zeszlym roku placilem niecale 4 zl za paczke fajek.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki