REKLAMA

CBA zatrzymało 8 osób za fikcyjny handel złomem i manipulacje akcjami na giełdzie

2021-06-29 06:58
publikacja
2021-06-29 06:58
CBA zatrzymało 8 osób za fikcyjny handel złomem i manipulacje akcjami na giełdzie
CBA zatrzymało 8 osób za fikcyjny handel złomem i manipulacje akcjami na giełdzie
/ CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która handlowała złomem "na papierze" i wyłudzała VAT. Pieniądze, które w ten sposób pozyskali, inwestowano w manipulowanie kursem akcji spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Jak przekazał PAP Wydział Komunikacji Społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, śledztwo w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie wszczęto dzięki informacjom zgromadzonym przez agentów z delegatury w Lublinie.

"Zgromadzono bogaty materiał dowodowy wskazujący na fakt działania grupy przestępczej, która wystawiała i posługiwała się nierzetelnymi fakturami VAT dokumentującymi fikcyjny obrót złomem stali i metali kolorowych na kwotę ok. 54 mln zł. W skład grupy wchodzili przedstawiciele spółek z województwa kujawsko-pomorskiego, zajmujących się obrotem złomem" - podał WKS CBA. Proceder miał trwać w latach 2017-2018. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia należnego podatku o 11 mln złotych.

Pieniądze, które uzyskali podejrzani, miały być wykorzystywane do manipulowania kursem akcji jednej ze spółek notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. "Wprowadzano w błąd inwestorów co do rzeczywistego popytu na instrument finansowy w postaci akcji oraz wykreowania wzrostu ich wartości, w wyniku czego mogło dojść do osiągnięcia korzyści majątkowej na kwotę ok. 35 mln złotych" - przekazało CBA.

Funkcjonariusze biura antykorupcyjnego zatrzymali osiem osób, wśród których są zarządzający spółkami oraz przedstawiciele innych podmiotów współdziałający z nimi. CBA zabezpieczyło należące do podejrzanych mienie, którego wartość przekracza 1,7 mln złotych.

"Zatrzymani usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w dokumentach, prania brudnych pieniędzy, przestępstw karnoskarbowych oraz manipulacji instrumentami finansowymi. Cztery osoby zostały tymczasowo aresztowane decyzją sądu. Natomiast wobec pozostałych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze" - przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie.(PAP)

Autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Komentarze (3)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki