REKLAMA

CBA: 13 zatrzymanych po akcji specjalnej dot. wyłudzeń VAT

2016-11-18 10:03
publikacja
2016-11-18 10:03

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 13 osób w akcji specjalnej związanej z wyłudzeniami podatków i praniem pieniędzy - dowiedziała się PAP. W akcji wykorzystano pracę agenta specjalnego - wynika z ustaleń PAP.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA potwierdził, że do zatrzymań doszło m.in. w warszawskim hotelu Regent Warsaw Hotel (dawny Hyatt). Śledztwo prowadzone było pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Proceder polegał na wystawianiu fikcyjnych faktur, na podstawie których można było odpisywać koszty, prać pieniądze. Kaczorek podał, że chodziło o wielomilionowe kwoty.

CBA podało, że organizatorem nielegalnego wytwarzania faktur był Łukasz P., którego funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA zatrzymali w warszawskim hotelu na gorącym uczynku, gdy przyjął blisko pół miliona złotych za fikcyjne faktury na 1,7 mln zł.

Biuro zatrzymało jeszcze 12 osób biorących udział w tym procederze, którzy korzystali bądź wystawiali fikcyjne dokumenty: właścicieli firm i spółek - 10 Polaków i dwóch obywateli Ukrainy. Agenci CBA przeszukali siedziby tych firm i biur rachunkowych, zabezpieczono dokumenty księgowe i dane komputerowe - podał Kaczorek.

Oficjalnie Łukasz P. prowadził w Warszawie firmę doradztwa gospodarczego i był prezesem założonej przez siebie fundacji - wyjaśnił Kaczorek PAP. "Miał pomagać innym firmom, jak płacić mniejsze podatki, okazało się, że robił to w nielegalny sposób, ale cały proceder był trudny do wykrycia dla służb skarbowych" - powiedział Kaczorek. Faktury krążyły między wieloma firmami, były rejestrowane, odpowiednio spreparowane księgowo - dodał.

Kaczorek wyjaśnił, że Łukasz P. najczęściej sprzedawał fałszywe faktury na catering, szkolenia czy doradztwo. "W procederze brała też udział firma budowlana zajmująca się robotami ziemnymi - takimi, które niełatwo wycenić i zweryfikować" - poinformował. Żadne usługi nie były wykonywane, a przedsiębiorcy płacili Łukaszowi P. odpowiedni procent od wartości całej faktury.

"Faktury dla firm były dla nich kosztem, dzięki czemu płacili mniejsze podatki. Na całym procederze tracił budżet państwa. CBA bada, czy nie dochodziło do tzw. prania pieniędzy" - mówił.

Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. CBA nadal pracuje nad tą sprawą - zaznaczył Kaczorek.(PAP)

ago/ karo/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Pisowski
W końcu ktoś czyli PiS bierze się za tych cwaniaków i oszustów dobiarają im się co chwila nie ma tygodnia bez zatrzymań oszustów na stołkach BRAWO !!
~ricky
Pół miliona w zamian za 1,7 mln w fakturach to się musiało "darczyńcy" nie opłacać. No, chyba że faktur miało być więcej.
~as
należy szybko powołać komisję która zbada, czy agent specjalny swoimi działaniami nie złamał przypadkiem jakiegoś serca. Zając się tym powinien świeżo powołany gabinet cieniasów.
~ABSMAK
"Na całym procederze tracił budżet państwa. CBA bada"
Funkcjonariusze sa dumni ze swojej roboty? Taka praca? Wróg źle zidentyfikowany
Niech znajdą prawdziwych winnych. Lobbystów, polityków, prawników
Te szumowiny sa winne temu, ze proceder sie opłaca.
Zasrańcy i obłakańcy piedrolą w TV swoje durnoty zamiast
"Na całym procederze tracił budżet państwa. CBA bada"
Funkcjonariusze sa dumni ze swojej roboty? Taka praca? Wróg źle zidentyfikowany
Niech znajdą prawdziwych winnych. Lobbystów, polityków, prawników
Te szumowiny sa winne temu, ze proceder sie opłaca.
Zasrańcy i obłakańcy piedrolą w TV swoje durnoty zamiast stać sie utylizowanym śmieciem.
~nikt
Lepiej wydawać kupę kasy na walkę z tego typu przedsiębiorczością niż uprościć podatki ? Żadnych zwrotów - to nie będzie wyłudzeń!
~Eskimos
Mądry to ty nie jesteś. Zapomniałeś o eksporcie specjalisto od podatków. O inwestycji w środki trwałe już nie wspomnę.
~ztrzech
Wreszcie mamy normalny rząd,który wie do czego między innymi mają służyć służby.Tak trzymać a w końcu i Polska stanie się normalnym państwem
~JSW
Słusznie !!! Majątek na aukcje komornicze - te piękne Merce, BMW itd. i zaraz się znajdzie na 500 plu :) BRAWO PIS
~Bolo
Słusznie - to oczywiście racja, ale żeby zaraz na 500+ i bravo pis?

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki