REKLAMA

Bunkier lub dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę. Takich zmian chce rząd

2022-10-05 13:30
publikacja
2022-10-05 13:30

Domy jednorodzinne powyżej 70 mkw. będą zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, podobnie będzie z przydomowymi schronami do 35 mkw. - wynika z projektu noweli Prawa budowlanego zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Bunkier lub dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę. Takich zmian chce rząd
Bunkier lub dom jednorodzinny bez pozwolenia na budowę. Takich zmian chce rząd
fot. Andrzej Sidor / / FORUM

Jak podano w uzasadnieniu projektu, zmiany w Prawie budowlanym mają na celu dalsze uproszczenie i przyspieszenie procesu inwestycyjno-budowlanego, a także pełną cyfryzację procesu inwestycyjnego.

Zgodnie z projektem, budowa domu jednorodzinnego powyżej 70 mkw. będzie możliwa na podstawie uproszczonej procedury (tak jak ma to obecnie miejsce w przypadku domów do 70 mkw.), czyli na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Będzie musiał to być budynek o nie więcej niż dwóch kondygnacjach, wybudowany na własne potrzeby. W odniesieniu do budynków powyżej 70 mkw. pozostanie natomiast obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Na podstawie zgłoszenia, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, mają być stawiane także kioski i pawilony sprzedaży ulicznej o powierzchni zabudowy nie większej niż 15 mkw. oraz jednokondygnacyjne budynki gospodarcze i wiaty związane z produkcją rolną o powierzchni zabudowy do 300 mkw., przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 6 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.

Przydomowy schron - niedługo prawie każdy może go mieć

Z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę ma być też zwolniona budowa masztów flagowych o wysokości od 3 do 7 m posadowionych na gruncie oraz przydomowych schronów i przydomowych ukryć doraźnych o powierzchni zabudowy do 35 mkw. Do katalogu obiektów zwolnionych z pozwolenia na budowę, lecz wymagających zgłoszenia ma być dodana także budowa bezodpływowych zbiorników na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 mkw. i nie większej niż 15 mkw., przy czym budowa zbiorników do 5 mkw. nie będzie wymagała nawet zgłoszenia.

Ani pozwolenia, ani zgłoszenia nie będzie wymagała budowa drobnych obiektów budowanych przy boiskach, kortach i bieżniach (szatni, niewielkich trybun, zadaszeń ławek, w tym ławek rezerwowych), przy czym liczba tych obiektów będzie ograniczona względem powierzchni działki.

Zgodnie z projektem na obiekcie budowlanym będzie możliwe instalowanie urządzeń technicznych wraz z masztami, służących do wytwarzania energii elektrycznej z energii wiatru na własne potrzeby lub w celu wprowadzenia do sieci, o mocy nie większej niż moc mikroinstalacji.

Ograniczony ma być wymóg uzyskania pozwolenia na użytkowanie, tak aby było ono wymagane jedynie wówczas, gdy przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych oraz gdy sam inwestor dobrowolnie o pozwolenie występuje. W pozostałych przypadkach wymagane byłoby zawiadomienie o zakończeniu budowy.

Schronów w Polsce jak na lekarstwo

Z opublikowanego z końcem czerwca 2022 r. przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej raportu wynika, że w Polsce jest 62 000 schronów, które pomieszczą... zaledwie 1,3 mln osób. Oznacza to, że aż 36,7 mln obywateli w razie potrzeby nie ma zapewnionego miejsca, by się schronić.

Zaproponowane zmiany przewidują też utworzenie Bazy Projektów Budowlanych prowadzonej w portalu e-Budownictwo. W bazie będą gromadzone projekty budowlane, w tym projekty zagospodarowania działki lub terenu, projekty architektoniczno-budowlane i projekty techniczne, sporządzone w postaci elektronicznej. O zamieszczeniu projektu budowlanego w bazie będzie decydował użytkownik konta na portalu e-Budownictwo (tj. inwestor lub projektant). Projekt budowlany, który zostanie zamieszczony w Bazie Projektów Budowlanych, otrzyma indywidualny numer – inwestor będzie mógł go podać we wszelkiego rodzaju wnioskach, zgłoszeniach czy zawiadomieniach składanych w organach administracji architektoniczno-budowlanej oraz organach nadzoru budowlanego.

Większość zapisów planowanej nowelizacji miałaby wejść w życie 1 stycznia 2023 r. (PAP)

kmz/ mmu/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (32)

dodaj komentarz
maroon
W takim metrażu ciężko się zmieścić, ale może dom z perlitu na takim metrażu ma sens?
glucik009
Myślę, że tak. Perlit to dobra energooszczędna opcja. No i układamy go bez zaprawy co jest dużym plusem i ułatwia robotę.
programista3k
Jak zbudujesz schron i go zgłosisz, to go państwo doda do swoich zasobów i razie "W" zakwateruje ci tam pod przymusem połowę somsiadów z ulicy.
dziadekjarek
A jak wiadomo somsiad złodziej ...
jpelerj
Tak było w epoce późnego Hodży w Albanii... To szybko poszło rządowi PIS.
zenonn
"Podczas upadku na ziemię Nicolae Ceaușescu krzyknął Niech żyje wolna i demokratyczna Socjalistyczna Republika Rumunii"
Według badania opinii publicznej z grudnia 2018, ponad 64% Rumunów wyraża pozytywny stosunek do byłego przywódcy kraju


Pozostaje pytanie kto, kiedy i dlaczego tak szybko postanowił pozbyć
"Podczas upadku na ziemię Nicolae Ceaușescu krzyknął Niech żyje wolna i demokratyczna Socjalistyczna Republika Rumunii"
Według badania opinii publicznej z grudnia 2018, ponad 64% Rumunów wyraża pozytywny stosunek do byłego przywódcy kraju


Pozostaje pytanie kto, kiedy i dlaczego tak szybko postanowił pozbyć się i zastrzelić, praktycznie bez sądu i procesu, Nicolae i Elenę Ceausescu.
polonu
w tym bunkrze idzie mrozy przetrzymać , jak ziemniak . wylezie na wiosnę .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
emk6
oj nie narzekaj, to im się zawali to na głowę, nie tobie.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki