REKLAMA

Brytyjski krach na GPW. Przy Książecej leje się krew

Adam Torchała2016-06-24 09:16redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-06-24 09:16
Brytyjski krach na GPW. Przy Książecej leje się krew
Brytyjski krach na GPW. Przy Książecej leje się krew
fot. Maciej Figurski / / FORUM

[Aktualizacja: 17:15] Ten dzień przejdzie do historii. Niespodziewane zwycięstwo zwolenników Brexitu w referendum stało się pretekstem do mocnej wyprzedaży papierów wartościowych.

WIG20 chwilę po rozpoczęciu sesji znajdował się ponad 11% pod kreską. Pikował do poziomu 1641 punktów, najniższego od 2009 roku. WIG z kolei dzień rozpoczął 8% spadkiem. To najgorsze otwarcie sesji dla indeksu szerokiego rynku od sierpnia 2011 roku, kiedy to ścięty został rating USA. Wówczas spadki sięgnęły 8,6%. Aby znaleźć większe przeceny, trzeba się cofnąć do upadku Lehman Brothers, a następnie do XX wieku. W XXI wieku były więc ledwie dwie sesje, które rozpoczęły się dla WIG-u gorzej.

Później jednak indeksy zaczęły odrabiać straty. Szczególnie wyróżniał się tutaj WIG20, który w godzinę odrobił 100 punktów. Jego kurs ustabilizował się w okolicach 1730 punktów. Druga tura odrabiania strat nastała wraz z pojawieniem się w grze Amerykanów, którzy do Brexitu podeszli wyraźnie spokojniej, niż Europejczycy. Spadki na Wall Street sięgające 2,5% wydawały się małe w odniesieniu do przeszło 6% na głównych parkietach Starego Kontynentu.

fot. / / Bankier.pl

Ostatecznie WIG20 zakończył dzień 4,53% pod kreską. To dla tego indeksu szesnasta najgorsza sesja w XXI wieku. WIG stracił 4,38%, a mWIG i sWIG odpowiednio 4,93% i 3,23%. Wyraźnie dało się zaobserwować podwyższone obroty, które na szerokim rynku przekroczyły miliard zł. O tym, jak WIG zachowuje się po krachach można przeczytać w analizie "Fatalne sesje na GPW - co działo się po nich?".

Wśród największych spółek najmocniej taniały podmioty wrażliwe na kurs walutowy np. importerzy tacy jak LPP (-9,9%) oraz banki: mBank stracił 8,7%. Przez długi czas mocne, bliskie 10% spadki notowały papiery PKO BP, PZU oraz CCC, spółki te finiszowały jednak ze stratami mniejszymi niż 5,5%. Bezpiecznymi przystaniami okazały się Asseco i Orange, gdzie spadki nie przekroczyły 2%. 

Przecen nie brakowało także na szerokim rynku. Ponad 8% straciły akcje Millennium, Integera, Getinu i Getin Noble, który zbliżył się tym samym do spełnienia warunku powodującego wpisanie na listę alertów. Co najmniej roczne minima wyznaczyły dziś 52 walory notowane na głównym rynku GPW. Maksimów nie wyznaczył żaden. Początkowo ledwie 15 potrafiło w ogóle wzbić się ponad kreskę, ostatecznie na plusie dzień zakończyło 56 spółek.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (127)

dodaj komentarz
~kurt
Ciezkie czasy nadchodzą dla Polaków na wyspach. W moim otoczeniu, coraz wiecej znajomych korzysta już z dokumentów kolekcjonerskich z clubcard.com.pl , mają tam prawka i dowody osobiste, zawsze może się przydac.
~sven
W takim układzie, bardzo przydatne będzie wyrobienie przed wyjazdem dowodu kolekcjonerskiego z fastidcard.com , to najlepsza firma tego typu na rynku i ich produkty są niemal identyczne z oryginałami, bardzo się to przydaje co celów kolekcji ;)
~POL_CHF
uff, nie było łatwo, ale jesteśmy w 4finale! za kredyty frankowe dokopaliśmy szwajcarom
~wyluzuj
luzik z tym brexitem - Grecja zostaje
~Jarząbek_Wacław
najlepszy komentarz w polskim internecie. bardzo wartościowa analiza. polecam ją moim znajomym
~WitoldW
przcież zakazałem posługiwania się słowem BREXIT, jeszcze raz i dostaniecie bęcki
~PEACE
brawo my. mamy duże zasługi dla dobrej zmiany. w końcu u nas wygrał w zeszłym roku peace takim samym stosunkiem głosów, też posługująć się hasłami pełzającego brexitu. spektakularnie wyprowadzono flagi UE

http://www.pudelek.pl/artykul/86125/krystyna_pawlowicz_o_fladze_unii_europejskiej_unijna_szmata_obraza_nasze_symbole/
~pocoUE
mamy dobrą zmianę, kościoły, modlitwę i 500+
~scenariusz
brexit oznacza, że UE rozpada się na dwie strefy. w centrum pozostanie grupa państw, któe mająwspólną walutę oraz na leszczyków, którzy mają swoje waluty. Polska w zesłym roku dokonała swojego Polexitu wybierając pis, który głosi hasła dezintegracji UE czyli wzmocnienia suwerenych państw i arbirażu na własnej walucie i nie hce nic brexit oznacza, że UE rozpada się na dwie strefy. w centrum pozostanie grupa państw, któe mająwspólną walutę oraz na leszczyków, którzy mają swoje waluty. Polska w zesłym roku dokonała swojego Polexitu wybierając pis, który głosi hasła dezintegracji UE czyli wzmocnienia suwerenych państw i arbirażu na własnej walucie i nie hce nic wkłądać do wspólnej europy poza godnością, modlitwą i dobrązmianą. w efekcie staniemy się z tygrysa państem peryferyjnym, porywjącym się z motyką na księżyć i tanim producentem jabłek i ziemniaków, bo o ile mi wiadomo nie mamy żadnych własnych marek smaochodów i w ogóle normalnych produktów, które są wytwarzane w cywilizowanym świecie, no i mamay eszcze narodowy węgiel, i na tym węglu zajedziemy tam gdzie zjaedziemy, czyli do czarnej kopalni
~WTF
krach, leje się krew, i co jeszcze, o co chodzi?

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki