REKLAMA

Bruksela ma "wielki ból głowy" z orzeczeniem niemieckiego trybunału. Chodzi o EBC

2021-04-23 20:35
publikacja
2021-04-23 20:35
Bruksela ma "wielki ból głowy" z orzeczeniem niemieckiego trybunału. Chodzi o EBC
Bruksela ma "wielki ból głowy" z orzeczeniem niemieckiego trybunału. Chodzi o EBC
fot. Francois Lenoir / / Reuters

Mamy wielki ból głowy z orzeczeniem niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego z Karlsruhe, który w zeszłym roku uznał wyrok TSUE co do Europejskiego Banku Centralnego za przekroczenie kompetencji - przyznała w piątkowej rozmowie z Deutsche Welle wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viera Jourova. Odniosła się też do polskiej Izby Dyscyplinarnej wzywając do zaprzestania jej działań.

"Mamy już wielki ból głowy z orzeczeniem niemieckiego trybunału z Karlsruhe, który w zeszłym roku uznał wyrok TSUE co do Europejskiego Banku Centralnego za „ultra vires”. Nadal dyskutujemy z władzami niemieckimi, jak z tego wyjść, bo Komisja Europejska musi jakoś na to zareagować. A teraz ten wniosek w Polsce..." - oznajmiła Jourova odpowiadając na pytanie nt. wniosku premiera RP Mateusza Morawieckiego, który zwrócił się do polskiego TK o uznanie wyższości polskiego prawa konstytucyjnego nad prawem unijnym.

"Zawsze będę powtarzać, że musimy opierać się na prymacie prawa unijnego. Bez tego doszłoby do zupełnego podważenia wspólnej architektury prawnej w Unii. Dla mnie najczerwieńszą z czerwonych linii jest zasada, że najwyższą instancją w prawnie unijnym jest TSUE, ale tu nie chodzi o abstrakcyjne zagadnienie prawne. Potrzebujemy w Unii polskich sędziów orzekających jako sędziowie unijni, swobodnie zadających pytania prejudycjalne do TSUE. Tak działa wspólna unijna maszyneria prawna, dzięki której sądy z różnych krajów UE mogą sobie wzajemnie ufać" - tłumaczyła wiceszefowa KE.

Zastrzegła jednocześnie, że nie zamierza spekulować nt. ewentualnych dalszych kroków Komisji Europejskiej w tej kwestii. "To nowa sprawa i musimy czekać, jak się potoczy" - ucięła.

Nawiązując do Izby Dyscyplinarnej w Polsce Jourova powiedziała: Moja rada dla Izby Dyscyplinarnej to natychmiastowe zaprzestanie wszelkich działań. Zwróciliśmy się do TSUE o zawieszenie – także wsteczne – wszystkich podjętych przez tę izbę decyzji co do sędziów.

Deutsche Welle spytał też Jourovą, czy "czy sprawę ograniczenia prawa do aborcji albo kampanii wymierzonych w prawa ludzi LGBTI można dodać do postępowania z artykułu siódmego wobec Polski?"

"Przepisy co do aborcji należą w Unii do kompetencji krajów członkowskich" - odpowiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ jar/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jan-kowalski
Rozpędzić to całe brukselskie towarzystwo, z PE na czele, KE okroić do minimum i wrócić do czasów EWG, sprzed Maastricht (unii gospodarczej i celnej sensu stricte)!
A zaoszczędzone tak miliardy zostawić w krajach członkowskich i przeznaczyć na edukację publiczną, żeby jej poziom podniósł się z podłogi, tak żeby
Rozpędzić to całe brukselskie towarzystwo, z PE na czele, KE okroić do minimum i wrócić do czasów EWG, sprzed Maastricht (unii gospodarczej i celnej sensu stricte)!
A zaoszczędzone tak miliardy zostawić w krajach członkowskich i przeznaczyć na edukację publiczną, żeby jej poziom podniósł się z podłogi, tak żeby szkoły znowu zaczęły przekazywać realną wiedzę oraz umiejętności i uczyły krytycznego myślenia, a nie wciskały poprawnościową papkę ideologiczną.
Będzie egalitarnie a przy okazji z pożytkiem dla gospodarki i społeczeństwa.
endes
Dokładnie tak... zamiast unii gospodarczej zrobiło się niekontrolowane towarzystwo rozwiązujące stworzone przez siebie problemy nieznane w innych systemach... a ze zdecydowanie za drogie i z roku na rok coraz droższe... czas na nową UE
lorelie
żałośni są... chcą rządzić całymi państwami a są organem który nie jest wybierany demokratycznie!! to uzurpatorzy, osądzić ich !
jes
Za to twój Putin wybrany demokratycznie i bez sprzeciwów. Ci co się sprzeciwiali dziwnie zmarli lub wyjechali na Syberię.
endes odpowiada jes
Ty się dobrze czujesz?... mam na myśli głowę.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki