REKLAMA

Branża IT zdominowana przez mężczyzn. W Polsce szczególnie

Alan Bartman2021-09-17 15:05redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-09-17 15:05

Czterech na pięciu pracowników w krajach Unii Europejskiej z wykształceniem IT to mężczyźni – wynika z raportu za 2020 r. opublikowanego przez Eurostat. Dominacja mężczyzn w branży IT była szczególnie widoczna w Polsce.

Branża IT zdominowana przez mężczyzn. W Polsce szczególnie
Branża IT zdominowana przez mężczyzn. W Polsce szczególnie
fot. Artem Oleshko / / Shutterstock

W 2020 r. w krajach Unii Europejskiej pracowało 2,7 mln pracowników z wykształceniem z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnej. 83 proc. z nich to mężczyźni. Krajem z najwyższym współczynnikiem okazała się Łotwa (94 proc.). Tuż za nią znalazła się Słowenia (90 proc.), Belgia i Czechy (po 89 proc.). Polska uplasowała się tuż za podium. Nad Wisłą tylko co ósmym pracownikiem z wykształceniem IT była kobieta.

Najwięcej kobiet z wykształceniem z dziedziny IT pracuje w Danii – stanowią 33 proc. pracowników. Tuż za Danią znalazła się Grecja (31 proc.), Cypr (28 proc.) oraz Rumunia (27 proc.).

Gdy spojrzymy na wiek pracowników z branży IT, zauważymy, że większość z nich (66 proc.) ma od 15 do 34 lat. Największy odsetek pracowników w tym wieku odnotowano w Chorwacji (84 proc.), Rumunii (82 proc.), na Malcie (81 proc.) i w Czechach (80 proc.). Największy odsetek pracowników w wieku od 35 do 74 lat zanotowano z kolei w Finlandii (47 proc.), Irlandii (42 proc.), Francji (41 proc.) oraz Niemczech (39 proc.).

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zarobki IT w Polsce

26 proc. pracowników branży IT w Polsce zarabia ponad 12 tys. zł netto. Jest to drugi wynik wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej. Nieco niższe zarobki, bo pomiędzy 8 a 12 tys. zł netto, zarabia 21 proc. Największą grupę stanowią pracownicy zarabiający pomiędzy 4 a 8 tys. zł netto – to 36 proc. pracowników sektora IT. Pozostałe 16 proc. może liczyć na zarobki poniżej 4 tys. zł netto.

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (28)

dodaj komentarz
101hz
No i? sam pomogłem swojej kobiecie w zdobyciu tytułu inż. z inżynierii oprogramowania? I co i nic, temat zbyt trudny i zawiły, dorobiła sobie drugi fakultet w kompletnie innym zawodzie, zrobiłem co mogłem.
betelgeza2020
No dobrze, suche liczby mamy, ale dlaczego tak się dzieje, że kobiety jakoś do tej informatyki tak generalnie się nie garną? A są kierunki studiów, gdzie panów jest niewielu... Na przykład na weterynarii-studia trudne i dalekie od humanistycznych. A kobiet jest większość Ja nie jestem informatykiem i w ogóle mnie to nie kręci, a No dobrze, suche liczby mamy, ale dlaczego tak się dzieje, że kobiety jakoś do tej informatyki tak generalnie się nie garną? A są kierunki studiów, gdzie panów jest niewielu... Na przykład na weterynarii-studia trudne i dalekie od humanistycznych. A kobiet jest większość Ja nie jestem informatykiem i w ogóle mnie to nie kręci, a mój mąż programista uważa, ze ma najfajniejszy zawód na świecie :-). Może panie generalnie wolą zawody, w których pracują z "żywymi organizmami"?
grzegorzkubik
Kobiety często są montażystkami filmowymi bo dobrze to robią. Każdy ma swoja działkę. Firmy z branży IT nie zabraniają aplikować kobietom. Jak kobieta ogarnia bazy danych i zna dynamiczny język programowania to może być nawet kierownikiem. Nie od razu ale jak się wykaże to czemu nie. Ktoś chciałby na siłę przyprowadzić panią pedagog Kobiety często są montażystkami filmowymi bo dobrze to robią. Każdy ma swoja działkę. Firmy z branży IT nie zabraniają aplikować kobietom. Jak kobieta ogarnia bazy danych i zna dynamiczny język programowania to może być nawet kierownikiem. Nie od razu ale jak się wykaże to czemu nie. Ktoś chciałby na siłę przyprowadzić panią pedagog na stanowisko programisty?
ja3
Przy urodzeniu dziecka trzeba dawać od razu przydział do pracy. Nie ma innego wyjścia, żeby wszędzie było po równo.
xx12x12
Jestem ciekawa ilu z was drodzy "mężczyźni" przeczytali ten artykuł. Dotyczy on ile jest osób z wykształceniem IT w podziale na płeć. To jakie kto studia wybiera dotyczy jego zainteresowań a nie tego czy będzie w tym dobry. Co do pseudo informatyków którzy pracowali z kobietami i podobno są gorszymi programistkami - serio?Jestem ciekawa ilu z was drodzy "mężczyźni" przeczytali ten artykuł. Dotyczy on ile jest osób z wykształceniem IT w podziale na płeć. To jakie kto studia wybiera dotyczy jego zainteresowań a nie tego czy będzie w tym dobry. Co do pseudo informatyków którzy pracowali z kobietami i podobno są gorszymi programistkami - serio?? Każdy facet z którym pracowałeś wymiata??? Moze po prostu z racji tego że kobiet jest mniej, bardziej je zapamietujesz i podchodzisz bardziej krytycznie? Naprawdę uwielbiam te wasze dowody na to że jesteście "lepsi ".
hfjdj
Takie spaghetti jakie one potrafią w kodzie zrobić to potrafi tylko ktoś kogo naturalnym środowiskiem jest kuchnia.
marekpoznan
Nie każdy facet z którym pracowałem wymiata, ale poznałem tylko jedną której się chciało wieczorami siedzieć przy komputerze i czegoś nauczyć. Reszta po pracy rozwijała swoje netfliksowe 'pasje', bawiła się z kotem albo robiła inne durnoty. A później po takich trzeba poprawiać, wyjaśniać, tłumaczyć... a ona niebardzo słucha Nie każdy facet z którym pracowałem wymiata, ale poznałem tylko jedną której się chciało wieczorami siedzieć przy komputerze i czegoś nauczyć. Reszta po pracy rozwijała swoje netfliksowe 'pasje', bawiła się z kotem albo robiła inne durnoty. A później po takich trzeba poprawiać, wyjaśniać, tłumaczyć... a ona niebardzo słucha bo patrzy wtedy na buty na zalando.
Bycie dobrym w IT oznacza niestety siedzenie wieczorami i weekendami, bardzo mało jest kobiet dla których taki sposób spędzania wolnego czasu jest atrakcyjny. A koszty egzaminów przeliczają na... nowe sukienki :) no bo 50 w szafie to za mało. Facet na nic nie przelicza, po prostu chce mieć papier. Taka różnica.
drzaraza
Wprowadźcie parytet to staniemy w rozwoju.
rekin1986
Jeżeli ktoś nie wie czemu tak mało jest kobiet to wam powiem dla odmiany jak uczyłem się w szkole ogrodniczej upraw pod szkłem architektury terenów zielonych oraz leśnictwa to w klasie na 26 osób kobiety były 3 potem jak uczyłem się kadr i księgowośći to na 40 osób w grupie facetów było nas 2 reszta same kobiety i Jeżeli ktoś nie wie czemu tak mało jest kobiet to wam powiem dla odmiany jak uczyłem się w szkole ogrodniczej upraw pod szkłem architektury terenów zielonych oraz leśnictwa to w klasie na 26 osób kobiety były 3 potem jak uczyłem się kadr i księgowośći to na 40 osób w grupie facetów było nas 2 reszta same kobiety i to dobrze po 40 a jak chodziłem na BHP to na 35 osób były 3 kobiety


Kobiety i technika to dwie różne sprawy najbardziej mnie zawsze rozbrajało w szkole zawodowej jak nie potrafiły wziąć do reki szpadla miałem taką bekę , , że boki mnie normalnie bolały od śmiechu

Nie zapomnę powiedzonka mojego prezesa mundur i technika dla panów nie bab i mamisynków coś w tym musi być skoro tak mało osób myśli technologicznie


kubaczerwo
W sumie jest to dziwne bo bardzo wiele kobiet idzie na finanse lub na chemię itd to są wszystko kierunki bardzo ścisłe niektóre bliskie matematyce, część z tych zawodów bardzo przypomina programowanie np wiele komend w Excelu jest wzięta z programowania, w finansach robi się też zapytania na bazie dokładnie tak jak robią to programiści.W sumie jest to dziwne bo bardzo wiele kobiet idzie na finanse lub na chemię itd to są wszystko kierunki bardzo ścisłe niektóre bliskie matematyce, część z tych zawodów bardzo przypomina programowanie np wiele komend w Excelu jest wzięta z programowania, w finansach robi się też zapytania na bazie dokładnie tak jak robią to programiści. Dlatego nie wiem czemu na końcu kobiety nie chcą iść na informatykę i zostać programistkami. A przydało by się bo jest w zespole gejowsko.

Powiązane: Zarobki w IT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki