REKLAMA

Wśród programistów-freelancerów w Polsce kobiety to tylko 5 proc. [Raport]

2021-04-21 11:17
publikacja
2021-04-21 11:17
Wśród programistów-freelancerów w Polsce kobiety to tylko 5 proc. [Raport]
Wśród programistów-freelancerów w Polsce kobiety to tylko 5 proc. [Raport]
fot. ThisIsEngineering / / Pexels

Ok. 5 proc. programistów-freelancerów w Polsce to kobiety; typowy przedstawiciel branży to mężczyzna w wieku 25-34 lata, który w ten sposób dorabia - wynika z raportu "Ile zarabia i kim jest polski programista-freelancer".

Wskazano, że IT to dziedzina zdominowana przez mężczyzn na całym świecie, a ta reguła dotyczy także Polski oraz tej część grupy zawodowej, która specjalizuje się w realizacji zleceń freelancerskich.

Z badań Useme przedstawionych w raporcie "Ile zarabia i kim jest polski programista-freelancer" wynika, że mężczyźni stanowią ok. 95 proc. ankietowanych w stosunku do ok. 5 proc. kobiet. Wśród programistów-freelancerów najliczniejszą grupą, stanowiącą ok. 50 proc. badanych, są osoby młode, tj. w przedziale wiekowym 25-34 lat. Na drugim miejscu (28 proc.) są nieco starsi wolni strzelcy, tj. w przedziale 35-44 oraz 18-24 lata reprezentowani przez co czwartego (24 proc.) respondenta. Najmniej liczne wśród programistów są grupy wiekowe to 45-54 lata ok. 2 proc. oraz 55-64 lata (1 proc.).

Useme wskazuje w opracowaniu z badania, że zarobki wolnych strzelców w IT uzależnione są od kilku czynników, tj.: doświadczenie, w tym liczby zrealizowanych projektów i stopnia ich skomplikowania czy zakresu prac, specjalizacji, siły marki osobistej lub inaczej mówiąc oceny wolnego strzelcy na platformach freelancerskich czy też liczby i jakości referencji. Pod uwagę należy wziąć także fakt, czy wolny strzelec utrzymuje się tylko z freelancingu, czy jedynie dorabia.

Z badań Useme wynika, że dla blisko połowy (ok. 49 proc.) respondentów, freelancing jest jedyna formą zarobkowania, a dla pozostałych (ok. 51 proc.) stanowi formę dorobienia do etatu lub innej formy głównego zajęcia.

W grupie badanych, co trzeci ankietowany programista zadeklarował, że miesięcznie uzyskuje z freelancingu dochody do 3 tys. zł. Zazwyczaj takie zarobki otrzymują młodsi specjaliści lub junior programiści, którzy pracują dorywczo w trakcie nauki na studiach lub freelancerzy, którzy dorabiają zleceniami do głównego zawodowego zajęcia. Z kolei, wynagrodzenie w kwocie 3 tys. zł -5 tys. zł otrzymuje ok. 17 proc. polskich specjalistów IT będących freelancerami. Blisko co czwarty wolny strzelec zarabia powyżej 5 tys. zł miesięcznie, z czego 20 proc. respondentów osiąga dochody w przedziale 5 tys. zł -10 tys. zł, a 17 proc. zarabia powyżej 10 tys. zł miesięcznie na rękę. W tej grupie, coraz częściej zdarzają się także zarobki przekraczające 15 tys. zł, a nierzadko także 17 tys. zł.

Opracowanie Useme wskazuje, że to istotna różnica w porównaniu z pozostałymi grupami wolnych strzelców w naszym kraju, których uposażenie powyżej 10 tys. zł nie jest standardem. Choć trzeba zaznaczyć, że najwyższe zarobki zarezerwowane są dla doświadczonych ekspertów w rzadkich obszarach IT, np. programiści mobilni iOS czy zaawansowani architekci systemów IT.

Według Useme, kobiety-freelancerki będące specjalistkami IT zarabiają mniej niż ich koledzy po fachu. Panie uzyskujące miesięcznie ponad 10 tys. zł to 1 proc. badanych freelancerów, a mężczyźni to 5 proc. W przedziale 5 tys. zł – 10 tys. zł kobiety to 7 proc., podczas gdy panowie reprezentują 11 proc. respondentów.

W ocenie autorów raportu, freelancerzy IT to jedna z niewielu grup zawodowych, która dzięki Covid-19 zyskała, zarówno pod względem liczby zleceń, jak i wzrostu stawek. W ostatnich 12 miesiącach pandemii wzrost wynagrodzenia dla tej grupy zawodowej wyniósł ok. 12 proc. z perspektywą dalszych wzrostów.

Jak wynika z ankiet przeprowadzonych przez Useme, blisko co trzeci badany zadeklarował, że w miesiącu wykonuje od jednego do trzech zleceń, tym samym ustępując miejsca tłumaczom i grafikom. Programiści utrzymują się także blisko średniej jeśli chodzi o większą miesięczną ilości zleceń: ok. 15 proc. wykonuje ich od 3 do 5 w miesiącu, a kolejne 7 proc. realizuje od 5 do 10 zleconych prac.

Według Useme, różnice widać dopiero powyżej poziomu 10 zleceń na miesiąc: tak obłożonych pracą jest zaledwie ok. 6 proc. badanych specjalistów IT, w porównaniu do 12 proc. grafików, 22 proc. copywriterów czy 26 proc. tłumaczy. Kolejna różnica jest widoczna w grupie programistów-freelancerów realizujących długofalowe współprace. W taki sposób pracuje co czwarty ankietowany. Jest to olbrzymia różnica w porównaniu np. do 5 proc. tłumaczy, 9 proc. copywriterów i 7 proc. grafików. W opinii autorów raportu dowodzi to, że programiści mają mniej zleceń, jednak są one bardziej czasochłonne. (PAP)

autor: Małgorzata Werner-Woś

mww/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (2)

dodaj komentarz
traderfr
Kiedy raport na temat ilości kobiet pracujących w górnictwie przy wydobyciu węgla? To jest skandal aby w XXI wieku branża wydobywcza była zdominowana przez mężczyzn, dyskryminacja w najgorszej postaci!
infinum
dyskryminacja - powinni siłą zmusić kobiety do rezygnacji z etatu i/lub dorabiania po godzinach jako freelancerki, bo potem w statystykach znowu będzie, że mężczyźni w IT więcej zarabiają.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki