REKLAMA

Blisko 40 proc. Polaków ogranicza wydatki [sondaż]

2022-06-27 06:45
publikacja
2022-06-27 06:45
Blisko 40 proc. Polaków ogranicza wydatki [sondaż]
Blisko 40 proc. Polaków ogranicza wydatki [sondaż]
fot. Tupungato / / Shutterstock

Już 38,4 proc. respondentów deklaruje, że w ostatnich miesiącach zrezygnowali z wyjścia do kina czy teatru - wynika z sondażu IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej". Trudna sytuacja gospodarcza, wysoka inflacja, rosnące raty kredytów, wzrost cen w sklepach nadwyrężyły portfele Polaków - ocenia dziennik.

"Rz" stwierdza na podstawie sondażu, że zaczyna się cięcie kosztów w domowych budżetach, a na pierwszy ogień idą wydatki na kulturę i rozrywkę. Obecna sytuacja w kraju uderza najmocniej w najbiedniejszych. "Im mniejszy dochód, tym większe cięcie wydatków, także na jedzenie" - wskazuje dziennik.

W badaniu zapytano o to, czy w gospodarstwie domowym respondenta wprowadzono ostatnio jakieś oszczędności. 35,2 proc. pytanych przyznało, że dotyczą one kupowania mniejszych ilości jedzenia; 15,7 proc. poinformowało, że zaczęło kupować żywność gorszej jakości. 28,3 proc. respondentów odpowiedziało, że kupuje żywność i ubrania wyłącznie na promocjach.

Z sondażu wynika również, że 40,4 proc. osób ogranicza używanie samochodu i oszczędza na paliwie. 26,3 proc. respondentów odpowiedziało, że ogranicza temperaturę w domu z powodu kosztów energii.

30,3 proc. badanych zrezygnowała z planów urlopowych, a 33,6 proc. zrezygnowało z zakupu elektroniki, sprzętu AGD.

IBRiS przeprowadził badanie CATI w dniach 17-18 br. czerwca na 1000-osobowej grupie respondentów.(PAP)

szz/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
bha
A z czym mają szaleć może z tymi niby coraz bardziej,, godniejszymi''minimalizowanymi do bólu zarobkami i stawkami na rynku proponowanymi w ogromie branż i zawodów. Niestety z nimi większość % osób w ich godności i hojności niedaleko zajedzie najprędzej na bocznicę marazmu i braku perspektyw na dalszą swoją przyszłość. Niestety A z czym mają szaleć może z tymi niby coraz bardziej,, godniejszymi''minimalizowanymi do bólu zarobkami i stawkami na rynku proponowanymi w ogromie branż i zawodów. Niestety z nimi większość % osób w ich godności i hojności niedaleko zajedzie najprędzej na bocznicę marazmu i braku perspektyw na dalszą swoją przyszłość. Niestety wyzysk i żerowanie latami najtaniej jak się tylko da i uda na pracy innych przy rosnącej inflacji jak w kalejdoskopowym obłędzie robi tylko dodatkową krecią robotę dla większości % osób na rynku. Niestety.
powiemwamcomysle
26,3 proc. respondentów odpowiedziało, że ogranicza temperaturę w domu to z kiedy ten sondaz? chyba ze o klime chodzi to bardzo reprezentatywne bo wiadomo ze w kazym miescie w kazdej wsi nawet na podlasiu domy sa klimatyzowane, wstyd ze rzepa takie cos publikuje
powiemwamcomysle
a to hala targowa we wro widze ktorys raz a dopiero sie kapnalem :D
wizytator
Tzw. polskie firmy wystartowały z podwyżkami swoich produktów jako jedne z pierwszych w Europie. Przecież Polak musi sie nachapać. Ale jest granica ceny. I zaraz się o tym przekonamy.
mohel
teatr to ja mam w sejmie a bajki Disneya w TVP więcej rozrywki już nie potrzebuję …
dmarch1
Po 7 latach rządu PiS mamy to co mamy.
inwestor.pl
Ja omijam teatr od 20 lat i nie zostałem milionerem. Nie tędy droga rodacy. Uczicie się na cudzych błędach.

Powiązane: Popkultura i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki