REKLAMA

Bitcoin na nowych szczytach. Pokonał tulipomanię

2017-12-15 14:01, akt.2017-12-16 21:26
publikacja
2017-12-15 14:01
aktualizacja
2017-12-16 21:26
fot. Benoit Tessier / FORUM

Bitcoin przyzwyczaił w ciągu ostatniego czasu do ekspresowego wzrostu kursu i bicia nowych rekordów. Ostatni tydzień przyniósł wprawdzie spowolnienie dynamiki wzrostów, jednak nowe rekordy wciąż stają się faktem. Eksperci policzyli, że bitcoin jest największą w historii bańką inwestycyjną, pokonując nawet tulipomanię.

/ Coindesk

W sobotę najpopularniejsza na świecie kryptowaluta notuje kolejne już rekordy notowań, pokonując poziom 19 000 dolarów – wynika z danych publikowanych przez serwis Coindesk. O godzinie 21:10 indeks cen bitcoina (BPI) obliczany przez Coindesk notowany jest na poziomie 18 086 dolarów, nieco wcześniej osiągając rekordowy poziom 19 302 dolarów. BPI jest indeksem obliczającym ceny bitcoina na podstawie notowań z kilkunastu największych giełd na świecie. Według serwisu Coinmarketcap, kapitalizacja rynku bitcoina przekroczyła już 323 mld dolarów, a kapitalizacja wszystkich kryptowalut wynosi 570 mld dolarów.

Na polskiej giełdzie BitBay cena bitcoina, która w mijającym tygodniu balansowała na krawędzi 60 000 zł, w piątek wreszcie wyraźnie pokonała ten poziom, a dziś tylko grosza zabrakło do poziomu 66 200 zł.

W ciągu ostatniego tygodnia dynamika wzrostów bitcoina znacznie wyhamowała w stosunku do wcześniejszego okresu. O ile w okresie trzech tygodni  od 15 listopada do 8 grudnia kurs bitcoina wzrósł o 136%, to w ciągu ostatniego tygodnia bitcoin zyskał tylko 4%. Kulminacja wzrostów nastąpiła tuż przed debiutem kontraktów terminowych na bitcoina, jaki nastąpił w ostatnią niedziele na giełdzie Cboe.

Tymczasem analitycy Convoy Investments policzyli, że bitcoinowa bańka jest już największą w historii baniek, co do których istnieją jakiekolwiek dane. Cena bitcoina wzrosła bowiem od 2014 roku ponad 60-krotnie. Dotychczasowym rekordzistą była siedemnastowieczna tulipomania, w trakcie której ceny cebulek tulipanowych zyskały na wartości 50-krotnie.

Oczywiście trudno jeszcze twierdzić z pewnością, że na bitcoinie mamy do czynienia z bańką. To można potwierdzić dopiero z perspektywy historycznej, jeśli kurs bitcoina załamie się i wróci do wartości sprzed lat lub po prostu bitcoin nie będzie nic wart. Jednak wiele argumentów przemawia za tym, że z bańką mamy do czynienia.

W poniedziałek na kolejnej dużej amerykańskiej giełdzie wystartują notowania kontraktów terminowych na bitcoina. Na CME zadebiutują cztery serie kontraktów terminowych na bitcoina. Będą one rozliczane będzie w oparciu o referencyjny kurs bitcoina (CME CF Bitcoin Reference Rate - BRR) obliczany od listopada 2016 roku przez CME przy współpracy z platformą handlową Crypto Facilities. BRR jest obliczany raz dziennie, o godz. 16:00 czasu zachodnioeuropejskiego (godz. 17:00 w Polsce) i wyrażany w amerykańskich dolarach. Bierze on pod uwagę notowania bitcoina pomiędzy godz. 15 a 16 czasu zachodnioeuropejskiego z kilku najważniejszych światowych giełd bitcoina, czyli: Bitstamp, GDAX, itBit oraz Kraken.

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (66)

dodaj komentarz
bentley66
Lepiej inwestować w Hot forex i samemu zadbdać o swoją przyszłość
krypsy
Jeżeli wartość czegoś wzrasta od zera, to nawet cena 1USD jest wzrostem o nieskończoną ilość procent. Problem ze stwierdzeniem czy Bitcoin jest bańką polega na tym, że nikt nie wie jaka jest "racjonalna" cena Bitcoina.

Wg mnie albo Bitcoin jest wart blisko zeru, albo jest wart miliony dolarów. Nie ma
Jeżeli wartość czegoś wzrasta od zera, to nawet cena 1USD jest wzrostem o nieskończoną ilość procent. Problem ze stwierdzeniem czy Bitcoin jest bańką polega na tym, że nikt nie wie jaka jest "racjonalna" cena Bitcoina.

Wg mnie albo Bitcoin jest wart blisko zeru, albo jest wart miliony dolarów. Nie ma wg mnie żadnego uzasadnienia dlaczego cena 1000 czy 10000USD miałaby być za niska lub za wysoka. To są tylko okrągłe liczby, które nic nie znaczą.
krypsy
A raczej nie ma żadnego uzasadnienia dlaczego cena w tym przedziale miałaby być "odpowiednia". Jest właśnie albo bardzo zawyżona, albo bardzo zaniżona :)
daniel_32
BTC jest wart zero, bo żadna wartość nie jest i nie może być na niego przeniesiona; sama "technologia" nie powoduje, że BTC miałby możliwość robienia czegokolwiek =BTC kompletnie nic nie jest w stanie robić; nadano mu cenęmspekulacyjną, ale jest to tylko środek transferu wartości on nabywców do "twórców" BTC jest wart zero, bo żadna wartość nie jest i nie może być na niego przeniesiona; sama "technologia" nie powoduje, że BTC miałby możliwość robienia czegokolwiek =BTC kompletnie nic nie jest w stanie robić; nadano mu cenęmspekulacyjną, ale jest to tylko środek transferu wartości on nabywców do "twórców" a nie wartość wewnętrzna.. ...Podejrzewam że stoi z anim nawet i np. sam FED czy pośrednio inne instytucje z "grupy". Swiat zachodni ma niespłacalne długi, a drukowanie dolara w gospodarkę swpowoduje inflację rozwalającą stopy % i rynek obligacji (zwała na obligacjach =niewypłacalność USA i innych); dlatego dotąd dolara puszczano tylko w rynki finansowe. W dodatku druk dolara to nie kasa za darmo, bo to pożyczka: "I OWE YOU" =z dolarem można wrócić do wystawcy i zażądać aktywów lub nim spłacić np. podatki. BTC natomist dla jego drukarzy to kasa za darmo, podatek od ludności; po wydrenowaniu ich w sposób maksymalny z.ostaną pozostawieni z Bitcoinami ; a spóldzielnia zarobiona
daniel_32
p.s. nie jest możliwa wycena BTC, bo wycena jest możliwa tylko tzw. Wartości Wewnętrznej (której BTC nie posiada). Buffett też to mówił; nie ma czego śtakiego jak wycena w przypadku BTC
unlimitedalways
Bitcoin jest coraz więcej warty i ma go coraz więcej osób. Nie wszyscy podchodzą do tematu ostrożnie:
http://cenazysk.pl/ktora-gielda-kryptowalut-jest-najlepsza/
Pamiętaj, żeby trzymać waluty pod własną kontrolą i tylko na pewnych giełdach. Byle nie dać się zrobić jak ludzie z mtGOX lub Bitcurex... Niektóre
Bitcoin jest coraz więcej warty i ma go coraz więcej osób. Nie wszyscy podchodzą do tematu ostrożnie:
http://cenazysk.pl/ktora-gielda-kryptowalut-jest-najlepsza/
Pamiętaj, żeby trzymać waluty pod własną kontrolą i tylko na pewnych giełdach. Byle nie dać się zrobić jak ludzie z mtGOX lub Bitcurex... Niektóre giełdy czekają, żeby się zwinąć z kasą a potem jeszcze wykorzystać przesłane do weryfikacji dokumenty do robienia sztucznych tożsamości.
Odpowiedzialnie i z uwagą i wcześniejszym zbadaniem tematu!
daniel_32
Z czego wynika wartość BTC większa od ZERA???
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tospiewalemja
Po co wprowadzasz w błąd ? Na podanej przez ciebie stronie jest coś zupełnie innego...

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki