REKLAMA

Jest zielone światło dla notowań kontraktów terminowych na bitcoina

2017-12-01 15:12
publikacja
2017-12-01 15:12

Amerykański regulator rynku (Commodity Futures Trading Commission - CFTC) zgodził się na rozpoczęcie notowań kontraktów terminowych na bitcoina. Zgoda dotyczy notowań na dwóch amerykańskich giełdach – CME oraz Cboe. Będą to pierwsze  rynki regulowane w USA, na których zostaną uruchomione notowania derywatów na tę najpopularniejszą na świecie kryptowalutę.

/ YAY Foto

Szef CFTC Chris Giancarlo potwierdził, że regulator współpracuje z CME i Cboe, aby ustalić odpowiednie standardy nadzoru nad kontraktami terminowymi na bitcoina – wynika z depeszy agencji Bloomberg. Agencja Reutera donosi natomiast, że w celu ochrony przed zbyt wielką zmiennością, wielkość depozyt zabezpieczającego na tym instrumencie finansowym sięgnie 35-40 proc. Zbytniej zmienności kursu mają także zapobiec maksymalne dopuszczalne zmiany cen kontraktów, które na CME nie będą mogły przekroczyć 20 proc. (w dół i w górę) w stosunku do poprzedniego kursu rozliczeniowego.

Giełdy zgodziły się również na zawarcie porozumienia o wymianie informacji, a także zobowiązały się do przesyłania danych dotyczących procesu rozliczeniowego do CFTC, aby regulator mógł prowadzić ciągły nadzór.

Szef CFTC przypomniał inwestorom, że kasowy rynek bitcoina (czyli giełdy, na których można fizycznie kupować i sprzedawać kryptowalutę) jest nieregulowany i znajduje się poza zasięgiem nadzoru regulatora. Dlatego CFTC oczekuje, że giełdy, na których będą notowane kontrakty, będą prowadziły monitoring handlu bitcoinem na najważniejszych rynkach kasowych pod względem wydarzeń mających potencjalny wpływ na notowania kontraktów na bitcoina, włączając w to ewentualne manipulacje wyceną kryptowaluty, gwałtowne ruchy cen oraz awarie uniemożliwiające składanie zleceń na platformach giełdowych.

Z informacji dostępnych na stronie giełdy CME wynika, że notowania kontraktów terminowych na bitcoina rozpoczną się 18 grudnia, o ile giełda uzyska odpowiednie zgody regulatora. Kontrakty na bitcoina nie będą oparte „fizycznie” na bitcoinie, to znaczy, że nabywca kontraktu po jego wygaśnięciu, nie będzie mógł domagać się „fizycznego” dostarczenia instrumentu bazowego, jakim dla kontraktów będzie bitcoin.

Kontrakt terminowy, który będzie notowany na CME, rozliczany będzie w oparciu o referencyjny kurs bitcoina (CME CF Bitcoin Reference Rate - BRR) obliczany od listopada 2016 roku przez CME przy współpracy z platformą handlową Crypto Facilities. BRR jest obliczany raz dziennie, o godz. 16:00 czasu zachodnioeuropejskiego (godz. 17:00 w Polsce) i wyrażany w amerykańskich dolarach. Bierze on pod uwagę notowania bitcoina pomiędzy godz. 15 a 16 czasu zachodnioeuropejskiego z kilku najważniejszych światowych giełd bitcoina, czyli: Bitstamp, GDAX, itBit oraz Kraken.

Kolejnym rynkiem, na którym mogą zostać uruchomione notowania kontraktów na bitcoina, jest giełda Nasdaq.

Tymczasem bitcoin ponownie przebił dziś w górę poziom 10 tys. dolarów, a o godz. 15:07 jest notowany na poziomie 10,6 tys. dolarów - według danych serwisu Coindesk. Tym samym kryptowaluta odzyskuje siłę, po niemal 20-procentowym załamaniu kursu, jakie nastąpiło, gdy bitcoin w środę pokonał granicę 10 i 11 tys. dolarów

Marcin Dziadkowiak

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
pc1974
Tłuste bankierskie sk nie dadza rady szybko zrobic to co ze złotem. Nie uwalą bitcoina ...bo zeby go zniszczyc musieli by byc po podazowej stronie rynku. Oni będą siać panike zeby ludzie sami rzucili sie do sprzedawania bitcoinów i cena przez to spadła. Będą włamania i kradzieze z prywatnych portfeli na niespotykaną Tłuste bankierskie sk nie dadza rady szybko zrobic to co ze złotem. Nie uwalą bitcoina ...bo zeby go zniszczyc musieli by byc po podazowej stronie rynku. Oni będą siać panike zeby ludzie sami rzucili sie do sprzedawania bitcoinów i cena przez to spadła. Będą włamania i kradzieze z prywatnych portfeli na niespotykaną skale, co komunikat to kurs w dół. Tak nzniszczą blockchain.
silvio_gesell
Relacja pomiędzy kontraktami na Bitcoin jest taka sama jak pomiędzy pieniądzem fiducjarnym do złota. To będzie działać.
ajwaj
Znaczy sie Bitcoin kryptowaluty>100+ róznych uznano oficjalnie za waluty :) Bo chyba nie za surowiec czy cós nielegalnego ?
Twórca Vitali Butyrew (wesoly malolat z Kalugi, emigrant>Canada) chyba dostanie Nobla :) Kapitalizacja przeskoczyla Goldmann Sachs :)
A kto ma kody-wejscia? Podobno Japonczyk-widmo Tamamoto albo
Znaczy sie Bitcoin kryptowaluty>100+ róznych uznano oficjalnie za waluty :) Bo chyba nie za surowiec czy cós nielegalnego ?
Twórca Vitali Butyrew (wesoly malolat z Kalugi, emigrant>Canada) chyba dostanie Nobla :) Kapitalizacja przeskoczyla Goldmann Sachs :)
A kto ma kody-wejscia? Podobno Japonczyk-widmo Tamamoto albo jakos tak :) A moze FSB z Moskwy albo Mosad itp ?
orkus
no to niewidzialna ręka rynku w postaci głównych banków widać będą się teraz chciały dorobić na spadkach. Bańka pęknie, że aż pięknie.
akki
no to BTC pozamiatany, instytucje ze swoimi miliardami was zarzna grajac na krotko....
open_mind
Czyli najwyższy czas na wymyślenie czegoś nowego! Ja obstawiam po prostu na postawienie na uczciwość.
t1000
Nasi włodarze najchętniej by zakazali, bo boją się, że bitcoin nie będzie służył im, tylko zwykłym ludziom.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki