Jest zielone światło dla notowań kontraktów terminowych na bitcoina

Amerykański regulator rynku (Commodity Futures Trading Commission - CFTC) zgodził się na rozpoczęcie notowań kontraktów terminowych na bitcoina. Zgoda dotyczy notowań na dwóch amerykańskich giełdach – CME oraz Cboe. Będą to pierwsze  rynki regulowane w USA, na których zostaną uruchomione notowania derywatów na tę najpopularniejszą na świecie kryptowalutę.

(YAY Foto)

Szef CFTC Chris Giancarlo potwierdził, że regulator współpracuje z CME i Cboe, aby ustalić odpowiednie standardy nadzoru nad kontraktami terminowymi na bitcoina – wynika z depeszy agencji Bloomberg. Agencja Reutera donosi natomiast, że w celu ochrony przed zbyt wielką zmiennością, wielkość depozyt zabezpieczającego na tym instrumencie finansowym sięgnie 35-40 proc. Zbytniej zmienności kursu mają także zapobiec maksymalne dopuszczalne zmiany cen kontraktów, które na CME nie będą mogły przekroczyć 20 proc. (w dół i w górę) w stosunku do poprzedniego kursu rozliczeniowego.

Giełdy zgodziły się również na zawarcie porozumienia o wymianie informacji, a także zobowiązały się do przesyłania danych dotyczących procesu rozliczeniowego do CFTC, aby regulator mógł prowadzić ciągły nadzór.

Szef CFTC przypomniał inwestorom, że kasowy rynek bitcoina (czyli giełdy, na których można fizycznie kupować i sprzedawać kryptowalutę) jest nieregulowany i znajduje się poza zasięgiem nadzoru regulatora. Dlatego CFTC oczekuje, że giełdy, na których będą notowane kontrakty, będą prowadziły monitoring handlu bitcoinem na najważniejszych rynkach kasowych pod względem wydarzeń mających potencjalny wpływ na notowania kontraktów na bitcoina, włączając w to ewentualne manipulacje wyceną kryptowaluty, gwałtowne ruchy cen oraz awarie uniemożliwiające składanie zleceń na platformach giełdowych.

Z informacji dostępnych na stronie giełdy CME wynika, że notowania kontraktów terminowych na bitcoina rozpoczną się 18 grudnia, o ile giełda uzyska odpowiednie zgody regulatora. Kontrakty na bitcoina nie będą oparte „fizycznie” na bitcoinie, to znaczy, że nabywca kontraktu po jego wygaśnięciu, nie będzie mógł domagać się „fizycznego” dostarczenia instrumentu bazowego, jakim dla kontraktów będzie bitcoin.

Kontrakt terminowy, który będzie notowany na CME, rozliczany będzie w oparciu o referencyjny kurs bitcoina (CME CF Bitcoin Reference Rate - BRR) obliczany od listopada 2016 roku przez CME przy współpracy z platformą handlową Crypto Facilities. BRR jest obliczany raz dziennie, o godz. 16:00 czasu zachodnioeuropejskiego (godz. 17:00 w Polsce) i wyrażany w amerykańskich dolarach. Bierze on pod uwagę notowania bitcoina pomiędzy godz. 15 a 16 czasu zachodnioeuropejskiego z kilku najważniejszych światowych giełd bitcoina, czyli: Bitstamp, GDAX, itBit oraz Kraken.

Kolejnym rynkiem, na którym mogą zostać uruchomione notowania kontraktów na bitcoina, jest giełda Nasdaq.

Tymczasem bitcoin ponownie przebił dziś w górę poziom 10 tys. dolarów, a o godz. 15:07 jest notowany na poziomie 10,6 tys. dolarów - według danych serwisu Coindesk. Tym samym kryptowaluta odzyskuje siłę, po niemal 20-procentowym załamaniu kursu, jakie nastąpiło, gdy bitcoin w środę pokonał granicę 10 i 11 tys. dolarów

Marcin Dziadkowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 13 pc1974

Tłuste bankierskie sk nie dadza rady szybko zrobic to co ze złotem. Nie uwalą bitcoina ...bo zeby go zniszczyc musieli by byc po podazowej stronie rynku. Oni będą siać panike zeby ludzie sami rzucili sie do sprzedawania bitcoinów i cena przez to spadła. Będą włamania i kradzieze z prywatnych portfeli na niespotykaną skale, co komunikat to kurs w dół. Tak nzniszczą blockchain.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 8 silvio_gesell

Relacja pomiędzy kontraktami na Bitcoin jest taka sama jak pomiędzy pieniądzem fiducjarnym do złota. To będzie działać.

! Odpowiedz
3 25 ajwaj

Znaczy sie Bitcoin kryptowaluty>100+ róznych uznano oficjalnie za waluty :) Bo chyba nie za surowiec czy cós nielegalnego ?
Twórca Vitali Butyrew (wesoly malolat z Kalugi, emigrant>Canada) chyba dostanie Nobla :) Kapitalizacja przeskoczyla Goldmann Sachs :)
A kto ma kody-wejscia? Podobno Japonczyk-widmo Tamamoto albo jakos tak :) A moze FSB z Moskwy albo Mosad itp ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 orkus

no to niewidzialna ręka rynku w postaci głównych banków widać będą się teraz chciały dorobić na spadkach. Bańka pęknie, że aż pięknie.

! Odpowiedz
3 17 akki

no to BTC pozamiatany, instytucje ze swoimi miliardami was zarzna grajac na krotko....

! Odpowiedz
6 25 open_mind

Czyli najwyższy czas na wymyślenie czegoś nowego! Ja obstawiam po prostu na postawienie na uczciwość.

! Odpowiedz
12 22 t1000

Nasi włodarze najchętniej by zakazali, bo boją się, że bitcoin nie będzie służył im, tylko zwykłym ludziom.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
USD/PLN -0,22% 3,9194
2020-02-28 22:59:00
EUR/PLN -0,06% 4,3189
2020-02-28 22:59:00
EUR/USD 0,15% 1,1019
2020-02-28 22:59:00
CHF/PLN 0,01% 4,0554
2020-02-28 22:59:00
Porównywarka kantorów internetowych

Kupuj walutę taniej >>

Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Wymień walutę taniej

Znajdź profil