REKLAMA

Bitcoin a podatek VAT - będą jasne zasady?

Michał Kisiel2017-09-05 09:52analityk Bankier.pl
publikacja
2017-09-05 09:52

Kryptowaluty dawno już przestały być nowością. Wciąż jednak brakuje jasnych zasad opodatkowania transakcji z ich użyciem. Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z partii Kukiz’15, zwrócił się do ministra finansów z zapytaniem, czy planowane jest wydanie interpretacji ogólnej odpowiednich przepisów. Zaproponował również kilka rozstrzygnięć, które mogłyby zmniejszyć niepewność.

Brak jasnych zasad dotyczących opodatkowania transakcji z użyciem kryptowalut jest czynnikiem, który hamuje rozwój tego rynku. Cierpią na tym start-upy rozwijające technologie oparte na łańcuchu bloków oraz przedsiębiorstwa używające np. bitcoina do rozliczeń. Stanisław Tyszka w interpelacji skierowanej do ministra finansów zwraca uwagę, że w szczególnym stopniu dotyczy to podatku VAT.

fot. Benoit Tessier / / Reuters

„Niepewność potęguje obowiązujący dysfunkcjonalny system interpretacji podatkowych, który wymaga od każdego przedsiębiorcy indywidualnego wystąpienia o własną interpretację podatkową, w celu potwierdzenia poprawności własnych rozliczeń podatkowych (w polskich warunkach korzystanie z „cudzej” interpretacji nie daje podatnikowi żadnej ochrony)” – czytamy w dokumencie przygotowanym przez posła Kukiz’15.

Interpretacja dałaby pewność przedsiębiorcom

Tyszka prosi ministra finansów o wyjaśnienie, czy resort rozważa wydanie interpretacji ogólnej dla transakcji z użyciem bitcoina, która mogłaby być stosowana przez przedsiębiorców zainteresowanych fenomenem kryptowalut. Interpretacja może zwiększyć pewność obrotu i być sygnałem dla firm, które chcą w Polsce tworzyć nowe rozwiązania oparte na kryptografii i łańcuchu bloków – wskazano w zapytaniu.

W dokumencie zaprezentowano propozycje bazujące na wyroku Trybunału UE w sprawie C-264/14 oraz pracach unijnego komitetu ds. podatku VAT. Najważniejsze postulaty obejmują:

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
  • Pozostawienie poza zakresem opodatkowania VAT nabywania towarów i usług w zamian za kryptowaluty – „wartość bitcoinów w ramach tego rodzaju transakcji nie powinna podlegać VAT (podobnie jak zapłata za towary i usługi w formie pieniądza tradycyjnego nie podlega opodatkowaniu VAT)”.
  • Stosowanie takich samych zasad opodatkowania VAT transakcji dostawy towarów i świadczenia usług w zamian za wynagrodzenie w formie kryptowalut jak dla rozliczeń pieniężnych. Nie powinno się traktować tego rodzaju transakcji jako barterowej.
  • Usługi świadczone za darmo przez operatorów portfeli cyfrowych nie powinny podlegać VAT (chyba że zastosowanie miałyby przepisy szczególne dotyczące usług darmowych, które podlegają opodatkowaniu VAT).
  • Usługi świadczone przez operatorów portfeli cyfrowych w zamian za opłaty pobierane od użytkowników powinny podlegać zwolnieniu z VAT jako transakcje (w tym pośrednictwo) dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.
  • Wydobywanie bitcoinów przez tzw. koparki (tj. użytkowników uwierzytelniających transakcje bitcoinami) powinna pozostać poza zakresem VAT, w związku z brakiem bezpośredniego związku między usługą koparki, a wynagrodzeniem otrzymywanym przez koparkę i automatycznie generowanym przez system bitcoin.
  • Usługi związane z pośrednictwem świadczone przez giełdy wymiany - usługi te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych, jako że brak jest zwolnienia VAT mającego zastosowanie do tego rodzaju usług.

O wątpliwościach dotyczących interpretowania przepisów dotyczących podatku VAT w przypadku użycia bitcoina pisaliśmy na łamach VAT.pl. Piotr Szulczewski, ekspert portalu, wskazywał na rozwiązania przytaczane także w poselskiej interpelacji jako przyjmowane przez organy UE i skarbowe. Wydanie ogólnej interpretacji potwierdzałoby słuszność takich praktyk i zmniejszałoby ryzyko dla przedsiębiorców angażujących się w operacje z udziałem kryptowalut.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (3)

dodaj komentarz
zurekj
Ciekawy artykul, zapisuje go sobie. Przyda sie przy rozliczaniu. Ja nie kopie bitcoina, tylko ethereum - jezeli kogos zaciekawily kryptowaluty, polecam sie zainteresowac rowniez innymi krypto niz btc, zeby za rok czy dwa lata nie zalowac, ze dzisiaj sie nie kupilo np. wlasnie ethereum lub zcash, bo mysle, ze pojda w gore i powtorza Ciekawy artykul, zapisuje go sobie. Przyda sie przy rozliczaniu. Ja nie kopie bitcoina, tylko ethereum - jezeli kogos zaciekawily kryptowaluty, polecam sie zainteresowac rowniez innymi krypto niz btc, zeby za rok czy dwa lata nie zalowac, ze dzisiaj sie nie kupilo np. wlasnie ethereum lub zcash, bo mysle, ze pojda w gore i powtorza sukces bitcoina ;)))
qwertban
ciekawe czy krany opodatkują
open_mind
„Brak jasnych zasad dotyczących opodatkowania transakcji z użyciem krypto-walut jest czynnikiem, który hamuje rozwój tego rynku.” Ha ha ha właśnie kompletny brak kontroli przez rządy stał się fenomenem gwałtownego rozwoju Krypto walut, a tu robią jakieś „podjazdy” z legalnością. Ludzie myślcie dopóty to stanie się „Brak jasnych zasad dotyczących opodatkowania transakcji z użyciem krypto-walut jest czynnikiem, który hamuje rozwój tego rynku.” Ha ha ha właśnie kompletny brak kontroli przez rządy stał się fenomenem gwałtownego rozwoju Krypto walut, a tu robią jakieś „podjazdy” z legalnością. Ludzie myślcie dopóty to stanie się nielegalne.

Powiązane: Bitcoin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki