Bitcoin a podatek VAT - będą jasne zasady?

analityk Bankier.pl

Kryptowaluty dawno już przestały być nowością. Wciąż jednak brakuje jasnych zasad opodatkowania transakcji z ich użyciem. Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z partii Kukiz’15, zwrócił się do ministra finansów z zapytaniem, czy planowane jest wydanie interpretacji ogólnej odpowiednich przepisów. Zaproponował również kilka rozstrzygnięć, które mogłyby zmniejszyć niepewność.

Brak jasnych zasad dotyczących opodatkowania transakcji z użyciem kryptowalut jest czynnikiem, który hamuje rozwój tego rynku. Cierpią na tym start-upy rozwijające technologie oparte na łańcuchu bloków oraz przedsiębiorstwa używające np. bitcoina do rozliczeń. Stanisław Tyszka w interpelacji skierowanej do ministra finansów zwraca uwagę, że w szczególnym stopniu dotyczy to podatku VAT.

Ogólna interpretacja mogłaby zmniejszyć niepewność związaną z opodatkowaniem transakcji
Ogólna interpretacja mogłaby zmniejszyć niepewność związaną z opodatkowaniem transakcji (fot. Benoit Tessier / Reuters)

„Niepewność potęguje obowiązujący dysfunkcjonalny system interpretacji podatkowych, który wymaga od każdego przedsiębiorcy indywidualnego wystąpienia o własną interpretację podatkową, w celu potwierdzenia poprawności własnych rozliczeń podatkowych (w polskich warunkach korzystanie z „cudzej” interpretacji nie daje podatnikowi żadnej ochrony)” – czytamy w dokumencie przygotowanym przez posła Kukiz’15.

Interpretacja dałaby pewność przedsiębiorcom

Tyszka prosi ministra finansów o wyjaśnienie, czy resort rozważa wydanie interpretacji ogólnej dla transakcji z użyciem bitcoina, która mogłaby być stosowana przez przedsiębiorców zainteresowanych fenomenem kryptowalut. Interpretacja może zwiększyć pewność obrotu i być sygnałem dla firm, które chcą w Polsce tworzyć nowe rozwiązania oparte na kryptografii i łańcuchu bloków – wskazano w zapytaniu.

W dokumencie zaprezentowano propozycje bazujące na wyroku Trybunału UE w sprawie C-264/14 oraz pracach unijnego komitetu ds. podatku VAT. Najważniejsze postulaty obejmują:

 • Pozostawienie poza zakresem opodatkowania VAT nabywania towarów i usług w zamian za kryptowaluty – „wartość bitcoinów w ramach tego rodzaju transakcji nie powinna podlegać VAT (podobnie jak zapłata za towary i usługi w formie pieniądza tradycyjnego nie podlega opodatkowaniu VAT)”.
 • Stosowanie takich samych zasad opodatkowania VAT transakcji dostawy towarów i świadczenia usług w zamian za wynagrodzenie w formie kryptowalut jak dla rozliczeń pieniężnych. Nie powinno się traktować tego rodzaju transakcji jako barterowej.
 • Usługi świadczone za darmo przez operatorów portfeli cyfrowych nie powinny podlegać VAT (chyba że zastosowanie miałyby przepisy szczególne dotyczące usług darmowych, które podlegają opodatkowaniu VAT).
 • Usługi świadczone przez operatorów portfeli cyfrowych w zamian za opłaty pobierane od użytkowników powinny podlegać zwolnieniu z VAT jako transakcje (w tym pośrednictwo) dotyczące walut, banknotów i monet używanych jako prawny środek płatniczy, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT.
 • Wydobywanie bitcoinów przez tzw. koparki (tj. użytkowników uwierzytelniających transakcje bitcoinami) powinna pozostać poza zakresem VAT, w związku z brakiem bezpośredniego związku między usługą koparki, a wynagrodzeniem otrzymywanym przez koparkę i automatycznie generowanym przez system bitcoin.
 • Usługi związane z pośrednictwem świadczone przez giełdy wymiany - usługi te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych, jako że brak jest zwolnienia VAT mającego zastosowanie do tego rodzaju usług.

O wątpliwościach dotyczących interpretowania przepisów dotyczących podatku VAT w przypadku użycia bitcoina pisaliśmy na łamach VAT.pl. Piotr Szulczewski, ekspert portalu, wskazywał na rozwiązania przytaczane także w poselskiej interpelacji jako przyjmowane przez organy UE i skarbowe. Wydanie ogólnej interpretacji potwierdzałoby słuszność takich praktyk i zmniejszałoby ryzyko dla przedsiębiorców angażujących się w operacje z udziałem kryptowalut.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 zurekj

Ciekawy artykul, zapisuje go sobie. Przyda sie przy rozliczaniu. Ja nie kopie bitcoina, tylko ethereum - jezeli kogos zaciekawily kryptowaluty, polecam sie zainteresowac rowniez innymi krypto niz btc, zeby za rok czy dwa lata nie zalowac, ze dzisiaj sie nie kupilo np. wlasnie ethereum lub zcash, bo mysle, ze pojda w gore i powtorza sukces bitcoina ;)))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 qwertban

ciekawe czy krany opodatkują

! Odpowiedz
6 24 open_mind

„Brak jasnych zasad dotyczących opodatkowania transakcji z użyciem krypto-walut jest czynnikiem, który hamuje rozwój tego rynku.” Ha ha ha właśnie kompletny brak kontroli przez rządy stał się fenomenem gwałtownego rozwoju Krypto walut, a tu robią jakieś „podjazdy” z legalnością. Ludzie myślcie dopóty to stanie się nielegalne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.