REKLAMA
WEBINAR

Kryptowaluty na cenzurowanym. Gigant usuwa prywatnościowe tokeny

Michał Misiura2023-06-05 08:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-05 08:00

Największa giełda kryptowalut świata usunie ze swojej platformy 12 cyfrowych aktywów, zapewniających większą anonimowość użytkowania niż bitcoin. Tzw. prywatnościowe tokeny przestaną być dostępne dla mieszkańców Polski oraz kilku innych europejskich państw.

Kryptowaluty na cenzurowanym. Gigant usuwa prywatnościowe tokeny
Kryptowaluty na cenzurowanym. Gigant usuwa prywatnościowe tokeny
fot. DARRIN ZAMMIT LUPI / / Forum/Reuters

Według informacji wysłanej do klientów od 26 czerwca Binance wstrzyma handel kryptowalutami: monero, dash, zcash, firo, decred, horizen, navcoin, verge, secret, mobilecoin, pivx i beam. Katarzyna Wabik, przedstawicielka Binance w Polsce, przekazała nam, że usunięcie tokenów ma związek z dostosowywaniem się giełdy do lokalnych przepisów.

- Naszym celem jest wspieranie jak największej liczby projektów wysokiej jakości, równocześnie jednak jesteśmy zobowiązani do przestrzegania lokalnych przepisów i regulacji dotyczących handlu monetami prywatności, po to abyśmy mogli nadal służyć jak największej liczbie użytkowników - skomentowała Wabik.

Zgodnie z relacjami użytkowników Binance zamieszczonymi na Twitterze komunikaty o usunięciu prywatnościowych tokenów otrzymali mieszkańcy Polski, Francji, Hiszpanii oraz Włoch. Można założyć jednak, że w pewnym momencie zmiany dotkną wszystkich klientów giełdy zamieszkałych w Unii Europejskiej, która przyjęła w kwietniu dyrektywę Markets in Crypto-Assets (MiCA). Ten pierwszy na świecie kompleksowy zbiór regulacji dla rynku kryptowalut, zacznie obowiązywać za kilka lat w każdym kraju członkowskim.

Oburzenie użytkowników, sprzeciw emitentów

Usunięcie przez Binance kryptowalut zapewniających większą anonimowość zostało przyjęte z oburzeniem przez wielu użytkowników Twittera, którzy pisali o zamachu na ich prywatność. Calvin Ayre, założyciel serwisu CoinGeek stwierdził natomiast, że jego portal przewidziała to już 5 lat temu. Osoby śledzące temat regulacji rynku kryptowalut istotnie mogą nie być zaskoczone. Prywatnościowe tokeny wycofał już szereg platform do handlu cyfrowymi aktywami, m.in. giełdy Huobi (2022 r.) i Bittrex (2019 r.).

Do decyzji Binance odniosły się też dotknięte nią projekty. Emitenci kryptowalut dash i secret wydali oświadczenia, w których sprzeciwili się zaliczaniu ich do grona prywatnościowych tokenów. Jak twierdzą, wszystkie transakcje w ich sieciach są widoczne i transparentne. Zcash podawał z kolei, że według jego wiedzy token przestrzega wszystkich przepisów ustawowych i wykonawczych w Unii Europejskiej.

Według danych CryptoSlate decyzja Binance nie wpłynęła na kurs prywatnościowych tokenów. W ciągu 24 godzin po jej podaniu kurs koszyka 88 projektów zaliczanych do tej kategorii wzrósł o 0,67%. Cyfrowe aktywa skoncentrowane na prywatności stanowią około 1,64% całkowitej kapitalizacji rynku kryptowalut.

Źródło:
Michał Misiura
Michał Misiura
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki w Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Inwestowaniem zainteresował się podczas studiów. Zaczynał pisząc o rynku forex i kryptowalutach, żeby z czasem przenieść się na giełdę. W Bankier.pl śledzi produkty dla inwestorów i opisuje wydarzenia na rynkach kapitałowych.

Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (26)

dodaj komentarz
vacarius
Gdyby twórca ambergold wpadł na to ze można zrobić jakieś tokeny bez pokrycia w złodzie. To by dziś nie siedział.
wizytator
I co? Dalej sądzicie że złoto i krypto to bezpieczna przystań. No można być naiwnym i żyć w swojej bańce informacyjnej. Do czasu "dostosowania do unijnego prawa" Amen.
jas2
Są waluty pewne, jak PLN i CNY.
Są kryptowaluty pewne jak BTC i ETH.
od_redakcji
Nie! Sądzimy, że masowy dodruk i psucie waluty oraz trwanie w euforii i nadziei to "bezpieczna przystań."
inwestor.pl
Czy twoim zdaniem w najbliższych 3 latach zobaczymy upadek Tethera i wielu giełd kryptowalutowych?

Zielony - TAK
Czerwony - NIE

(SONDA)
prawda_
Kolejny krok Eurokolchozu do redukcji prywatnosci. Wszystko co posiadasz musi byc monitorowane przez Brukselke.
lightning_network
A Litecoin? Przecież wprowadził mimblewimble, to czym się różni od Zcash? ;)
lightning_network
Ceterum Censeo:
Buy Bitcoin (80% portfolio)
zoomek odpowiada lightning_network
Dużo wtopiłeś? Chcesz się napawać że inni też wtopią?
A w gratisie inwigilacja przez net.
lightning_network odpowiada zoomek
Lightning Network zapewnia prywatność, amebo

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki