REKLAMA
WEBINAR

Europejska kryptoregulacja staje się faktem. Czego nie dotknie nowe prawo?

Michał Kisiel2023-05-05 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-05 06:00

Po kilku latach prac rynek cyfrowych aktywów w Unii Europejskiej doczekał się kompleksowych ram prawnych. Pod koniec kwietnia 2023 r. Parlament Europejski przyjął dokument określany skrótem MiCA. W tym przypadku równie ważne są obszary, które obejmie regulacja, jak i terytoria pozostawione poza jej zakresem.

Europejska kryptoregulacja staje się faktem. Czego nie dotknie nowe prawo?
Europejska kryptoregulacja staje się faktem. Czego nie dotknie nowe prawo?
fot. Pixels Hunter / / Shutterstock

Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA) – taką nazwę nosi zestaw regulacji prawnych, które przegłosowano w Parlamencie Europejskim pod koniec minionego miesiąca. Unia Europejska wprowadza w ten sposób dawno zapowiadane regulacje, o których wspominaliśmy wielokrotnie na łamach Bankier.pl. Zaczną one obowiązywać w ciągu 12-18 miesięcy i automatycznie zastąpią fragmentaryczne rozwiązania, które wprowadzono w niektórych unijnych krajach.

Głównym celem MiCA jest stworzenie stabilnego od strony prawnej otoczenia dla rozwoju innowacji przy zachowaniu ochrony dla inwestorów i konsumentów. Europa ma dzięki temu stać się przyjaznym środowiskiem dla nowego działu rynków finansowych. W wielu wypowiedziach unijnych oficjeli podkreślano także, że jest to pierwszy tak kompleksowy fundament prawny na świecie.

Nowa klasyfikacja kryptoaktywów

Termin „kryptoaktywa” zdefiniowano jako cyfrową reprezentację wartości lub praw, która może być transferowana i przechowywana elektronicznie dzięki technologii rozproszonego rejestru (DLT, Distributed Ledger Technology) lub podobnym rozwiązaniom. W ramach MiCA zdefiniowano trzy typy takich aktywów:

  1. ART (Asset-referenced tokens), czyli tokeny powiązane z koszykiem oficjalnych walut, jednym lub kilkoma towarami, jednym lub kilkoma kryptoaktywami albo kombinacją wymienionych opcji. Przykładem może być token emitowany w oparciu o rezerwy złota lub, jak pierwotna wersja niedoszłego „stablecoina Facebooka” (Diem), o miks rezerw w walutach typu fiat.
  2. EMT (Electronic money tokens), które powiązane są z oficjalną walutą stanowiącą prawny środek płatniczy. W odróżnieniu od ART taki token ma zachowywać stabilną wartość bazując na pojedynczej walucie (przykładem mogłyby być stablecoiny takie jak USDC).
  3. Pozostałe kryptoaktywa niemieszczące się w wymienionych kategoriach – np. tokeny reprezentujące prawo dostępu do usługi lub towaru (utility tokens) i akceptowane jako forma regulowania zobowiązania wyłącznie przez wydawcę.

Jak można łatwo dostrzec, przedstawiona typologia nie jest wyczerpująca. Nie ma w niej mowy np. o tokenach reprezentujących udział w przedsiębiorstwie lub inne prawa zwykle przyjmujące postać papierów wartościowych. Tzw. security tokens są objęte już innymi regulacjami prawnymi.

Jakie obowiązki obejmą emitentów tokenów?

Emisją tokenów typu ART i EMT będą mogły zajmować się wyłącznie podmioty mające osobowość prawną. Przed wprowadzeniem tokenów na rynek konieczne będzie przygotowanie dokumentu prezentującego kryptoaktywo (tzw. whitepaper) i przedstawienie go podmiotowi sprawującemu nadzór w danym kraju. W takim prospekcie znaleźć ma się m.in. wskazanie oferenta, opis aktywa oraz praw i obowiązków z nim związanych, zestawienie ryzyk, wskazanie użytych rozwiązań technologicznych oraz ich wpływu na środowisko naturalne.

MiCA odnosi się także do bardziej technicznych aspektów emisji, m.in. płynności i dywersyfikacji rezerw stanowiących „bazę” dla wartości tokenów, oddzielenia środków zabezpieczających emisję od pozostałych zasobów emitenta itp. W przypadku tokenów typu EMT odwołano się także do już istniejących zasad obowiązujących emitentów e-pieniądza (np. brak oprocentowania środków w takiej postaci).

W przypadku pozostałych kryptoaktywów objętych regulacją wymagania są mniej restrykcyjne, zwłaszcza jeśli ich zasięg jest niewielki. Przewidziano wyłączenia dla emisji skierowanych do mniej niż 150 osób lub wyłącznie inwestorów kwalifikowanych.

CASPs, czyli dostawcy usług związanych z kryptoaktywami

MiCA dotyka nie tylko emitentów kryptoaktywów, ale także podmiotów, które świadczą usługi z nimi związane. Na liście znajdują się m.in. przechowujący aktywa na zlecenie (usługi kustodialne), operatorzy giełd i platform obrotu, transferujący aktywa na zlecenie, plasujący emisje, świadczący usługi zarządzania portfelem lub doradztwa.

Ta szeroka grupa, nazwana w skrócie CASP (Crypto-Assets Service Providers) będzie musiała m.in. uzyskać odpowiednie zezwolenia w kraju członkowskim, zapewnić spełnienie wymogów kapitałowych (od 50 do 150 tys. euro), wprowadzić procedury zapobiegania praniu pieniędzy (AML), rozstrzygania reklamacji, zapewnienia bezpieczeństwa danych i odpowiedniego zarządzania. Przewidziano opcję paszportowania zezwoleń, czyli skorzystania z licencji wydanej w jednym z krajów w UE jako podstawy działania na innych rynkach (podobnie jak w przypadku banków, gdzie przykładem jest Revolut Bank korzystający z licencji wydanej przez litewski nadzór).

Czego nie reguluje MiCA?

Lista wymagań wobec podmiotów zaangażowanych w emisję i obrót kryptoaktywami jest długa i pełna wyjątków (np. dotyczących instytucji już korzystających z licencji instytucji kredytowej lub instytucji pieniądza elektronicznego). Istotne jest jednak wskazanie, czego z premedytacją nie uregulowano w ramach MiCA.

Regulacja nie dotyka przede wszystkim całego obszaru tzw. zdecentralizowanych finansów (DeFi, czyli usług opartych na zautomatyzowanych protokołach, a nie typowych pośrednikach finansowych), tokenów unikalnych (NFT – non-fungible tokens) oraz cyfrowego pieniądza banku centralnego (CBDC). Te zagadnienia czekają na osobne regulacje w przyszłości.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
peluquero
powolutku USDC staje się furtką dla CDBC o co zabiegają najwięksi (patrz: BLK) także wiecie xD
vacarius
Krypto waluty same by upadły gdyby rządy z nimi nie walczyły. I niechcący nie reklamowały ich jako coś co jest niby elementem walki z rządami.
lightning_network
Nie można jednocześnie narzekać, że Bitcoin nie ma pokrycia
oraz że ma za duże pokrycie, w zużywanej do miningu energii

tzn niby można - ale psychiatria ukuła na to termin: schizofrenia ;)
and00
Mam ofertę dla miłośników inwestycji alternatywnych:

Cebulki tulipanów sprzedam
I muszelki kauri
lightning_network
ale wygotowane przez tysiąc godzin?
inwestor.pl
Krypto tak samo jak fiaty nie są niczym pokryte, ale portfela krypto rząd nie może co zablokować.
and00 odpowiada (usunięty)
jakie pokrycie w zużytej energii???
Jak będę kocioł wody gotował 1000 godzin to zdrożeje????
lightning_network odpowiada and00
jeśli dzięki temu zacznie śmigać przez Internet - to na 100% zdrożeje
zoomek
Cel wprowadzenia krypto to wyleszczenie ludzi z oszczędności, przekierowanie ich oszczędności z fizycznych kruszców do nieistniejącego fizycznie krypto. Wyparują - anihilują ich oszczędności.
$cierwo-korpo stoi za tym scamem:
https://bithub.pl/poradniki/masz-maca-komputery-apple-zawieraja-ukryty-oryginalny-manifest-satoshiego-
Cel wprowadzenia krypto to wyleszczenie ludzi z oszczędności, przekierowanie ich oszczędności z fizycznych kruszców do nieistniejącego fizycznie krypto. Wyparują - anihilują ich oszczędności.
$cierwo-korpo stoi za tym scamem:
https://bithub.pl/poradniki/masz-maca-komputery-apple-zawieraja-ukryty-oryginalny-manifest-satoshiego-nakamoto-z-2008-r/
Każdy system operacyjny macOS firmy Apple wyprodukowany po 2017 r. zawiera oryginalny manifest pt „Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” autorstwa Satoshiego Nakamoto...
...Okazało się, że ukryty element znajdował się w zasobach systemu i nie dało się go usunąć. Zawierał on też plik PDF z oryginalnym Whitepaperem Bitcoina autorstwa słynnego anonimowego dewelopera Satoshiego Nakamoto który powstał w 2008 r."
lightning_network
Cel wprowadzenia krypto to wyleszczenie ludzi z oszczędności.

Dlatego minimum 80% w Bitcoinie, i nie więcej niż 20% w kasynie o nazwie Krypto, czyli całej reszcie szitkojnów.

I nigdy na odwrót! :)

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki