REKLAMA

Belka chce zwiększenia wymogów dot. kredytów mieszkaniowych

2015-03-23 07:48
publikacja
2015-03-23 07:48
fot. Krystian Maj / FORUM

NBP zwróci się do KNF o zwiększenie wymogów dotyczących kredytów mieszkaniowych, jeśli banki nic nie zrobią w trosce o stabilność systemu finansowego - twierdzi Marek Belka.

Prezes NBP Marek Belka (fot. Narodowy Bank Polski / Flickr)


"Banki muszą pokazać, że zasługują na miano instytucji zaufania publicznego (...) Nie może być tak, że właściciele banków, którzy zatwierdzali ich strategie i czerpali zyski z kredytów walutowych, obecnie umyją ręce" - napisał Belka w tekście, który ukazał się w poniedziałkowym wydaniu "Gazety Wyborczej".

W swojej publikacji prof. Belka zasugerował, że sektor powinien przygotować skuteczne rozwiązania dla klientów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. "Mimo że NBP nie jest dzisiaj nadzorcą bankowym, to jeśli banki nic nie zrobią w trosce o stabilność systemu finansowego, zwrócę się do KNF o zwiększenie wymogów dotyczących kredytów mieszkaniowych" - napisał prof. Szef NBP przypomniał, że już rok temu podczas Forum Bankowego przestrzegał, "że kredyty walutowe to tykająca bomba"."I nie będą to mogły być działania uderzające w klientów (jak np. żądanie dodatkowych zabezpieczeń dla kredytów). Przed tym powinny chronić instytucje jak UOKiK i KNF. Myślę raczej o działaniach nadzorczych w ramach II filaru" - dodał.

Prezes NBP wskazał, że jednym z rozsądnych rozwiązań dla kredytobiorców frankowych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, mogłoby być utworzenie specjalnego funduszu wsparcia, uzupełnione o ulgi podatkowe dla proponowanych rozwiązań.

Źródło:NBPtv

PAP/BPL

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (58)

dodaj komentarz
~kupakamieni
DnB NORD to jest przykład do naśladowania przez inne banki. Tak jak oni postępują to jest przykład do naśladowania na lata. Bank przez ostatnie dwa miesiące zbudował taki autorytet że ho ho a Pan Belka nic nie wie.
U sowy nic o tym nie mówią?
~Alicja
Owszem mówią-Ch-j,dupa i kamieni kupa-POlska "teoretycznie"istnieje-POlska to dziki kraj .....
~miro
a jak smakowały ośmiorniczki panie Marku?
~tomtom
Nie jestem pro rządowy. Z informacji, które posiadam wnioskuję, że OFE od samego początku były złym pomysłem. Podejrzewam, że nie bez powodu nasz pan Buzek dostał super stanowisko w Parlamencie UE. Być może nie był świadomy konsekwencji swojej reformy emerytalnej, a być może nie dokończył dzieła. W każdym razie Nie jestem pro rządowy. Z informacji, które posiadam wnioskuję, że OFE od samego początku były złym pomysłem. Podejrzewam, że nie bez powodu nasz pan Buzek dostał super stanowisko w Parlamencie UE. Być może nie był świadomy konsekwencji swojej reformy emerytalnej, a być może nie dokończył dzieła. W każdym razie mechanizm OFE był bezsensowny i dobrze, że już go nie ma. Najlepiej wyszli na tym zarządzający OFE, prowizja zawsze się należała.
Podatek Belki, opodatkowanie kapitału jest jak najbardziej sensowne. Natomiast opodatkowanie pracy (podatek dochodowy) jest barbarzyństwem. Poza tym podatek Belki jest nie od kapitału zgromadzonego, a od "zarobionych odsetek". Jeśli ktoś nie chce płacić podatku Belki, niech trzyma kasę na koncie 0%.
Pieniądz nie powinien być celem samym w sobie, a środkiem do celu. Nie powinno się tylko akumulować pieniędzy, a wydawać je na różne dobra, potrzeby etc.
System bankowy to inna sprawa. Powinni się za niego wziąć natychmiast i zdecydowanie. Nie może być tak, że zyski się prywatyzuje, a straty uspołecznia (przykład 2008 r. USA). No, ale jeśli we własnym kraju nie jest się właścicielem większości banków to czego można oczekiwać.
Pieniądze publiczne powinny być pod specjalną ochroną!!!! Powinny być wydawane mądrze, rozsądnie, przemyślanie.
~janek
Janek napisz jakąś kolejną zagadkę o banku i kredycie z serii 'czym się różni od'. Prosimy....
~mtwd
Kiedy pan profesor zda sobie sprawę, że banki nie oszukały tylo Polaków
~radons
Znieś cwaniaczku podatek belki !!!! cytat od h2o
~antykomuch
muszę się zgodzić z towarzyszem belką, banksterzy nogi też powinni umyć
~Rooo
oooo... wybory idą nic nie warte oświadczenia:P
Skoro zrobili skok na kase w OFE w majestacie prawa to niech teraz zrobią skok na kasę jaka zamierzają zyskiwać banki na spłacie kredytów DENOMINOWANYCH we frankach.
Prosty ruch ustalić prawo do bezpłatnego przewalutowania na PLN po kusie zaciągnięcia przez okres
oooo... wybory idą nic nie warte oświadczenia:P
Skoro zrobili skok na kase w OFE w majestacie prawa to niech teraz zrobią skok na kasę jaka zamierzają zyskiwać banki na spłacie kredytów DENOMINOWANYCH we frankach.
Prosty ruch ustalić prawo do bezpłatnego przewalutowania na PLN po kusie zaciągnięcia przez okres 5 lat od momentu udzielenia i lub 6 miesiecy od momentu wprowadzenia ustawy.
Nie da się??? wszystko jest możliwe:P ale to niemieckie banki stracą:P no tak jedynie słuszna koncepcja to scenariusz Cypru:P
~Gnida
Tyle Ci tłuczono do łba co to jest kredyt denominowany a Ty nadal nic nie rozumiesz. Jeśli nadal nie rozumiesz, to już nie zrozumiesz, to za trudne. Przerasta Twoją zdolność pojmowania. Niestety kiedyś banki nie wymagały wkładu własnego i to był jednak błąd - wyeliminowało by takich dyletantów ekonomicznych z puli Tyle Ci tłuczono do łba co to jest kredyt denominowany a Ty nadal nic nie rozumiesz. Jeśli nadal nie rozumiesz, to już nie zrozumiesz, to za trudne. Przerasta Twoją zdolność pojmowania. Niestety kiedyś banki nie wymagały wkładu własnego i to był jednak błąd - wyeliminowało by takich dyletantów ekonomicznych z puli kredytobiorców.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki