REKLAMA

Belka: Zysku NBP nie powinno się uwzględniać w projekcie budżetu

2016-10-04 09:28
publikacja
2016-10-04 09:28

Ewentualny zysk Narodowego Banku Polskiego nie powinien być uwzględniany w projekcie budżetu, powiedział ISBnews.tv były prezes NBP Marek Belka.

fot. Susane Vera / / FORUM

"Zasady kształtowania zysku są ściśle uregulowane przez odpowiednie uchwały RPP, więc zysk albo będzie, albo nie. Stoję zawsze na stanowisku, że nie powinno się w budżecie tego zysku planować, a jeśli powstaje - o tyle będzie mniejszy dług publiczny" - powiedział Belka w wywiadzie dla ISBnews.tv podczas Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie.

Dobry wynik wypracowany przez NBP jest uzależniony od kursu walutowego złotego. "Ten dobry wynik w 90% jest zasługą tendencji kształtowania się kursu walutowego, więc jeżeli złoty będzie silny, to nie będzie żadnego zysku, a jeżeli będzie słaby, a jest na razie dosyć słaby - to będzie zysk" - skomentował Belka i dodał, że "Paradoksalnie, im silniejszy złoty - tym mniejszy zysk NBP".

Za rok 2015 NBP odnotował jeden z najwyższych zysków w ostatnich latach - 8 275,78 mln zł. Zgodnie z ustawą, 95% tej kwoty zostało przekazane do budżetu państwa.

Jak wynika z projektu budżetu przesłanego do Sejmu, wpłata z zysku NBP uwzględniona w projekcie ustawy budżetowej na 2017 r. to 627,57 mln zł.

Mateusz Morawiecki zajmuje finansowy tron

Mateusz Morawiecki zajmuje finansowy tron

Zajmując fotel ministra finansów wicepremier, Mateusz Morawiecki został drugą najważniejszą osobą w państwie – będzie odpowiadał jedynie przed Bogiem i Prezesem. Koncentracja tak dużej władzy w jednym ręku może być dla nas niebezpieczna. Można powiedzieć, że Mateusz Morawiecki wreszcie dotarł tam, gdzie spodziewano się go jeszcze rok temu. Przy konstruowaniu rządu spekulowano, że może objąć stery Ministerstwa Finansów.

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów to władza

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów (KERM) daje rzeczywistą możliwość rządzenia gospodarką, powiedział Belka.

"Uważam, że [dla wicepremiera Morawieckiego] istotne znaczenie ma przewodniczenie Komitetowi Ekonomicznemu. Ja pamiętam, że w Komitecie Stałym RM dyskutowano właściwie wszystkie inicjatywy legislacyjne i tylko w przypadkach absolutnie wyjątkowych zostawiano jakieś sprawy nieuzgodnione. Bardzo rzadko na posiedzeniach rządu dyskutowaliśmy od nowa jakieś problemy - Komitet Stały spełniał swoją funkcję. Pamiętam z opowieści, że w pierwszych latach transformacji Leszek Balcerowicz właśnie rządził gospodarką za pomocą tego typu komitetu. Także to jest władza, tak naprawdę" - powiedział Belka.

Dodał również, iż restrukturyzacja Ministerstwa Finansów wymagać będzie podjęcia nowych działań przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

"Ja wyobrażam sobie, że pan Morawiecki będzie musiał MF przemeblować, tak by mieć tam ludzi, żeby nadawać na tych samych falach co on, którzy będą, krótko mówiąc, prowadzić to ministerstwo. Nie wyobrażam sobie, by można było zajmować się na bieżąco wszystkimi sprawami naraz" - podsumował Belka.

Premier Beata Szydło w poprzednim tygodniu odwołała Pawła Szałamachę z funkcji ministra finansów, a na nowego szefa resortu finansów desygnowała wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Restrukturyzacja RM dotyczyła również decyzji w sprawie powołania Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, na czele którego stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, który jest autorem "Planu odpowiedzialnego rozwoju".

Lesław Kretowicz

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Real
Cała elita MF do natychmiastowej wymiany. Wprowadzenie Krajowej Administracji Skarbowej którą promuje ministerstwo wprowadzi totalny chaos aparatu fiskalnego i zagrozi wpływom do budżetu. Najpierw trzeba zmienić prawo, ustawy: ordynacja podatkowa, podatek VAT, akcyzowy, PIT i CIT, porem oczyścić MF z rozdętej struktury i Cała elita MF do natychmiastowej wymiany. Wprowadzenie Krajowej Administracji Skarbowej którą promuje ministerstwo wprowadzi totalny chaos aparatu fiskalnego i zagrozi wpływom do budżetu. Najpierw trzeba zmienić prawo, ustawy: ordynacja podatkowa, podatek VAT, akcyzowy, PIT i CIT, porem oczyścić MF z rozdętej struktury i nierobów a dopiero na koniec dostosować strukturę w terenie do nowej koncepcji.

~Sic
W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. NBP za wykreowane złotówki skupuje waluty od kantorów tworząc tzw rezerwę walutową i przez 25 lat doprowadził do czterokrotnego osłabienia złotego,zmusił miliony Polaków do emigracji za pracą oraz doprowadził do ogromnej biedy na wsi.Tylko zniesienie obowiązkowego skupu walut W rzeczywistości jest wręcz odwrotnie. NBP za wykreowane złotówki skupuje waluty od kantorów tworząc tzw rezerwę walutową i przez 25 lat doprowadził do czterokrotnego osłabienia złotego,zmusił miliony Polaków do emigracji za pracą oraz doprowadził do ogromnej biedy na wsi.Tylko zniesienie obowiązkowego skupu walut przez NBP od kantorów i firm po cenie ustalonej na Foreksie uzdrowi działanie gospodarki rynkowej. Przecież wykreowana złotówka przez Glapińskiego nie jest jego prywatną własnością i nie może decydować o wysokości ceny skupu i sprzedaży walut.Obecnie kantory nie ponoszą żadnego ryzyka i w każdej chwili drogo zakupione waluty mogą odsprzedać do NBP z marżą.Też tak bym chciał.
~niepelnosprawny_org
szok, gdy wartość nabywcza złotówki rośnie, była znaczaca deflacja, rachunek biezacy dodtni az dziw sie dzieje, ze PLN słabł/nie, jakby na lewo duzo
~ubawiony


"Pamiętam z opowieści .... " :))))

no to mnie pan profesor rozbawił :)))

"Pamiętam z opowieści, że w pierwszych latach transformacji Leszek Balcerowicz właśnie rządził gospodarką za pomocą tego typu komitetu. Także to jest władza, tak naprawdę" - powiedział Belka."
~zez
Pytanie - czy w poprzednich budżetach, tych z czasów PO i wcześniej SLD zysk NBP uwzględniany był w budżecie państwowym? Odpowiedź - TAK, np w 20013 w budżecie państwa uwzględniono zysk NPB wynoszący pół miliarda złotych. Czyli Belka to hipokryta
~okulista
zezowiczu, leczę takie przypadłości. Belka o ile dobrze pamiętam od lat tak twierdził.

Moczysz na całej linii.
~punkt odpowiada ~okulista
Tak od lat , od tylu lat od ilu prezesował NBP , jak był premierem i ministrem finansów , to zysk NBP był planowany w budżecie .

Kliniczny przykład może nie hipokryzji , ale tego ,że punkt widzenia zależy od punku siedzenia


.
~Sokorski_W
Lepiej nie przemeblowywać.Radek też już kiedyś u siebie próbował.
~mebelki
Próbował ? Zdr0wo sobie pomeblował za nasze pieniądze
"Wyniki kontroli z MSZ zaniepokoiły premiera, który zarzucił Sikorskiemu "niegospodarność". 3,2 tys. sztuk mebli miało kosztować 4,4 mln zł. "
"Według rzecznika resortu, wydatek na meble "nie był duży" – stanowił bowiem
Próbował ? Zdr0wo sobie pomeblował za nasze pieniądze
"Wyniki kontroli z MSZ zaniepokoiły premiera, który zarzucił Sikorskiemu "niegospodarność". 3,2 tys. sztuk mebli miało kosztować 4,4 mln zł. "
"Według rzecznika resortu, wydatek na meble "nie był duży" – stanowił bowiem 0,3 proc. całego budżetu "
~Fakir_dojnejZMIANY_
Morawiecki: kochany Mareczku, czy dobrze rozumiem , jeżeli:

w 2015 r było 8,2 mld PLN zysku NBP przy osłabieniu złotówki o ok. 5%,

to teraz w 2016 r. wystarczy ją osłabić o kolejne 15 % i będzie na 500+(23 mld PLN)

z socjalistycznym pozdowieniem

Powiązane: Budżet 2017

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki