Będziemy pracować długo i jeszcze dłużej

Podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia nie oznacza, że tak już zostanie. Żyjemy coraz dłużej, rodzi się coraz mniej dzieci i stajemy się krajem ludzi w podeszłym wieku.

Krótsza praca to katastrofa systemu emerytalnego (Thinkstock)

"Nie ma więc możliwości, byśmy w przyszłości nie pracowali przez połowę swojego życia, gdyż groziłoby to katastrofą systemu emerytalnego" - mówi IAR doktor Robert Gwiazdowski z Centrum imienia Adama Smitha. Ekspert dodaje, że premier Szwecji ogłosił niedawno, że jego zdaniem wiek emerytalny powinien wynosić 75 lat.

"Nie ma żadnego uzasadnienia, by w Polsce mogło być inaczej" - uważa doktor Gwiazdowski. Podkreśla, że dzisiaj statystycznie żyjemy 80 lat, a będziemy żyć 90. Ci zaś, którzy rodzą się teraz mogą dożywać nawet setki.

"Trzeba więc w przyszłości zapomnieć o emeryturze w wieku lat 67. Przy tym miejsc pracy dla osób starszych z pewnością nie zabraknie, gdyż zbliża się rynek pracownika i to pracodawcy będą musieli zabiegać o ludzi" - dodaje rozmówca IAR.

W ośrodkach badawczych dużych koncernów, na przykład w Audi, już w tej chwili trwają prace nad dostosowywaniem miejsc zatrudnienia do osób starszych - większe przyciski, wygodniejsze krzesła. Ci przewidujący już wiedzą, że czeka ich konieczność wykorzystywania pracy coraz starszych osób.

A na razie w Polsce pracodawcy przychylni zatrudnianiu osób w sile wieku wciąż należą do mniejszości.


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Elżbieta Łukowska/dj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~inny

Ja tam pracuje sam na siebie(na czarno),sam dbam o swoja przyszlosc, i sam sobie zdecyduje kiedy pojde na emeryture (czyli jak odpowiednio sie zabezpiecze) a czy to bedzie w wieku 80 czy 50 lat zależy tylko od tego jak jestem pracowity i zaradny obecnie

! Odpowiedz
0 2 ~gd

zlikwidować emerytury mundurowe jak matoły nie płacą składek a nie my się mamy składać na jakieś tam

! Odpowiedz
0 4 ~Pomek

TaaaaK ?! To trzeba wycofać z tego cyrku składkę emerytalno-rentową , bo nie będziemy już korzystali z emerytury czy renty.

! Odpowiedz
1 17 ~abc

Wygląda na to że, w tym kraju dobrze to już było. Wydłużono wiek pracy do 67 lat, zlikwidowano 8-mio godzinny dzień pracy, teraz po cichu likwiduje się 5-cio dniowy tydz. pracy a społeczeństwo dalej głosuje na jedynie słuszną partię. Ciekawe ile trzeba komuś dokopać aby zmienił poglądy.

! Odpowiedz
0 0 ~JaruśK

Na Jarka mam głosować ?

! Odpowiedz
0 13 ~aaaaa

Wystarczy zlikwidować przywileje emerytalne ponieważ średni wiek przechodzenia na emeryturę w Polsce to niecałe 60 lat. Jak ktoś pracuje krócej to ktoś inny musi dłużej żeby go utrzymać na emeryturze.

! Odpowiedz
3 0 ~maja

Jeżeli nie ma pokolenia, które by pracowało na stare pokolenie to stare pokolenie musi zasuwać i do 75 lat.

! Odpowiedz
0 12 ~abc

Jest takie pokolenie ale w Anglii itp. Tutaj nie było dla niego pracy.

! Odpowiedz
8 3 ~mundurowy

Trzeba było iść do Policji, Wojska, Straży Granicznej, Staży Pożarnej BOR itd. a nie bać się mundury cywilni nieudacznicy. 20 lat w krzakach z fotoradarem nie jest aż takie straszne.

! Odpowiedz
1 12 ~nie_polecam

Ty myślisz że za 20 lat coś dostaniesz pajacu. Gówno będziesz miał to państwo się wyludni w ciągu 50lat a Zus już jest pusty jak twój łeb.Nie będzie niczego właśnie dlatego że jest 3mln pasożytów w sektorze publicznym z 11mln pracujących to znaczy że 8mln utrzymuje 33mln ludzi (tylu ilu faktycznie zostało w tym bagnie). Niech mundurowi nie liczą że nie pójdą na dno w tym systemie Niemcy i Rosjanie do których należy Polska was nie będą potrzebować ,niebawem skosztujecie Niemiecko-Rosyjskiego buta

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,0% VII 2018
PKB rdr 5,2% I kw. 2018
Stopa bezrobocia 5,9% VI 2018
Przeciętne wynagrodzenie 4 848,16 zł VI 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,8% VI 2018

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl