REKLAMA
WAŻNE

Będzie łatwiej o kredyt - rekomendacja T jeszcze luźniejsza

Michał Kisiel2013-02-27 07:07analityk Bankier.pl
publikacja
2013-02-27 07:07
Komisja Nadzoru Finansowego na wtorkowym posiedzeniu zatwierdziła ostateczną formę znowelizowanej Rekomendacji T. Wydane regulacje okazały się łagodniejsze niż zapowiadano – banki będą mogły pożyczać więcej na uproszczonych zasadach. Co więcej, kurek z kredytami będą mogły odkręcić wszystkie instytucje, nie tylko te, które są w najlepszej sytuacji finansowej.

Rynek kredytów konsumpcyjnych w zeszłym roku się skurczył. To wina nie tylko mniejszego apetytu na ryzyko wśród kredytodawców, ale także krępujących ich regulacji nadzoru. Część banków próbowała co prawda obchodzić ograniczenia Rekomendacji T, ale trzeba przyznać, że wymogi KNF dały się bankowcom mocno we znaki.

Rekomendacja T w swoim dotychczasowym brzmieniu zalecała, aby banki badały zdolność kredytową klientów detalicznych nawet w przypadku niewielkich kredytów. W ten sposób wyeliminowano z rynku tzw. szybkie pożyczki, gdzie weryfikacja kondycji finansowej kredytobiorcy odbywała się na uproszczonych zasadach. Rolę dostawców szybkiego finansowania z powodzeniem przejęły instytucje pozabankowe, na co narzekali wielokrotnie przedstawiciele sektora.

Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat»Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat
Drugim z najistotniejszych ograniczeń było limitowanie wysokości obciążeń kredytowych. Zaciągający pożyczkę nie mógł na jej spłatę przeznaczać więcej niż 50% swoich miesięcznych dochodów. W przypadku osób zarabiających powyżej średniej granicę ustawiono nieco wyżej – na poziomie 65%.

Koniec z DTI, wracają proste procedury

Znowelizowana Rekomendacja T nie przewiduje ograniczenia wysokości raty kredytu w stosunku do dochodów kredytobiorcy. Banki będą mogły samodzielnie ustalać jaka granica wskaźnika DTI (obsługa długu do dochodów) uznawana jest za odpowiednią. Decyzja ta ma być zawarta w strategii zarządzania ryzykiem i zatwierdzana przez radę nadzorczą instytucji. Oznacza to, że na rynku pojawią się zapewne banki łagodniej podchodzące do kredytobiorców obciążonych już innymi ratami, jak również gotowe pożyczać więcej niż pozostałe.

KNF zezwolił także bankom na stosowanie uproszczonych metod oceny zdolności kredytowej. Mniej wnikliwie badać będzie można klientów starających się o kredyt lub pożyczkę o kwocie nieprzekraczającej czterokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Większe kwoty bez zbędnych formalności otrzymają klienci znani bankowi. Ci, którzy legitymują się co najmniej 6-miesięcznym okresem współpracy z bankiem, będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury dla kwoty do sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dwukrotnie wyższy limit będzie obowiązywał klientów z rocznym stażem.

Który bank udzieli kredytu na 100% wartości nieruchomości?» Który bank udzieli kredytu na 100% wartości nieruchomości?

Niezależnie od nowych, luźniejszych zasad oceny ryzyka kredytowego, Rekomendacja T zaleca, aby każdorazowo weryfikować historię kredytową klienta. Osobom z kredytowymi przewinieniami wcale zatem nie będzie łatwiej niż dzisiaj.

Sporna rekomendacja


Z treści komunikatu opublikowanego przez KNF wynika, że ostatecznie przyjęto rozwiązania bardziej liberalne niż we wcześniej przedstawianym projekcie. Limity zobowiązań udzielanych w ramach uproszczonych procedur są dwukrotnie wyższe. Komisja nie wspomina także o ograniczeniu przywileju stosowania szybkiej ścieżki kredytowania.

Proponowane wcześniej rozwiązania zakładały, że tylko banki posiadające wysoki współczynnik wypłacalności oraz odpowiednią proporcję kapitałów najwyższej jakości (Tier 1) będą mogły skorzystać z kredytowych ułatwień. Prawdopodobnie te zapisy stały się przyczyną dość nietypowego rozkładu głosów podczas głosowania – przeciwny wydaniu rekomendacji był m.in. Przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak oraz jego Zastępca Wojciech Kwaśniak.

Banki mają czas do 31 lipca, by wprowadzić w życie nowe rekomendacje. Można spodziewać się, że nie będą z tym zwlekać i w najbliższym czasie czekają nas agresywne promocje kredytów konsumpcyjnych. Sprzyja temu zarówno spadająca cena pieniądza, jak i zastój w kredytach hipotecznych. Banki będą starały się ratować swoje wyniki, a KNF łagodząc reguły kredytowania właśnie przyszedł im z pomocą.

Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~kiuh
Właśnie o to chodzi żeby brali kredyty oddawali odsetki a ponieważ bieda to się ich zlicytuje i kolejny lichwiarski zysk na pazernych i naiwnych pseudo wykształconych
~wiolka
to swietna wiadomosc, zobaczymy czy rzeczywiscie inne banki troche popuszcza z warunkami i dostepnoscia, jak narazie dobra dostepnosc ozna spotkac w getin banku
~heh
Rekomendacja T dotyczy kredytów konsumenckich, a nie hipotecznych, więc nie ma nic wspólnego z nieruchomościami. Więc o co ten hałas?

~bari
Trzech z KNF zostało przegłosowanych przez czterech prorządowych, a ludzie i tak nie będą się zadłużać, idioci myślą, że tym pobudzą wzrost w drugim półroczu, przy takiej stopie bezrobocia.
~kolo
Kolejne polowanie na lemingi . Żeby chociaż można było- w razie problemów ze spłatą kredytu- oddać klucze do banku i zacząć życie od nowa .
~cyklotron
1000000000 kredyt na 1000lat i nic nie stoi na przeszkodzie
~Radix
"Znowelizowana Rekomendacja T nie przewiduje ograniczenia wysokości raty kredytu w stosunku do dochodów kredytobiorcy. Banki będą mogły samodzielnie ustalać jaka granica wskaźnika DTI (obsługa długu do dochodów) uznawana jest za odpowiednią. "


I o to chodzi, zeby ludki sie jaraly, ze moga wziac maksymalnie
"Znowelizowana Rekomendacja T nie przewiduje ograniczenia wysokości raty kredytu w stosunku do dochodów kredytobiorcy. Banki będą mogły samodzielnie ustalać jaka granica wskaźnika DTI (obsługa długu do dochodów) uznawana jest za odpowiednią. "


I o to chodzi, zeby ludki sie jaraly, ze moga wziac maksymalnie duzy kredyt w stosunku do zarobkow, potem zyli o suchym chlebie i wodzie a potem nie ma kto splacac i bank pojdzie z torbami, chyba ze Jan Vincent taki bank sobie wykupi oczywiscie za nasza kase.

Zero ochroy kredytobiorcy - drenowanie kieszeni sie zaczyna.

Co dobre to to, ze ludzie ostatnio zmadrzeli i nikt sie juz bezmyslnie nie rzuca na kredyty, bo pozyczasz 500 tys oddajesz ponad 1 mln. Lichwa rzadzi!
~napakowany
to najgorszy bank z jakim przyszlo mi wspolpracowac, olewaja klienta totalnie, zero komunikacji, nie wiem jak oni wygrywali rankingi, polecam unikac go
~Aga
...i lux nareszcie zmniejszy sie lichwa pożyczek pozabankowych. szkoda tylko ze troche późnooooo
~qwerty
a juz myslalem, ze bedzie mozna brac kredyty w chf

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki