REKLAMA

Będzie dofinansowanie budowy mieszkań do 80 proc. wartości inwestycji

2020-05-21 10:55
publikacja
2020-05-21 10:55

Zmieniamy zasady dofinansowania budownictwa społecznego – zapowiedziała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że budownictwo społeczne będzie dofinansowywane grantem do 80 proc. wartości inwestycji. To środki z Banku Gospodarstwa Krajowego.

/ fot. Shutterstock.com /

Wicepremier Jadwiga Emilewicz na briefingu prasowym we Wrocławiu poinformowała, że w czwartek zostanie podpisane porozumienie między samorządem Wrocławia a Krajowym Zasobem Nieruchomości o przekazaniu 20 ha ziemi na cele budownictwa społecznego. Na dwunastu działkach budowlanych może powstać kilka tysięcy mieszkań.

„Na mocy tego porozumienia będzie mogła powstać spółka, która zrealizuje to przedsięwzięcie. W najbliższym czasie powstaną inicjatywy legislacyjne, które już są w procesie legislacyjnym. Te mieszkania będą mogły powstać ze znaczącym wsparciem budżetu państwa. Zmieniamy zasady dofinansowania budownictwa społecznego. Będziemy je dofinansowywać kwotą - grantem do 80 procent wartości inwestycji. Będą to środki z Banku Gospodarstwa Krajowego” - zapowiedziała Emilewicz.

Wicepremier podkreśliła, że to pierwsze takie porozumienie w kraju między samorządem a jednostką państwową, jaką jest Krajowy Zasób Nieruchomości w sprawie budownictwa społecznego, ale można się spodziewać współpracy w kolejnych miejscach Polski.

„Jesteśmy zatem gotowi nie tylko powołać spółkę, przekazać grunt, ale także uczestniczyć w realizacji tego ważnego przedsięwzięcia. Cieszę się, że możemy ją inicjować tu dziś we Wrocławiu. To ważny dzień dla Wrocławia, ważny dzień dla Polski. To jest też taka dobra nadzieja dla wszystkich, że w Polsce inwestycje będą trwać, będą się rozwijać, i zrobimy wszystko, by służyły poprawie życia” - powiedziała wicepremier.

Emilewicz podkreśliła, że budownictwo mieszkaniowe jest jednym z filarów, dzięki któremu będzie można wrócić na szybką ścieżkę rozwoju gospodarczego. Dlatego rząd w okresie epidemii wykonuje nie tylko działania osłonowe wobec gospodarki i przedsiębiorców, ale też proponuje takie programy proinwestycyjne. (PAP)

autor: Roman Skiba

ros/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
websterdxb
Czyli wybudujemy za nasze pieniadze a zarobi spolka deweloperska i znajomi z PiSu
xiven
bank gospodarstwa krajowego to ten co dystrybuuje środki drukowane przez NBP żeby ominąć konstytucyjny zakaz dodruku

1a2b
A kiedy będzie urealnienie kwoty wolnej od podatku? Bo jak na razie to golą do gołej skóry a potem ogłaszają że będą dofinansowywać. Wszystkie te wasze dofinansowania tak mnie precyzyjnie omijają, że zaczynam wątpić w to czy one w ogóle istnieją.
dziki_losos
Tak! Budownictwo społeczne! Budujmy mieszkania za pieniądze podatników, aby potem móc im wynajmować, też za ich pieniądze. To piękne.
kozey
Od przekazania/zakupu działki do gotowego obiektu mieszkaniowego to jest u normalnego dewelopera 3-5 lat, w wyżej opisanym przypadku stawiam na 2027, o ile się wszystko nie rozmydli po drodze, co jest wielce prawdopodobne, np. mieszkanie+ ledwo drgnęło, a miało pierdąnąć aż się ziemia zatrzęsie, albo polski samochód Od przekazania/zakupu działki do gotowego obiektu mieszkaniowego to jest u normalnego dewelopera 3-5 lat, w wyżej opisanym przypadku stawiam na 2027, o ile się wszystko nie rozmydli po drodze, co jest wielce prawdopodobne, np. mieszkanie+ ledwo drgnęło, a miało pierdąnąć aż się ziemia zatrzęsie, albo polski samochód elektryczny, który stał się samochodem eklektycznym.
jasiek2017
A ten samochód jest napędzany przez prąd z elektrowni atomowej.
po_co odpowiada jasiek2017
Przecież ! Elektrownia konwencjonalna odpada bo wspierała by jeszcze Polski przemysł góniczy, a przecież górnicy to pasożyty roznoszące wirusa. Eh...

Taki sarkazm byłby zabawny gdyby był wirtualny ale niestety nie jest.
shadow_xx
Powstanie nowa spółka, czyli jakiś kolejny przyjaciel rodziny ministra zarobi grubą kasę...
jasiek2017
Tylko po to się to robi. Chyba wczoraj min.Płaszczak mianował eksperta ds kosmosu.
-_balu_-
Bylem w zeszlym tyg. w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, i dowiedzialem sie, ze w zwiazku z tym, ze bylo mnie stac na budowe nowego domu, i ze wzgledu na przychod powyzej 100k pln rocznie, generalnie moge zapomniec o jakimkolwiek dofinansowaniu na cokolwiek. Aby na dofinansowanie do pieca, Bylem w zeszlym tyg. w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, i dowiedzialem sie, ze w zwiazku z tym, ze bylo mnie stac na budowe nowego domu, i ze wzgledu na przychod powyzej 100k pln rocznie, generalnie moge zapomniec o jakimkolwiek dofinansowaniu na cokolwiek. Aby na dofinansowanie do pieca, fotogalwaniki lub innych przedsiewziec myslec, musialbym byc absolutnym golasem, ktory zyje z rodzina za minimum. Placisz podatki, rok do roku doplacasz extra gruba kase na dochodowy, vat w materialach budowlanych, vat na uslugi, z pieniedzy za ktore Ci wczesniej sciagnieto podatki, i zapomnij o czym kolwiek. Podatku na dziecko nie odliczysz bo za duzo. Jak stac Cie na budowe domu, to Panstwo tak konstruuje program abys nic nie dostal a oddal. A do tego calo mnostwo PRu jak pomagaja. Komu? Chyba sobie. Pompy ciepla nie kupi golas bo nie stac go na utrzymanie sie. Zajeb... klase srednia to pojdziecie z torbami. A tu jeszcze dofinansowanie deweloperow. Miazga. Skad? z naszej kieszeni. Irytujace.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki