REKLAMA

Mają być tanie mieszkania na wynajem. Społeczne agencje najmu z podpisem prezydenta

2021-06-28 13:15
publikacja
2021-06-28 13:15
Mają być tanie mieszkania na wynajem. Społeczne agencje najmu z podpisem prezydenta
Mają być tanie mieszkania na wynajem. Społeczne agencje najmu z podpisem prezydenta
fot. Jan Zwolinski / / Shutterstock

Nowela ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, która wprowadza m.in. społeczne agencje najmu, została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja zakłada m.in. wprowadzenie do porządku prawnego społecznych agencji najmu (SAN), czyli modelu pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami fizycznymi, których dochody lub sytuacja życiowa nie pozwalają na wynajem mieszkania na zasadach komercyjnych.

Według autorów nowych przepisów model SAN pozwoli gminom zwiększyć ofertę mieszkaniową na swoim terenie bez konieczności ponoszenia przez nie wydatków na budowę mieszkań. Nawiązanie przez samorząd współpracy z SAN ma bowiem umożliwić wykorzystanie w tym celu istniejących już lokali, pozyskanych np. z komercyjnego rynku najmu. Jednocześnie działalność SAN ma łagodzić negatywne skutki epidemii na rynku najmu w związku ze zmniejszeniem się liczby osób zainteresowanych wynajęciem mieszkania.

"Celem ustawy jest pomoc wynajmującym w łagodzeniu negatywnych skutków pandemii COVID-19, która - jak podają projektodawcy - doprowadziła do nadpodaży mieszkań na wynajem, powodując zahamowanie dotychczas prężnie rozwijającego się rynku najmu" - czytamy na stronie Prezydent.pl.

Zgodnie z ustawą SAN ma być dodatkowym narzędziem realizacji gminnych polityk mieszkaniowych. "SAN będzie podmiotem prowadzącym działalność statutową w sferze tworzenia warunków do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej" - wskazano.

Czy wynajmujący może wejść do mieszkania pod nieobecność najemcy?

Zarówno wielu wynajmujących jak i najemców mieszkań nie zna dobrze swoich praw i obowiązków. Niska świadomość prawna skutkuje wieloma nieporozumieniami i często kończy się w sądzie. Postanowiliśmy więc wyjaśnić kilka kwestii, które mogą dotyczyć obu stron.

Działalność ta ma polegać na dzierżawie lokali mieszkalnych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych od ich właścicieli oraz wynajmowaniu tych lokali lub budynków osobom fizycznym wskazanym przez gminę, tj. spełniającym kryteria określone w uchwale rady gminy. "SAN-y będą mogły działać w formie: spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółek akcyjnych, w których gmina lub gminy dysponują udziałem większościowym, fundacji, stowarzyszeń oraz spółdzielni socjalnych" - podkreślono.

Ustawa wprowadza też szereg zwolnień w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku VAT z tytułu usług w zakresie dzierżawy nieruchomości na rzecz SAN.

Jak podkreślono, najemcy SAN będą mogli korzystać z dopłat do czynszu w ramach rządowego programu Mieszkanie na Start realizowanego w oparciu o przepisy ustawy z 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (46)

dodaj komentarz
robokaktus
A wystarczy prosta zmiana prawa o ochronie lokatorów. Ukrócenie patologii żyjącej na koszt innych ucywilizowałoby rynek najmu. Teraz ludzie się boją wynajmować, bo wprowadzi się matka 500+ z trojgiem dzieci i przez kilka lat będzie mieszkać nie płacąc za nic, a mieszkanie po takim lokatorze będzie się nadawało tylko A wystarczy prosta zmiana prawa o ochronie lokatorów. Ukrócenie patologii żyjącej na koszt innych ucywilizowałoby rynek najmu. Teraz ludzie się boją wynajmować, bo wprowadzi się matka 500+ z trojgiem dzieci i przez kilka lat będzie mieszkać nie płacąc za nic, a mieszkanie po takim lokatorze będzie się nadawało tylko do generalnego remontu
langdon25
Maja być mieszkania na wynajem ?

Spokojnie - milion aut na prąd tez miało być , 100.000 mieszkań tez miało być , nawet wyborów kopertowych KC PiS nie umiał zrealizować .

Jak te nieudaczniki coś obiecują a Adrian podpisuje to nic nie znaczy :-))))))
dzo_bajden
w trudnej sytuacji znajdą się osoby, które będą chciały wynająć dla siebie na wolnym rynku jakiś lokal. będą musiały konkurować z tymi właśnie "społecznymi" agencjami. agencje będą gwarantować stały dochód właścicielom, czyli zagranicznym korporacjom. gwarancja wzrostu cen, doprowadzi młodych do w trudnej sytuacji znajdą się osoby, które będą chciały wynająć dla siebie na wolnym rynku jakiś lokal. będą musiały konkurować z tymi właśnie "społecznymi" agencjami. agencje będą gwarantować stały dochód właścicielom, czyli zagranicznym korporacjom. gwarancja wzrostu cen, doprowadzi młodych do nędzy, wszystko w imię zysków bigkorpo. po co fundusze mają mi wynajmować, skoro mogą wynająć agencji rządowej.
w uk wprowadzenie dopłat do wynajmu spowidowało podwojenie cen. i tego chce pis.
hfjdj
Etam konkurować. Kasa na te mieszkania pójdzie od nas wszystkich ale procentowo zapłacą najwięcej ci którzy mają najmniej. Tzn. że jak jest 1 rodzina która się kwalifikuje na to coś i 2 rodzina która się nie kwalifikuje ale stać ją na mieszkanie 60 metrów to ta pierwsza dostanie to tanie mieszkanie a tą drugą będzie Etam konkurować. Kasa na te mieszkania pójdzie od nas wszystkich ale procentowo zapłacą najwięcej ci którzy mają najmniej. Tzn. że jak jest 1 rodzina która się kwalifikuje na to coś i 2 rodzina która się nie kwalifikuje ale stać ją na mieszkanie 60 metrów to ta pierwsza dostanie to tanie mieszkanie a tą drugą będzie stać już tylko na 55 metrów. No z pustego przecież nikt nie naleje.
dzo_bajden
poziom korupcji tej ekipy przekracza granice absurdu. zamiast zwiększać podaż poprzez rządowe inwestycje, stymulują popyt poprzez dopłaty, tak głęboko siedzą w kieszeniach deweloperów.
demeryt_69
Tylko jeden podpis i SAN powstanie - tak się hartuje stal, pretorianie :)
the_mind_renewed
Prezydent Andrzej Duda powinien w Sopocie na festiwalu wystąpić jako kabareciarz - z tymi jego wszystkimi podpisywanymi ustawami. Były by salwy śmiechu.
Swoją drogą wszystko Polska kopiuje z zachodu, a nie łaska samemu coś wymyślić?

Dokładniej Np.: W USA szaleje inflacja i w obliczu masowego dodruku i słabnącego
Prezydent Andrzej Duda powinien w Sopocie na festiwalu wystąpić jako kabareciarz - z tymi jego wszystkimi podpisywanymi ustawami. Były by salwy śmiechu.
Swoją drogą wszystko Polska kopiuje z zachodu, a nie łaska samemu coś wymyślić?

Dokładniej Np.: W USA szaleje inflacja i w obliczu masowego dodruku i słabnącego dolara drożeje WSZYSTKO – to już wręcz panika. Dodruk przecieka masowo do między innymi takich korporacji inwestycyjnych jak BlackRock i Blackstone które na pniu wykupuja całe kwartaly ulic nowych jak i używanych domow przebijając inwestora indywiduajnego. W Kalifornii nawet przepłacają podwójnie cenę wywoławczą. Tak że w przyszłości masz wynajmować od korporacji a nie posiadać własnego.

Tak i oni tam będą wynajmować tanie mieszkania ?. Panie prezydencie Duda To kolejne kłamstwo się nie uda.
itso_lucky
myśleli i wymyślili ze przy pomocy izraela wyciągną kase dla siebie i izraela od niemców, niewazne ze relacje na tym ucierpią ale co ich to obchodzi liczy sie kasa
luxferre
Pomóżcie - co ja mam robić?
Mam 34 lata, jestem bezdzietny i zaczynam w życiu wychodzić na prostą, ale zwyczajnie mi się odechciewa podnosić kwalifikacje, uczyć się i starać, żeby zbudować dom i żyć tutaj po swojemu, bo 2/3 tego co zarabiam w formie podatków i inflacji zabiera mi rząd na nierobów. Już teraz
Pomóżcie - co ja mam robić?
Mam 34 lata, jestem bezdzietny i zaczynam w życiu wychodzić na prostą, ale zwyczajnie mi się odechciewa podnosić kwalifikacje, uczyć się i starać, żeby zbudować dom i żyć tutaj po swojemu, bo 2/3 tego co zarabiam w formie podatków i inflacji zabiera mi rząd na nierobów. Już teraz na ich utrzymanie łożę więcej niż na swoje.

Mam znaleźć pierwszą lepszą kobietę, spisać rozdzielność majątkową, trzasnąć 7mkę dzieci, załatrwić sobie mieszkanie z socjalu i rentę alkoholicką czy może próbować dalej, ale już poza PL? Bo tu już nie mam siły być ucziwy. :(

Powiązane: Najem i wynajem mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki