REKLAMA

Na zachodzie Europy wynajmują tylko biedni?

2021-06-05 06:00
publikacja
2021-06-05 06:00
Na zachodzie Europy wynajmują tylko biedni?
Na zachodzie Europy wynajmują tylko biedni?
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Specyfika wynajmu w praktycznie każdym kraju Starego Kontynentu jest nieco inna. Bardzo dobrze potwierdzają to ciekawe dane Eurostatu na temat zamożności najemców.

Charakterystyka rynku mieszkaniowego to jeden z tych obszarów, w przypadku których kraje Unii Europejskiej są najbardziej zróżnicowane. Potwierdzenie stanowią między innymi informacje Eurostatu na temat udziału najemców. Są one dość często prezentowane przez media ekonomiczne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili zajrzeć głębiej do danych Europejskiego Urzędu Statystycznego i sprawdzić, czy w przypadku wszystkich krajów Starego Kontynentu najem jest domeną osób najbiedniejszych. Wyniki takiej analizy są dość ciekawe i dowodzą, że specyfika wynajmu w poszczególnych krajach UE mocno się różni. 

Norwegia to jeden z krajów, gdzie zamożniejsi wybierają własność 

Eurostat już od dłuższego czasu prezentuje dane dotyczące zamożności najemców. Wspomniana instytucja sprawdza, jak różnią się preferencje dotyczące najmu w przypadku członków gospodarstw domowych posiadających dochód powyżej oraz poniżej 60% krajowej mediany. W kontekście mediany, brany jest pod uwagę dochód ekwiwalentny, czyli taki, który uwzględnia wpływ wielkości gospodarstwa domowego na koszty jego utrzymania. 

Poniższy wykres prezentuje dane Eurostatu z 2019 roku, które mówią o tym, jak w poszczególnych krajach Europy różni się udział najemców wśród osób o bardzo niskich (do 60% mediany) oraz wyższych dochodach (pow. 60% mediany). Nietrudno zauważyć, że taka różnica jest bardzo duża np. w przypadku Norwegii. Niewielu mieszkańców tego kraju z dochodem wyższym od 60% mediany decyduje się na wynajem. Inna sytuacja dotyczy chociażby Niemiec, gdzie udział najemców wśród najbiedniejszych osób też jest bardzo wysoki (75%), ale równocześnie mieszkanie wynajmuje więcej niż 40% zamożniejszych gospodarstw domowych. 

fot. / / Rynek Pierwotny

We Francji nie tylko najbiedniejsze osoby tanio wynajmują lokum 

Tabela przygotowana przez RynekPierwotny.pl stanowi ciekawe uszczegółowienie prezentowanego wcześniej wykresu. Mianowicie, pokazuje ona, jak wygląda różnica udziału osób wynajmujących mieszkanie za stawkę mniejszą od rynkowej w przypadku gospodarstw domowych posiadających dochód powyżej oraz poniżej 60% mediany. 

Wyniki z bazy danych Eurostatu pokazują, że preferencyjny najem nie wszędzie jest zarezerwowany dla osób zarabiających bardzo mało. Przykładem może być Francja, gdzie udział najemców płacących obniżony czynsz wynosi odpowiednio 28,4% (w gospodarstwach domowych z dochodem poniżej 60% mediany) oraz 14,5% (w przypadku zamożniejszych gospodarstw domowych). Rozwiązaniem typowym dla Francji jest system tanich mieszkań Habitation à Loyer Modéré (HLM). Uwagę zwracają też dwa kraje skandynawskie (Szwecja i Dania), a także Holandia, gdzie wbrew pozorom najem za stawki mniejsze od rynkowych wcale nie jest popularny. 

Dane dotyczące Polski są natomiast dość specyficzne. W naszym kraju odsetek osób wynajmujących lokum na wolnym rynku (ok. 4%) nie zależy od poziomu dochodów. Dane Eurostatu wskazują również, że preferencyjny najem w Polsce nie jest zarezerwowany tylko dla osób z bardzo niskimi dochodami. Chodzi przede wszystkim o najem mieszkań komunalnych, a także posiadanie spółdzielczych lokatorskich praw do lokali. Niedawno wprowadzono okresową weryfikację dochodu dla najemców mieszkań komunalnych, ale dotyczy ona wyłącznie osób podpisujących nowe umowy z gminą (po 21 kwietnia 2019 r.).

fot. / / Rynek Pierwotny

Andrzej Prajsnar

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dzika_biegunka
Tylko wynajem! Brak pętli na szyi i komfort psychiczny dziś jest największym luksusem!
lorelie
komfort będzie wtedy jak na starość wyladujesz pod mostem.. i to jaki :) najlepiej kolejowym :) pozazdrościć !
po_co odpowiada lorelie
Uwielbiam czytać takie głupoty.
Czyli zakładasz, że może Ci się w życiu tak poplątać, że nie będzie Cię stać na wynajem ale posiadanie kredytowanego przez całe życie lokum w magiczny sposób Cię przed tym uchroni?

No po prostu szczyt głupoty.

Zapytaj Steve'a Jobsa jak majątek pomógł mu godnie
Uwielbiam czytać takie głupoty.
Czyli zakładasz, że może Ci się w życiu tak poplątać, że nie będzie Cię stać na wynajem ale posiadanie kredytowanego przez całe życie lokum w magiczny sposób Cię przed tym uchroni?

No po prostu szczyt głupoty.

Zapytaj Steve'a Jobsa jak majątek pomógł mu godnie żyć w czasie gdy wszystkie jego marzenia strawił rak, który ostatecznie wpędził go do grobu.
bha
Czyli % większość tak niby coraz lepiej zarabiający wszędzie.
darek_znawca
Tylko wynajem. Nie masz bata od banku, nie stresujesz sie, zdrowo zyjesz.
demeryt_69
Prajsner i eksperci portalu RynekPierwotny.pl - czy to jakiś koszerny szmonces?
innowierca
Taki tytul chyba na podpuche na weekend zeby forum jakies powstalo, bo o najemcow a nie wynajmujacych mysle chodzi, tak na poczatek.
Analitycy do statystycznych sztywnych danych ktore moga co prawda ukazywac jakies trendy, moze czasem powinni tez dodac troche filozofii i stworzyc dodatkowa analize gdzie mozna by sie zastanowic
Taki tytul chyba na podpuche na weekend zeby forum jakies powstalo, bo o najemcow a nie wynajmujacych mysle chodzi, tak na poczatek.
Analitycy do statystycznych sztywnych danych ktore moga co prawda ukazywac jakies trendy, moze czasem powinni tez dodac troche filozofii i stworzyc dodatkowa analize gdzie mozna by sie zastanowic kto jest biedny, kto biedniejszy, a kto najbiedniejszy.Pare pytan sie nasuwa. Czy naukowcy klasyfikuja osoby z kredytem mieszkaniowym z 10 % wkladem jako wlascicieli??? bo miliony osob w Europie zyjace z podobnym kredytem maja nizszy poziom zycia niz wielu zyjacych na najmie.
Czy czasem miliony patologii zasilkowej w Europie zyjace na najmie od miasta lub najmie prywatnym tez placonym przez pracujacego podatnika nie zawyzaja troche statystyk za precentowo wynajmuja "tylko biedni"?? Przeciez oni inaczej nie chca zyc jak na zasilkach i beda zawsze w taki czy inny sposob zyli na takim czy innym najmie
zyjac na niskich dochodach.Ogolnie ten tytul podpuszczajacy jakis do przemyslen chyba :) A co na to Ania Lewandowska?? Internauci sa zgodni. Nienawidza wynajmujacych bo sa biedni :) :)
bt5
W Norwegii jak nie chcesz uchodzić za bidoka to musisz mieć domek chociaz na kredyt. A wiadomo ze ostatnie lata bardzo ułatwiły branie kredytów. Tam jest kolosalne zadłużenie za nieruchomość. Ale kredyt na domek dostanie każda osoba na stałym etacie. Nawet przypominam sobie pracowników a marketu budowlanego którzy chodzili W Norwegii jak nie chcesz uchodzić za bidoka to musisz mieć domek chociaz na kredyt. A wiadomo ze ostatnie lata bardzo ułatwiły branie kredytów. Tam jest kolosalne zadłużenie za nieruchomość. Ale kredyt na domek dostanie każda osoba na stałym etacie. Nawet przypominam sobie pracowników a marketu budowlanego którzy chodzili do biura nieruchomosci i w koncu coś kupili. W Polsce pracownik marketu budowlanego to oglada w robocie na kompie 20 letnie
audi, bo nawet mieszkanie jest po za zasięgiem. W Niemczech gro najemców to osoby słabo sytuowane majce dopłaty czy wręcz 100% pokrycia kosztów najmu prze miasto. Generalnie w Niemczech od lat była polityka duszenia płaca więc bieda się rozrosła . Jak ktoś ma cokolwiek zaoszczędzone w Niemczech to zaraz jedzie do Dani lub Szwecji kupić choć domek działkach , gdzie takie domki nie sa kolosalnie drogie a nie sa tez jakieś badziewne i malutkie. Połowa domków na dawnych działkach ogrodniczych w Dani jest wykupiona i czeesto całoroczni zamieszkała przez obywateli Niemiec. To jest nieprawda ze w bogatych krajach stawiaja na najem, tak stawiaj ci którzy nie maja kasy żeby cokolwiek kupić. Ale nie ma szans na przeniesienie do Polski z zachodu wielkiego udziału najmu na rynku mieszkań bez przeniesienia tamtego systemu dopłat da najmu.
bankster-kreator
O i tu się zgadzamy, dopłaty do najmu, dopłaty do kredytu, dopłaty do tego i owego, dodruk pustej kasy, powodują właśnie wzrost wartości nieruchomości i pompują bańkę. Przez co coraz więcej ludzi nie stać na własne M i wynajmują. Dlatego masz rację jak wprowadzą w Polsce dopłaty do najmu jak na zachodzie to praktycznie O i tu się zgadzamy, dopłaty do najmu, dopłaty do kredytu, dopłaty do tego i owego, dodruk pustej kasy, powodują właśnie wzrost wartości nieruchomości i pompują bańkę. Przez co coraz więcej ludzi nie stać na własne M i wynajmują. Dlatego masz rację jak wprowadzą w Polsce dopłaty do najmu jak na zachodzie to praktycznie większość Polaków nie będzie stać na własne M i będą wynajmować bo przez dopłaty do najmu ceny wywali w kosmos
jpelerj odpowiada bankster-kreator
Nie wprowadzą dopłat do najmu, bo nie ma z czego. Poza tym ilość najemców w Polsce jest dużo niższa niż na zachodzie a mobilność niewielka. Jak to w post-rolniczym kraju.

Powiązane: Najem i wynajem mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki