REKLAMA
PROMOCJA

Będą nowe działki pod zabudowę

2008-08-08 07:26
publikacja
2008-08-08 07:26
Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz o ochronie gruntów rolnych i leśnych przewiduje ułatwienia w prowadzeniu inwestycji budowlanych na terenach, które nie są objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Nowe rozwiązania prawne umożliwią odrolnienie większości gruntów położonych w granicach administracyjnych miast. Przyczyni się to do zwiększenia liczby działek, na których będą mogły być prowadzone inwestycje budowlane. – W studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego gmina będzie określała przewidywany zasięg granic urbanizacji.

Będzie on musiał spełniać wymogi tzw. dyrektywy ściekowej, czyli odpowiadać zasięgowi planowanej struktury kanalizacyjnej. Wszystkie tereny znajdujące się w obszarze planowanej urbanizacji zostaną odrolnione – mówi Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za budownictwo. Dodaje, że przekształcenie gruntu rolnego w teren zurbanizowany będzie następować automatycznie, po podjęciu uchwały gminy o wyznaczeniu zorganizowanego obszaru zurbanizowanego.

Przekształcenia z mocy prawa

Zgodnie z projektem każda gmina będzie zobowiązana do przyjęcia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, w którym będzie określała obszar urbanizacji. Będzie to obszar, na którym inwestycje budowlane będą mogły być prowadzone według uproszczonych procedur, czyli np. bez konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę, jedynie po zarejestrowaniu robót. Jednocześnie do zmiany przeznaczenia wszystkich gruntów rolnych, położonych na obszarze urbanizacji, nie będzie potrzebna żadna zgoda. Działki te zostaną bowiem odrolnione z mocy prawa.

Ułatwienia dla inwestorów

Propozycję ministerstwa pozytywnie oceniają inwestorzy. Ich zdaniem, obecne procedury są zbyt przewlekłe i często blokują, a nawet uniemożliwiają potrzebną inwestycję. – Dziś, jeżeli inwestor otrzyma pozwolenie na budowę i posiada grunt rolny, to musi wystąpić o jego odrolnienie. Cała procedura trwa kilka miesięcy i jest niepotrzebna, gdyż decyzja o tym, że dany grunt ma zostać zabudowany, zapadła już w pozwoleniu na budowę – mówi Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jego zdaniem, potrzebne jest odrolnienie wszystkich gruntów położonych w granicach administracyjnych miast. – Należy skończyć z fikcją, że w miastach prowadzona jest produkcja rolna i potrzebna jest szczególna ochrona takich gruntów – wyjaśnia Jacek Bielecki.

Jakie korzyści dla gmin zapewni nowa regulacja ? Czy - wg prognoz – spadnie cena działek po wprowadzeniu nowej regulacji o odrolnieniu, czy może wzrośnie? Jakie jeszcze ułatwienia przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych? Od kiedy Ministerstwo Infrastruktury chce, żeby nowe przepisy obowiązywały?

Więcej: Gazeta Prawna 8.08.2008 (155) – str.2-3

Arkadiusz Jaraszek, współpraca Roman Grzyb, Kamil Kuczyński
Źródło:
Tematy
Wybierz nielimitowany internet z dodatkowymi  kartami SIM za 0 zł w Orange Flex dla firm!
Wybierz nielimitowany internet z dodatkowymi kartami SIM za 0 zł w Orange Flex dla firm!
Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki