Barszcz: Musi powstać dodatkowo blisko milion mieszkań, by w 2030 r. Polska osiągnęła średnią UE

Aby Polska osiągnęła do 2030 r. poziom średniej unijnej ws. dostępności mieszkań, musi powstać prawie 1 mln lokali ponad to, co buduje rynek - ocenił szef PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. Dodał, że to koszt ok. 300 mld zł, dlatego bez inwestorów prywatnych wykonanie planu nie będzie możliwe.

(fot. dymax / Shutterstock)

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym w 2030 r. mamy "dobić" do średniej unijnej dot. dostępności mieszkań dla obywateli. Zgodnie z programem w 2030 r. liczba mieszkań przypadająca na 1 tys. mieszkańców w Polsce ma wzrosnąć do 435. Obecnie to ok. 380 mieszkań; w 2014 r. było to 363.

Prezes PFR Nieruchomości podkreślił, że Polska zajmuje drugie miejsce od końca w Europie, jeśli chodzi o dostępność mieszkań.

"Jeżeli myślimy poważnie, by zrealizować cel założony w Narodowym Programie Mieszkaniowym, musimy dać dodatkowy impuls inwestycyjny na rynku, by powstało dodatkowych milion mieszkań ponad to, co buduje rynek, a szacunki pokazują, że do 2030 r. rynek zbuduje ok. 2 mln mieszkań" - wskazał Barszcz.

Zwrócił ponadto uwagę, że ten dodatkowy milion mieszkań, biorąc pod uwagę średnie ceny za mieszkanie, będzie kosztować ok. 300 mld zł.

"To nie są pieniądze, które można znaleźć w budżecie, takiego ciężaru nie udźwigną też samorządy. Bez inwestorów prywatnych wykonanie tego planu nie jest możliwe" - ocenił szef PFR.

Barszcz zaznaczył, że program Mieszkanie Plus to nie tylko budowa mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności. "Działamy na zasadach komercyjnych – budujemy przy wykorzystaniu funduszy inwestycyjnych. Przez Mieszkanie Plus chcemy zaktywizować rynek i inwestorów prywatnych, pokazać im, że jest to dobry sposób na zarabianie pieniędzy. Jeżeli tego rodzaju inwestycje będą w stanie generować zysk, chociażby nieco wyższy niż lokata bankowa, to może być ona atrakcyjna. Pokazuje to zresztą już dziś powszechny trend – kupowanie mieszkań na wynajem przez prywatnych inwestorów" - ocenił.

11 wykresów o polskim rynku nieruchomości, które warto zobaczyć

Na polskim rynku nieruchomości rosną nie tylko ceny mieszkań. Żeby kupić mieszkanie, Polacy coraz bardziej zadłużają się w bankach, a średnia wartość kredytu hipotecznego w ciągu ostatniego roku wzrosła o 50 tys. zł. W polskie nieruchomości coraz chętniej inwestują też obcokrajowcy - szczególnie Ukraińcy.

 

Według szefa PFR Nieruchomości rozwiązaniem jest wprowadzenie tzw. REIT-ów (Real Estate Investment Trust), czyli spółek lub funduszy inwestycyjnych, które inwestują na rynku nieruchomości komercyjnych na wynajem.

Projekt w tej sprawie był procedowany w poprzedniej kadencji Sejmu lecz utknął po pierwszym czytaniu. Zakładał on wprowadzenie na polski rynek FINN-ów (Firm Inwestujących w Najem Nieruchomości). FINN-ami miały być spółkami akcyjnymi, notowanymi na giełdzie, które miałby mieć przynajmniej 50 mln zł kapitału. Zgodnie z projektem miały ona uzyskiwać przychody z najmu co najmniej pięciu nieruchomości mieszkalnych i regularnie wypłacać dywidendę.

Projekt przewidywał ponadto, że w FINN-y mogły też inwestować prywatne osoby. Ustawa nie przewidywała jednak, by FINN-y zajmowały się działalnością deweloperską.

Szef PFR Nieruchomości dodał, że w ciągu ostatnich miesięcy spotkał się z potencjalnymi inwestorami, którzy chcą wejść na polski rynek z podobnym produktem jakim jest Mieszkanie Plus. "Nie chcą celować w klienta premium, a raczej w rynek klasy średniej i +midle lower class+ tak jak my" - podsumował. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 fred_

Bo 8% ryczaltu za wynajem to raj podatkowy, ewenement na skale swiatowa.

! Odpowiedz
2 12 tristans

Rząd nie ma pieniędzy na mieszkania. Ale 50 mld na F35, 16 mld na Patriot, 500+ -> 40 mld / rok Do tych celów pieniądze szybko się znajdują

! Odpowiedz
12 15 silvio_gesell

Wystarczy podnieść stawki opodatkowania nieruchomości i równocześnie zlikwidować opodatkowanie wynajmu, a od razu okaże się, że jest milion pustostanów trzymanych jako lokata kapitału.

! Odpowiedz
4 15 pan_stanislaw_bezdomny

Jakie to powszechne dla komunistów karać tych którzy coś posiadają.

! Odpowiedz
1 3 silvio_gesell odpowiada pan_stanislaw_bezdomny

We wspólnocie mieszkaniowej płaci się na utrzymanie części wspólnej nieruchomości proporcjonalnie od posiadanego metrażu. I tak samo w normalnym państwie płaci się podatek od nieruchomości na utrzymanie okolicznej infrastruktury publicznej, która podnosi wartość tych nieruchomości.

Komunistyczny jest podatek od najmu, na takiej samej zasadzie jak spółdzielnie mieszkaniowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 modulometer

Przy tych stopach proacentowych to jak wybudują milion to zaraz będzie potrzebny kolejny milion i tak w koło macieju. Mieszkań zawsze będzie brakowało jeśłi nimi będzie sie spekulowało jak workiem ziemniaka w tym roku.

! Odpowiedz
4 21 jsunday

Raport z 2019 r.

Na koniec 2018 r. liczba ludności Polski wyniosła 38,4 mln, czyli o o 22,4 tys. mniej niż rok wcześniej.

Przeze ostatnie 25 lat liczba Polaków zwiększyła się o zaledwie 360 tys., ale w kolejnych ćwierćwieczu nie tylko nie wzrośnie, ale spadnie i to aż o 2,8 mln - prognozuje GUS.
Największy wpływ na ten stan rzeczy będzie miała umieralność - zacznie wymierać wyż demograficzny z drugiej połowy lat 50. XX wieku – czyli obecni około 60-latkowie.

Czyli będzie dużo mieszkań przekazanych w spadku.

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/liczba-polakow-prognozy-gus/r1yzy1t

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 greatmongo

Rzadko widze to tak glupie wpisy... slyszales o emigracji kiedys? No, to do Polski przyjezdza fala mlodych ludzi ze wschodu. Oni zaloza rodziny, dorabia sie i beda potrzebowali czegos lepszego niz pokoj na trzech

! Odpowiedz
1 2 jsunday odpowiada greatmongo

Ależ oczywiście, tabunami będą tutaj ciągnąć. Zwłaszcza z Azji i Afryki!!!

! Odpowiedz
2 33 qqryk

Dopóki istnieje ustawa o ochronie lokatorów w Polsce wynajem będzie absurdalnie drogi i będzie brakowało mieszkań. Wystarczy zlikwidować tę ustawę (i wpisać w konstytucji zakaz wprowadzania podobnych) i problem sam się rozwiąże.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne