REKLAMA
PIT 2023

11 wykresów o polskim rynku nieruchomości, które warto zobaczyć

Marcin Kaźmierczak2019-09-02 06:00, akt.2019-09-02 07:23redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-09-02 06:00
aktualizacja
2019-09-02 07:23

Na polskim rynku nieruchomości rosną nie tylko ceny mieszkań. Żeby kupić mieszkanie, Polacy coraz bardziej zadłużają się w bankach, a średnia wartość kredytu hipotecznego w ciągu ostatniego roku wzrosła o 50 tys. zł. W polskie nieruchomości coraz chętniej inwestują też obcokrajowcy - szczególnie Ukraińcy.

11 wykresów o polskim rynku nieruchomości, które warto zobaczyć
11 wykresów o polskim rynku nieruchomości, które warto zobaczyć
/ Bankier.pl

1. Rosnące ceny

Średnio prawie 10 tys. zł/mkw. trzeba było płacić w pierwszym kwartale za największe apartamenty (o powierzchni powyżej 100 mkw.) w Warszawie. Mieszkania o tym metrażu w Łodzi były dwukrotnie tańsze.

Na każdym z największych polskich rynków mieszkaniowych ceny transakcyjne mieszkań w pierwszych trzech miesiącach br. poszły w górę, choć względem jesiennych i zimowych podwyżek, wzrost cen wyhamował. W ciągu roku najmocniej - o 17 proc. - poszybowały ceny największych mieszkań w Warszawie.

2. Coraz mniejsze mieszkania za średnią pensję

W przypadku mieszkań na rynku pierwotnym średnie ceny we Wrocławiu i Gdańsku względem wynagrodzeń wzrosły w ciągu roku blisko 9 proc. Na rynku pierwotnym jedynie w Warszawie i Poznaniu w czerwcu można było kupić większy metraż za średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw niż w czerwcu ubiegłego roku.

fot. Bankier.pl /

Kto, przeliczając średnie zarobki na średnią cenę metra kwadratowego, może najszybciej odłożyć na mieszkanie? Według cen ofertowych z raportów Bankier.pl i Otodom oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, najwięcej metrów kwadratowych za średnie wynagrodzenie – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – mogą kupić mieszkańcy Łodzi. W czerwcu 2019 r. było to odpowiednio 0,74 i 0,88 mkw. Na drugim biegunie w tym zestawieniu są Kraków i Gdańsk, gdzie w czerwcu tego roku średnia miesięczna pensja, liczona przez GUS dla osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw, wystarczyłaby na zakup odpowiednio 0,62 i 0,54 mkw.

Od czerwca ubiegłego roku liczba metrów kwadratowych na rynku wtórnym, które można kupić za średnią pensję zmalała w pięciu spośród sześciu największych rynku mieszkaniowych w Polsce – najmocniej, o ponad 8 proc. w Łodzi. Jedynie w Poznaniu za średnie wynagrodzenie w kwietniu można było kupić większą powierzchnię (wzrost o 1,5 proc.) niż w czerwcu ubiegłego roku.

fot. Bankier.pl /

3. Atal buduje najwięcej

W drugim kwartale tego roku 12-miesięczna suma krocząca sprzedanych mieszkań piętnastu giełdowych deweloperów wyniosła 22 317 mieszkań - 0,73 proc. więcej niż w pierwszym kwartale roku. Liderem został Atal, który w drugim kwartale 2019 r. sprzedał 904 mieszkania (wzrost o 53,5 proc. rok do roku). To nie tylko kwartalny rekord sprzedaży w firmie, ale także najwyższy wynik wśród 15 badanych deweloperów.

fot. Bankier.pl /

4. Zapał deweloperów słabnie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszej połowie 2019 roku oddano do użytku 94,7 mieszkań - o 14,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Znakomitą większość mieszkań wybudowali w tym czasie deweloperzy - 58,8 tys. (wzrost o 22,4 proc. rok do roku).

Zdecydowanie słabszy wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań zanotowali w tym czasie inwestorzy indywidualni, którzy od stycznia do lipca oddali 33,4 tys. lokali (wzrost o 2,2 proc.).

fot. Bankier.pl /

Całkowita powierzchnia użytkowa oddanych mieszkań wyniosła w pierwszym półroczu 8,5 mln mkw., o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem. W skali rocznej o 4,1 mkw. zmniejszyła się za to przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania, która wyniosła 90,1 mkw.

Spada za to liczba wydawanych przez urzędy pozwoleń i zgłoszeń budów. W pierwszym półroczu było ich 128,7 tys - o 2,5 proc. mniej niż przed rokiem. Powodem ogólnego spadku była mniejsza o ponad 5,5 proc. liczba pozwoleń otrzymanych przez deweloperów, któych w sumie było 77,7 tys. Inwestorzy indywidualni w tym czasie otrzymali 48,7 tys. pozwoleń (wzrost o 4,6 proc.). Od stycznia do lipca w Polsce rozpoczęto budowę 115,4 tys. mieszkań (wzrost o 1,5 proc. rok do roku). 66,6 tys. z nich to budowy rozpoczęte przez deweloperów, a 46,1 tys. przez inwestorów indywidualnych. Jak szacuje Główny Urzad Statystyczny, pod koniec czerwca w budowie pozostawało jeszcze 816,4 tys. mieszkań - o 3,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

5. Nawet 45 tys. zł za metr kwadratowy

Dziewięć spośród dziesięciu najdroższych mieszkań kupionych w 2018 r. znajdowało się w Warszawie. Tam też zanotowano aż 71 proc. transakcji dotyczących mieszkań o podwyższonym standardzie (wartych co najmniej 1 mln zł, o powierzchni powyżej 40-50 mkw i położonych w centrum miasta) - wynika z analiz Cenatorium.pl. Stolicę goni Trójmiasto, głównie dzięki inwestycjom w Gdyni.

fot. Bankier.pl /

Średnia wartość transakcji na rynku luksusowych mieszkań to ponad 1,9 mln zł. Aby stać się właścicielem takiego lokum w Warszawie, trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej 25 tys. zł/mkw, choć na rynku są lokale, za które trzeba zapłacić nawet 45 tys. zł/mkw. Tyle w ubiegłym roku kosztował metr kwadratowy w 291-metrowym apartamencie w Rezydencji Foksal przy ul. Mikołaja Kopernika w Warszawie, który kupiono za 13,1 mln zł. To też najdroższy apartament kupiony w ubiegłym roku na rynku wtórnym.

6. Coraz tłustsze hipoteki

19,7 tys. kredytów hipotecznych zaciągnęli w czerwcu tego roku Polacy - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. To o 10 proc. mniej niż w maju, ale o 1 proc. więcej niż przed rokiem.

fot. Bankier.pl /

Łączna wartość udzielonych w czerwcu kredytów, według danych BIK, wyniosła 5,42 mld zł i była o niespełna 8 proc. niższa niż w maju i o 10 proc. wyższa niż w czerwcu ubiegłego roku. Wniosek nasuwa się jeden - kredyty hipoteczne zaciągane przez Polaków są coraz większe. W czerwcu statystyczny Polak kupujący mieszkanie na kredyt zapożyczył się w banku na ponad 275 tys. zł., podczas gdy jeszcze w marcu 2018 r. było to 222 tys. zł.

fot. Bankier.pl /

Z roku na rok zadłużonych w bankach na hipoteki Polaków jest coraz więcej. W 2018 r. w bankach w Polsce czynnych było 2,25 mln kredytów mieszkaniowych, podczas gdy jeszcze w 2006 r. ich liczba nie przekraczała miliona i wynosiła 945 tys.

fot. Bankier.pl /

7. Rajd cen po europejsku

Według danych opublikowanych przez Eurostat, niemal dwukrotnie od 2010 r. podrożały nieruchomości na Islandii.  Z równie wysokimi podwyżkami cen musieli radzić sobie w tym czasie szukający własnego mieszkania w Estonii (wzrost o 83 proc.). Dla porównania w Polsce w tym samym czasie nieruchomości zdrożały jedynie o 6,7 proc. - wynika z danych Komisji Europejskiej.

fot. Bankier.pl /

Co ciekawe, jedynie w ubiegłym roku ceny nieruchomości w Polsce poszły w górę o 6,6 proc. Jak podkreślają jednak unijni urzędnicy, na stosunkowo niewielki wzrost w latach 2010-2018 wpłynęły obniżki cen w 2012 i 2013 r.

8. Cudzoziemcy kupują mieszkania

7043 mieszkania kupili w 2018 r. cudzoziemcy w Polsce - wynika z danych ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. To o blisko połowę (46 proc.) więcej niż w ubiegłym roku. Obcokrajowcy stali się właścicielami w sumie 426 tys. mkw. lokali mieszkalnych.

fot. Bankier.pl /

Jedna czwarta mieszkań kupionych w ubiegłym roku przez cudzoziemców stała się własnością Ukraińców (109,5 tys. mkw.). Nieco ponad 50 tys. mkw. nabyli w tym czasie Niemcy. Na kolejnych miejscach znaleźli się Białorusini, Brytyjczycy, Włosi i Francuzi.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (23)

dodaj komentarz
edytaz
Ja to się nie znam na tych sprawach, dlatego wynajęłam firmę abc dom nieruchomości, żeby załatwiło dla mnie wszystkie sprawy związane z kupnem mieszkania.
sharkhunter
Naprawdę nie wiem jak ktoś może płacić takie szalone ceny za mieszkania w Warszawie. Byłem właśnie w W-wie przez dwa tygodnie i moim zdaniem Warszawa to jest jeden wielki architektoniczny burdel. Oczywiście Stare Miasto ma urok ale cała reszta to potwierdzenie braku planowania i ogólnie „róbta co chceta”. Do tego powietrze jest zasyfione Naprawdę nie wiem jak ktoś może płacić takie szalone ceny za mieszkania w Warszawie. Byłem właśnie w W-wie przez dwa tygodnie i moim zdaniem Warszawa to jest jeden wielki architektoniczny burdel. Oczywiście Stare Miasto ma urok ale cała reszta to potwierdzenie braku planowania i ogólnie „róbta co chceta”. Do tego powietrze jest zasyfione - oczy mnie piekły jak nie wiem (i nie tylko mnie) ale mieszkańcy się pewnie do tego syfu przyzwyczaili.
greatmongo
co ty gadasz?? Sadyba, Zoliborz, Stary Mokotow, Ochota, Saska a z nowych Wilanow.

Warszawe to chyba z pociagu widziales
sharkhunter odpowiada greatmongo
Pewnie z W-wy jesteś...
1osdg
Na 16mln pracujących 2.5 mln jest umocznych w kredycik hipoteczny , co 6 ,oj będą żniwa dla banków , po frankowiczach bedą złotówkowicze jak się zacznie jazda na pln
greatmongo
a co jazda na pln przeszkodzi tym, ktorzy maja kredyt? Pytanie tylko o stopy
anna_domagalczyk
A są już jakieś raporty o sprzedaży za drugi kwartał? Wyjątkowo długo cisza.
pavel89kk
Wiem jedno, jeszcze 4 lata temu było mnie stać na średniej wielkości mieszkanie, niestety musiałem się wstrzymać.
Dziś stać mnie na kawalerkę. A w mediach mi mówią, że żyje nam się lepiej...
Całkiem sensowny był program mdm, bo zachęcał deweloperów do budowania mieszkań do 5000zł np. w Krakowie na Avii można było kupić 50m2
Wiem jedno, jeszcze 4 lata temu było mnie stać na średniej wielkości mieszkanie, niestety musiałem się wstrzymać.
Dziś stać mnie na kawalerkę. A w mediach mi mówią, że żyje nam się lepiej...
Całkiem sensowny był program mdm, bo zachęcał deweloperów do budowania mieszkań do 5000zł np. w Krakowie na Avii można było kupić 50m2 za 225tys.
Dziś w sąsiedniej inwestycji za 212tys. można kupić 25m2. I nagle z oglądania 2 pokoi z planem dozbierania do 3 muszę się rozglądać za kawalerkami... Wzrost płacy netto w tym czasie 500zł.
Ale dobra zmiana...
jasiek2017
Pomimo socjalu PiS w Polsce wzrosło ubóstwo. 2 mln osób nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wzrost-ubostwa-w-polsce-przyczyny-polityka-insight/vdl5pg7
fred_
Cos tu nie gra.
Na wykresie ceny transakcyjne dla Gdanska wyraznie ponizej 7tys - srednio 6800zl a w mediach masa artykulow, ze w Gdansku ceny powyzej 10tys.

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki