REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

11 wykresów o polskim rynku nieruchomości, które warto zobaczyć

Marcin Kaźmierczak2019-09-02 06:00, akt.2019-09-02 07:23redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-09-02 06:00
aktualizacja
2019-09-02 07:23
11 wykresów o polskim rynku nieruchomości, które warto zobaczyć
11 wykresów o polskim rynku nieruchomości, które warto zobaczyć
/ Bankier.pl

Na polskim rynku nieruchomości rosną nie tylko ceny mieszkań. Żeby kupić mieszkanie, Polacy coraz bardziej zadłużają się w bankach, a średnia wartość kredytu hipotecznego w ciągu ostatniego roku wzrosła o 50 tys. zł. W polskie nieruchomości coraz chętniej inwestują też obcokrajowcy - szczególnie Ukraińcy.

1. Rosnące ceny

Średnio prawie 10 tys. zł/mkw. trzeba było płacić w pierwszym kwartale za największe apartamenty (o powierzchni powyżej 100 mkw.) w Warszawie. Mieszkania o tym metrażu w Łodzi były dwukrotnie tańsze.

Na każdym z największych polskich rynków mieszkaniowych ceny transakcyjne mieszkań w pierwszych trzech miesiącach br. poszły w górę, choć względem jesiennych i zimowych podwyżek, wzrost cen wyhamował. W ciągu roku najmocniej - o 17 proc. - poszybowały ceny największych mieszkań w Warszawie.

2. Coraz mniejsze mieszkania za średnią pensję

W przypadku mieszkań na rynku pierwotnym średnie ceny we Wrocławiu i Gdańsku względem wynagrodzeń wzrosły w ciągu roku blisko 9 proc. Na rynku pierwotnym jedynie w Warszawie i Poznaniu w czerwcu można było kupić większy metraż za średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw niż w czerwcu ubiegłego roku.

fot. Bankier.pl /

Kto, przeliczając średnie zarobki na średnią cenę metra kwadratowego, może najszybciej odłożyć na mieszkanie? Według cen ofertowych z raportów Bankier.pl i Otodom oraz danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących średniego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, najwięcej metrów kwadratowych za średnie wynagrodzenie – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym – mogą kupić mieszkańcy Łodzi. W czerwcu 2019 r. było to odpowiednio 0,74 i 0,88 mkw. Na drugim biegunie w tym zestawieniu są Kraków i Gdańsk, gdzie w czerwcu tego roku średnia miesięczna pensja, liczona przez GUS dla osób pracujących w sektorze przedsiębiorstw, wystarczyłaby na zakup odpowiednio 0,62 i 0,54 mkw.

Od czerwca ubiegłego roku liczba metrów kwadratowych na rynku wtórnym, które można kupić za średnią pensję zmalała w pięciu spośród sześciu największych rynku mieszkaniowych w Polsce – najmocniej, o ponad 8 proc. w Łodzi. Jedynie w Poznaniu za średnie wynagrodzenie w kwietniu można było kupić większą powierzchnię (wzrost o 1,5 proc.) niż w czerwcu ubiegłego roku.

fot. Bankier.pl /

3. Atal buduje najwięcej

W drugim kwartale tego roku 12-miesięczna suma krocząca sprzedanych mieszkań piętnastu giełdowych deweloperów wyniosła 22 317 mieszkań - 0,73 proc. więcej niż w pierwszym kwartale roku. Liderem został Atal, który w drugim kwartale 2019 r. sprzedał 904 mieszkania (wzrost o 53,5 proc. rok do roku). To nie tylko kwartalny rekord sprzedaży w firmie, ale także najwyższy wynik wśród 15 badanych deweloperów.

fot. Bankier.pl /

4. Zapał deweloperów słabnie

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszej połowie 2019 roku oddano do użytku 94,7 mieszkań - o 14,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Znakomitą większość mieszkań wybudowali w tym czasie deweloperzy - 58,8 tys. (wzrost o 22,4 proc. rok do roku).

Zdecydowanie słabszy wzrost liczby oddanych do użytku mieszkań zanotowali w tym czasie inwestorzy indywidualni, którzy od stycznia do lipca oddali 33,4 tys. lokali (wzrost o 2,2 proc.).

fot. Bankier.pl /

Całkowita powierzchnia użytkowa oddanych mieszkań wyniosła w pierwszym półroczu 8,5 mln mkw., o 9,4 proc. więcej niż przed rokiem. W skali rocznej o 4,1 mkw. zmniejszyła się za to przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania, która wyniosła 90,1 mkw.

Spada za to liczba wydawanych przez urzędy pozwoleń i zgłoszeń budów. W pierwszym półroczu było ich 128,7 tys - o 2,5 proc. mniej niż przed rokiem. Powodem ogólnego spadku była mniejsza o ponad 5,5 proc. liczba pozwoleń otrzymanych przez deweloperów, któych w sumie było 77,7 tys. Inwestorzy indywidualni w tym czasie otrzymali 48,7 tys. pozwoleń (wzrost o 4,6 proc.). Od stycznia do lipca w Polsce rozpoczęto budowę 115,4 tys. mieszkań (wzrost o 1,5 proc. rok do roku). 66,6 tys. z nich to budowy rozpoczęte przez deweloperów, a 46,1 tys. przez inwestorów indywidualnych. Jak szacuje Główny Urzad Statystyczny, pod koniec czerwca w budowie pozostawało jeszcze 816,4 tys. mieszkań - o 3,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

5. Nawet 45 tys. zł za metr kwadratowy

Dziewięć spośród dziesięciu najdroższych mieszkań kupionych w 2018 r. znajdowało się w Warszawie. Tam też zanotowano aż 71 proc. transakcji dotyczących mieszkań o podwyższonym standardzie (wartych co najmniej 1 mln zł, o powierzchni powyżej 40-50 mkw i położonych w centrum miasta) - wynika z analiz Cenatorium.pl. Stolicę goni Trójmiasto, głównie dzięki inwestycjom w Gdyni.

fot. Bankier.pl /

Średnia wartość transakcji na rynku luksusowych mieszkań to ponad 1,9 mln zł. Aby stać się właścicielem takiego lokum w Warszawie, trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej 25 tys. zł/mkw, choć na rynku są lokale, za które trzeba zapłacić nawet 45 tys. zł/mkw. Tyle w ubiegłym roku kosztował metr kwadratowy w 291-metrowym apartamencie w Rezydencji Foksal przy ul. Mikołaja Kopernika w Warszawie, który kupiono za 13,1 mln zł. To też najdroższy apartament kupiony w ubiegłym roku na rynku wtórnym.

6. Coraz tłustsze hipoteki

19,7 tys. kredytów hipotecznych zaciągnęli w czerwcu tego roku Polacy - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. To o 10 proc. mniej niż w maju, ale o 1 proc. więcej niż przed rokiem.

fot. Bankier.pl /

Łączna wartość udzielonych w czerwcu kredytów, według danych BIK, wyniosła 5,42 mld zł i była o niespełna 8 proc. niższa niż w maju i o 10 proc. wyższa niż w czerwcu ubiegłego roku. Wniosek nasuwa się jeden - kredyty hipoteczne zaciągane przez Polaków są coraz większe. W czerwcu statystyczny Polak kupujący mieszkanie na kredyt zapożyczył się w banku na ponad 275 tys. zł., podczas gdy jeszcze w marcu 2018 r. było to 222 tys. zł.

fot. Bankier.pl /

Z roku na rok zadłużonych w bankach na hipoteki Polaków jest coraz więcej. W 2018 r. w bankach w Polsce czynnych było 2,25 mln kredytów mieszkaniowych, podczas gdy jeszcze w 2006 r. ich liczba nie przekraczała miliona i wynosiła 945 tys.

fot. Bankier.pl /

7. Rajd cen po europejsku

Według danych opublikowanych przez Eurostat, niemal dwukrotnie od 2010 r. podrożały nieruchomości na Islandii.  Z równie wysokimi podwyżkami cen musieli radzić sobie w tym czasie szukający własnego mieszkania w Estonii (wzrost o 83 proc.). Dla porównania w Polsce w tym samym czasie nieruchomości zdrożały jedynie o 6,7 proc. - wynika z danych Komisji Europejskiej.

fot. Bankier.pl /

Co ciekawe, jedynie w ubiegłym roku ceny nieruchomości w Polsce poszły w górę o 6,6 proc. Jak podkreślają jednak unijni urzędnicy, na stosunkowo niewielki wzrost w latach 2010-2018 wpłynęły obniżki cen w 2012 i 2013 r.

8. Cudzoziemcy kupują mieszkania

7043 mieszkania kupili w 2018 r. cudzoziemcy w Polsce - wynika z danych ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. To o blisko połowę (46 proc.) więcej niż w ubiegłym roku. Obcokrajowcy stali się właścicielami w sumie 426 tys. mkw. lokali mieszkalnych.

fot. Bankier.pl /

Jedna czwarta mieszkań kupionych w ubiegłym roku przez cudzoziemców stała się własnością Ukraińców (109,5 tys. mkw.). Nieco ponad 50 tys. mkw. nabyli w tym czasie Niemcy. Na kolejnych miejscach znaleźli się Białorusini, Brytyjczycy, Włosi i Francuzi.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
edytaz
Ja to się nie znam na tych sprawach, dlatego wynajęłam firmę abc dom nieruchomości, żeby załatwiło dla mnie wszystkie sprawy związane z kupnem mieszkania.
sharkhunter
Naprawdę nie wiem jak ktoś może płacić takie szalone ceny za mieszkania w Warszawie. Byłem właśnie w W-wie przez dwa tygodnie i moim zdaniem Warszawa to jest jeden wielki architektoniczny burdel. Oczywiście Stare Miasto ma urok ale cała reszta to potwierdzenie braku planowania i ogólnie „róbta co chceta”. Do tego powietrze jest zasyfione Naprawdę nie wiem jak ktoś może płacić takie szalone ceny za mieszkania w Warszawie. Byłem właśnie w W-wie przez dwa tygodnie i moim zdaniem Warszawa to jest jeden wielki architektoniczny burdel. Oczywiście Stare Miasto ma urok ale cała reszta to potwierdzenie braku planowania i ogólnie „róbta co chceta”. Do tego powietrze jest zasyfione - oczy mnie piekły jak nie wiem (i nie tylko mnie) ale mieszkańcy się pewnie do tego syfu przyzwyczaili.
greatmongo
co ty gadasz?? Sadyba, Zoliborz, Stary Mokotow, Ochota, Saska a z nowych Wilanow.

Warszawe to chyba z pociagu widziales
sharkhunter odpowiada greatmongo
Pewnie z W-wy jesteś...
1osdg
Na 16mln pracujących 2.5 mln jest umocznych w kredycik hipoteczny , co 6 ,oj będą żniwa dla banków , po frankowiczach bedą złotówkowicze jak się zacznie jazda na pln
greatmongo
a co jazda na pln przeszkodzi tym, ktorzy maja kredyt? Pytanie tylko o stopy
anna_domagalczyk
A są już jakieś raporty o sprzedaży za drugi kwartał? Wyjątkowo długo cisza.
pavel89kk
Wiem jedno, jeszcze 4 lata temu było mnie stać na średniej wielkości mieszkanie, niestety musiałem się wstrzymać.
Dziś stać mnie na kawalerkę. A w mediach mi mówią, że żyje nam się lepiej...
Całkiem sensowny był program mdm, bo zachęcał deweloperów do budowania mieszkań do 5000zł np. w Krakowie na Avii można było kupić 50m2
Wiem jedno, jeszcze 4 lata temu było mnie stać na średniej wielkości mieszkanie, niestety musiałem się wstrzymać.
Dziś stać mnie na kawalerkę. A w mediach mi mówią, że żyje nam się lepiej...
Całkiem sensowny był program mdm, bo zachęcał deweloperów do budowania mieszkań do 5000zł np. w Krakowie na Avii można było kupić 50m2 za 225tys.
Dziś w sąsiedniej inwestycji za 212tys. można kupić 25m2. I nagle z oglądania 2 pokoi z planem dozbierania do 3 muszę się rozglądać za kawalerkami... Wzrost płacy netto w tym czasie 500zł.
Ale dobra zmiana...
jasiek2017
Pomimo socjalu PiS w Polsce wzrosło ubóstwo. 2 mln osób nie stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb.

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wzrost-ubostwa-w-polsce-przyczyny-polityka-insight/vdl5pg7
fred_
Cos tu nie gra.
Na wykresie ceny transakcyjne dla Gdanska wyraznie ponizej 7tys - srednio 6800zl a w mediach masa artykulow, ze w Gdansku ceny powyzej 10tys.

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki