Optymizm pracodawców wyhamował

Na koniec trzeciego kwartału ubiegłego roku 18 proc. pracodawców planowało zwiększyć zatrudnienie. Obecnie optymizm ostygł i tylko 14 proc. zapytanych przedsiębiorstw zamierza rekrutować. Zdecydowana większość nie planuje żadnych zmian w swojej kadrze. 

(Pexels)

ManpowerGroup przedstawił kolejną edycję barometru zatrudnienia. 750 pracodawców w Polsce wypowiedziało się na temat perspektyw w ich firmach w kontekście IV kwartału 2019 roku. Prognoza netto zatrudnienia wyniosła + 11 proc., a po korekcie sezonowej - + 9 proc. Trzy procent pracodawców wskazało, że zamierza redukować miejsca pracy, a 81 proc. nie zamierza wprowadzać zmian w tym zakresie. 

– W ciągu ostatniego roku mogliśmy zauważyć znaczny spadek prognozy zatrudnienia deklarowanej przez polskich pracodawców. Może to jednak wynikać nie tyle z braku chęci kreowania nowych miejsc pracy przez firmy, ile z problemów z dostępem do pracowników i obsadzeniem stanowisk. Wiele firm, które obecnie rekrutują, zmaga się z rotacją pracowników zwabionych przez konkurencję – mówi Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup

Zatrudniać będą duże przedsiębiorstwa. Tam prognoza netto wyniesie + 23 proc., w średnich i małych przedsiębiorstwach przewiduje się odpowiednio +8 i +5 proc. Mikroprzedsiębiorstwa nie zamierzają w ogóle powiększać swoich zespołów. 

Gdzie i kogo szuka się do pracy

W trzecim kwartale 2019 pracodawcy przewidywali wzrost zatrudnienia we wszystkich sześciu regionach. Najbardziej optymistyczni są pracodawcy z południowego zachodu (+15 proc.), północnego zachodu oraz na południu (+9 i +8 proc.). Prognozy w regionach wschodnim i centralnym pogorszyły się o 3 i 2 punkty procentowe. 

W 9 na 10 badanych sektorów rynku przewiduje się wzrost zatrudnienia. Największy optymizm płynie z sekcji: transport, logistyka i komunikacja, gdzie prognoza wynosi +13 proc. oraz w kopalni, przemyśle wydobywczym oraz w budownictwie (odpowiednio +12 i + 11 proc.). Najsłabszy wynik zadeklarowali pracodawcy z sektora energetyka, gazownictwo i wodociągi (-1 proc.). 

"Pracodawcy w siedmiu z 10 badanych sektorów odnotowują obniżenie prognozy zatrudnienia w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Pracodawcy z sektora restauracje/hotele odnotowują spadek prognozy wynoszący 13 punktów procentowych, natomiast zarówno w sektorze energetyka/gazownictwo/wodociągi, jak i w produkcji przemysłowej zanotowano pogorszenie prognoz o 12 punktów procentowych. Poprawie uległy wskaźniki w sektorach rolnictwo/leśnictwo/rybołówstwo oraz transport/logistyka/komunikacja, gdzie wzrost wynosi 7 punktów procentowych" czytamy w raporcie. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 9 skasowane_konto

nie mają planów zatrudniać, bo już nie ma ludzi do pracy, a Ci co są chcą godnego wynagrodzenia.

! Odpowiedz
3 19 eagleeye

WS już można powiedzieć padł czas na MPG bo to nie są rzadni pracodawcy a jedynie firmy wydmuszki do pozyskiwania taniej siły roboczej. Czas skończyć z tzw agencjami pracy tymczasowej

! Odpowiedz
3 2 onurb

Zgadza się w 100%.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne